Каков став има вашиот сопруг?

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by Lejla7 » 16 May 2012, 22:18

И јас не се жалам од мојот, ист случај како кај Маринела. Дури и ми има кажано дека ќе правиме што ќе правиме за (b4) и ќе дадеме се од себе, но ако не бидува, на здравје. Ние сме си поважни од се и не се венчавме само заради имање деца (иако и двајцата многу би сакале да ги имаме), на крај Господ како ќе каже, не ние

Vera
Нов член
Нов член
Мислења: 86
Придружен: 10 May 2012, 00:03

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by Vera » 17 May 2012, 02:32

bi sakala i jas da go kazam toa za soprugot...no se nadevam deka ke se podobri situacijata pa ke mozeme zaedno da razgovarame i da barame resenie,da ni se ispolni najgolemata zelba...Istoto vi go poskuvam i na vas da ima mnogu (t3) (t3) (t3)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by belomorka » 17 May 2012, 08:25

и мојот е ок. Се што ке му кажам дека треба да направи да пие и сл. го приака. само никогаш не доаѓа со мене на лекар секоаш одам сама, и кога се боцкав за инвитрото одев сама дури и за инвитрото замалку немаше да дојде да ме земе, за тие работи е малку да речам неодговорен инаку за другото ми е подршка, еве и сега кога ке му речам, со солзи во очите па добро кога ке имаме ние бебенце, секогаш ми вика, не се секирај опушти се ке си имамае и ние бебенце. Еве пак се расплакав ај чао

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by Lejla7 » 18 May 2012, 23:22

Нормално дека ќе се подобри ситуацијата, Разочарана (леле, смени го никот, многу е песимистички (sad1) ) Сопругот мора да сфати дека проблемот е заеднички, не е само твој, ниту пак само негов, да не сте двајцата заедно би правеле ли бебе??? Мислам дека го мачи малку она машкото его, ете едноставно не сака ни да помисли на испитувања за да не си го повреди егото, но верувам дека оваа фаза му е предизвикана од разочараност и ќе му помине. Немој да се секираш, се ќе си дојде на свое место (a2) (a2) (a2)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by Miki » 24 May 2012, 18:33

Vera (многу подобар ник од претходниот!), мажите се како мали деца понекогаш, мораш мноооогу внимателно и трпеливо и ќе си дојде на свое место. Не се секирај.
Marinela, браво за твојот маж, ме воодушеви она што ти го кажал. Стварно многу значи и ослободува од притисокот.
И јас сум задоволна од мојот, немам што да се пожалам. Некогаш само ми пречи што јас само копам информации, можда и префанатично барам што е проблемот, како да се надмине. Он е малку попасивен. Ама прави се што треба, се што ќе му кажам, без никакво мрчење или бунење. Многу ми е срце. Еве сега последно побарав да оди на клиника да го прави спермограмот, знае какви се ужасни условите и има траума од таму, и многу ми е жал, стварно е трауматично искуство, ама ако мора...тоа е, не прави никаков проблем. Аааах ама како ќе му надоместам за ова (rolll)
И што е најважно, после секое разочарување он е позитивен и ми дава највеќе сила. Понекогаш сфаќам дека прави кловн од себе, само мене да ме подигне, а сигурно и нему му е исто тешко...ама ... тоа е љубов. (smile)
Се надевам ќе остане вака, нема да се измориме и изгубиме и претвориме во монструми (на себе мислам) во сево ова...тоа највеќе ме плаши. (sad1)

NadicaG

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by NadicaG » 26 Sep 2013, 10:46

Vo sustina jas sum inicijatorot za bebe,mnogu,mnogu ovie dva pati ne mu bese osvesteno seto toa,kako da trebase da mu legni i da mu se osvesti kolku saka dete.Se sto ke mu donesev pijase,no nemase vo sebe onoj impuls deka go posakuva toa,da ima stras i da mi dava emocionalna podrska vo seto toa.Na kraj koga ocigledno bese deka poradi nego kako faktor ne dojdovme do embrio-trasfer,mu se otki kolku i toj saka dete i kolku mu e krivo sto ne se slucilo toa dete.Do sega mislam go dozivuvase seto ova kako usluga mene da mi pravi sto se trudi okolu toa,se nadevam slednovo invitro ke go pocnime i zavrsime kako edno telo od pocetok do kraj (smile)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by mamigabi » 26 Sep 2013, 10:58

Јас имам поддршка од мојот сопруг, секогаш ме слуша за било што, кога се работи за здравјето можам да кажам дека тој повеќе од мене води евиднција, за пиење лекарства, за контроли, за купување по аптеки, кога останав бремена беше многу среќен, а јас тотално збунета (fr) и пред тоа со огромна љубов зборуваше за деца, па има 32 години, зрела личност. Само не сака во шопинг да доаѓа со мене, ние жените сме (ner) а за болници, тестови, за дома и се останато немам збор да кажам, имам гооолема поддршка (smile)

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by Dorotea111 » 28 Sep 2013, 20:37

Мм на ова тема деца, станува нервозен многу при секое спомнување. Прави се што му кажам, и оди секаде на испитување, не се буни воопшто, ама ако почнам случајно оваа е бремена, ако кажам нешто, или ако ја отворам темата одма се нервира и дури почнува да се дере, затоа јас престанувам и ја менувам темата. Еве баш денеска нешто спомнав, леле ова она, малку ме фаќа депресија, и тој почна да хистеришува (smile) , па одма го сменив муабетот. Ова се случува вторпат. Не му е лесно и на него, со тоа што јас вака се олеснувам на форумот, а тој нема каде и му тежи на душата. Затоа не правиме муабет многу, дискусија и да се тешиме, како порано-ќе биде ова она. Сега само ова треба да се направи, тоа, и толку се завршува муабетот, се преминува на друг маумет.

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by belomorka » 28 Sep 2013, 21:10

и мојот се прифака оди прави, пие, ама не го чуствувам како да имам целосна подршка некако ... незнам како... денес ми вика што им пишуваш на форумот нон сто си на таа страница, сите останаа трудни се подорија си отидоа а ти уште пишуваш, а јас му викам тие ми се најдобри приателки и таму не се зборува само дали си трудна или не за се и сешто си зборуваме си оговараме и ни олеснува, ааа ми вика добро тогаш, а за дома немам никаква подршка, ниту, чисти, ниту готви ниту пазари ниту раскрева ништо, само од време на време фрла ѓубре, ама затоа за шопинг е прв а јас па ич несакам да шетам по продавници ако видам нешто го купувам и толку (smile)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Каков став има вашиот сопруг?

Post by kit-kat » 27 Oct 2013, 07:39

До сега сум немала потреба од негово одење по доктори, но тој секогаш е за она природното макар и да помине повеќе време.
Имам подка, но едвај го убедив да ја примам прегнилот.
Од самиот почеток знаеше дека нема да биде, па вчера кога добив искрено ми беше срам да му кажам и денес го сторив тоа.
Само се насмевна ме гушна и ми рече што ти реков.
Крајно време е да се опуштиш некако си во грч- што е многу точно.
Ми вика батали термометри календари плодни денови и ако треба да биде ќе биде.
И навистина ќе го послушам. И тој како мене е голем верник во Бог. (smile)

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”