Каков став има вашиот сопруг?

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Каков став има вашиот сопруг?

Post by Debora » 30 Jun 2010, 15:32

Еве ќе кажам за мојот, има доста опуштен став. Ако јас решам да превземам некаков третман, ќе ми даде подршка во тоа. Ако побарам од него да пие макар и витамини, нема да го направи тоа. Понекогаш ме иритира, ама не сакам да го присилувам, особено затоа што не верувам дека и тоа би дало некаков резултат.
Лекувањето и одлуката за него (дијагнозата е идиопатска - необјаснета неплодност, значи нема и што да се лекува освен да се прават стандардните обиди со ова, она... итн) ми е оставена мене. Како е кај вас?

anja
Член
Член
Мислења: 158
Придружен: 17 Feb 2010, 20:48
Им се допаднал: 7 пати

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by anja » 03 Jul 2010, 01:07

Јас не можам да го натерам мм да направи спремограм. Цело време ми одложува (sad1) Гинекологот ми кажа дека нема да прави ништо со мене (испитувања) понатаму, се додека мм не направи спермограм. Сега на него се чека кога ќе реши да го направи тоа. А некако времево многу брзо лета и мене не ми се чека.

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by Kjara » 03 Jul 2010, 04:24

Ања , можам да замислам колку си нестрплива , ама мислам дека треба малку да му дадеш време. Можеби му треба психички да се подготви. Сепак знаеш во каква средина живееме ;-) Разговарај искрено со него и кажи му колку ти значи тоа, сигурна сум дека ќе те разбере (a2)

anja
Член
Член
Мислења: 158
Придружен: 17 Feb 2010, 20:48
Им се допаднал: 7 пати

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by anja » 07 Jul 2010, 09:40

Јас разговарав. Не сакал да оди бидејќи се плашел од резултатите. Ако му биле лоши и ако му кажеле дека нема да може ...
многу ќе се разочарал. Донекаде претпоставував дека е заради тоа, ама не ми е јасно зашто вика дека полесно би прифатил ако јас неможам.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by Debora » 07 Jul 2010, 22:30

Машка суета мислам, мислење дека ќе бидат помалку мажи, ако нешто не е во ред со плодноста кај нив. (sad1) Некако да се обидеш да му објасниш дека и ако се открие дека проблемот е кај него, може да се најде начин за да се регулира тоа. А ако не е кај него, ти ќе можеш ти да продолжиш со испитувањата. Веројатно со време ќе се навикне на помислата и ќе го направи тоа.

anja
Член
Член
Мислења: 158
Придружен: 17 Feb 2010, 20:48
Им се допаднал: 7 пати

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by anja » 13 Jul 2010, 10:21

Ете готово. Се убедивме, се проверивме се е ок. (smile)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by Peperutka » 19 Oct 2010, 20:14

Двајцата сме многу загрижени но и покрај се,има мнооооооооооогу љубов меѓу нас.Ние сме млади,имаме 26 години и покрај тоа што сме млади се соочуваме со неплодност.Се надеваме со Божја сила дека ќе се оствариме како родители

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by prvenka » 14 Dec 2010, 11:18

Na pocetokot,mm mi vikase ne sakam inseminacii a uste pomalku in-vitro. (hair) Nekoi clenovi na forumov veke se zapoznaeni so toa,no negovoto mislenje se smeni,eve sega se sprema i on za inseminacijata pa zdravje boze ponatamu ako ne uspee ke pravime i in-vitro,Fala mu na gospod sto mi gi soslusa molitvite i mu dade razbiranje na soprugot vo vrska so toa,pa sto sega imam i golema podrska (love5)

Vera
Нов член
Нов член
Мислења: 86
Придружен: 10 May 2012, 00:03

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by Vera » 16 May 2012, 00:08

stavot na soprugot na pocetokot bese dobar..sega kako sto odminuva vremeto go gledam deka e mnogu razocaran i ne saka da razgovara na temata koga i da pocnam..jas razgovaram so nego deka moze ke se najde resenie za nasiot problem ako pocneme so ispituvanja...no toj kako voopsto i da ne me slusa....samo se molam na gospod da mi dade sila da izdrzam

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by marinela999 » 16 May 2012, 17:33

Од мојот сопруг неможам од ништо да се пожалам, секако во овој проблем сме и двајцата, овој проблем не е само мој- ова е заеднички проблем па и така се однесуваме и двајцата. Огромна подршка ми е, секогаш е тука за мене за се, било да треба да одиме да чекаме по шалтери, па правиме испитувања, да разговараме, да ме слуша како му плачам (drool) (rolll) ...секаде сме заедно. Мислам да не беше таков мн потешко ќе се справев со се до сега. Му благодарам на Бога секој ден што не спои и што ја најдов мојата сродна душа на овој свет (love5)

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”