Донација на јајце клетка

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
mila petrovska
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 21 Sep 2014, 13:05

Донација на јајце клетка

Post by mila petrovska » 21 Sep 2014, 15:53

Донирање
Last edited by Debora on 21 Sep 2014, 16:09, edited 3 times in total.
Reason: Ова мора да е со закон регулирано, не може туку така на форум да се бара јајце клетки. Го едитирам постов.

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Donacija na jajce kletka

Post by Ninushka » 21 Sep 2014, 15:58

Мила многу ми е жал што поминуваш низ ова но ако е за охрабрување-секогаш може да се посвои детенце. Би сакала да те прашам како оди таа процедура за донирање?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5852 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Donacija na jajce kletka

Post by Debora » 21 Sep 2014, 16:06

Мора да е некако законски регулирано ова, да се направат потребни медицински испитувања итн. Мила жал ми е што минуваш низ ова, ама не може ова на форум да се прави.

mila petrovska
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 21 Sep 2014, 13:05

Re: Донација на јајце клетка

Post by mila petrovska » 21 Sep 2014, 16:31

Fala sto me ohrabruvas.Mislam deka sekoja zena saka da rodi detence, da go pocuvstvuva majcinstvoto...Bidejki se e vo red so mojata matka i po preporaka na doktorot se obiduvam na ovoj nacin.
A procedurata e mnogu ednostavna.Imam potpolna poddrska od mojot doktor.Prvo ke se ispita zdravstvenata sostojba na donatorkata (vo ovoj slucaj vo Sistina).Ako e se vo red so nea,se odi na notar za da se potvrdi soglasnosta na dvete strani.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1285 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Донација на јајце клетка

Post by Lejla7 » 21 Sep 2014, 17:03

Мила, ти честитам на храброста и одлучност да се нафатиш на оваа постапка. Браво и за тебе и за твојот сопруг (thumbsup)
Дали си сигурна дека донатор на јк може да биде од нашата држава? Знам дека за донација на сперматозоиди Систина соработуваат со клиника од Белгија или Холандија. Јас се распрашував за донација на ембриони (во случај да не ги искористиме сите тие што ни се замрзнати), но ми беше кажано дека тоа не го работат поради големата веројатност да се случи интеракција на идните браќа/сестри оти реално малку народ сме, а се работи за тотално идентичен генетски материјал. А и со закон не е регулирано се уште.
Се извинувам за изразот "искористиме", знам дека е несоодветен термин во случајов бидејќи се работи за веќе создаден живот, но не знам како поинаку да кажам за да бидам разбрана.
Ти посакувам многу среќа. Да се најде донаторка и да си забремениш од прва (bu)

elieli75
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 03 Mar 2014, 20:12
Му се допанале: 10 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Донација на јајце клетка

Post by elieli75 » 24 Apr 2015, 22:06

Milicki dali bi mozele da mi pomognete da najdam zena koja saka da donira jajce kletki za da se napravi in vitro so donacija na jajce kletki mnogu mi e bitno i potrebno sto pobrzo da se najde donatorr Ve molam pisete ako znaete.

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Донација на јајце клетка

Post by milena15 » 25 Apr 2015, 14:13

Јас скоро прочитав информција на форумиве дека некоја девојка доброволно донирала јајце клетки во ремедика. Прашај таму како оди постапката.

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Донација на јајце клетка

Post by anonimna123 » 25 Apr 2015, 15:33

Eli eli zal mi e dusicke da bi mozela da ti pomognam rado bi ama ne sum sega vo postapka na ivf i pravam ispituvanja zosto mi se sluci biohemiska bremenost i blighted ovum

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Донација на јајце клетка

Post by anonimna123 » 25 Apr 2015, 15:34

Mozda e nesto do jk nisto seuste ne e otkrieno

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Донација на јајце клетка

Post by RedRose30 » 25 Apr 2015, 22:53

Ели, на телевизија гледав дека новата клиника Newborn clinic соработува со банка за донација на јајце клетки. Го избираат донаторот согласно генетски и други карактеристики на двојката. Имаат контакт на сајтот, јави им се, информирај се, со среќа (big-hug)

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”