Рх фактор на крвна група како услов за успешна бременост

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Рх фактор на крвна група како услов за успешна бременост

Post by Peperutka » 27 Nov 2010, 14:50

Колку влијае ова на бременоста,дали доколку родителите со различни Рх фактори можат да се соочат со проблеми и компликации во врска со нивната плодност?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Рх фактор на крвна група како услов за бременост

Post by Debora » 27 Nov 2010, 15:07

Јас мислам дека не би требало крвната група да влијае врз плодноста.
Само во случај кога жената е RH-, а мажот RH+ веднаш кога ќе се роди бебетоп на мајката и се дава инекција за да нема проблеми со следната бременост. А можеби некогаш инекцијата се прима уште во бременоста. (confus)
Ако некој знае нека напише. Не сум многу запозната со темава.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Рх фактор на крвна група како услов за бременост

Post by Peperutka » 27 Nov 2010, 16:04

Еве најдов корисни информации кои се надевам ќе ни користат на сите што планираме бременост:

Бремени сте и веќе сте направиле одредени анализи.Ме интересира дали го знаете вашиот Rh-фактор и на вашиот сопруг?Тест за утврдување на Rh-факторот, е неопходен. Во некои случаи, докторот ќе побара и испитување на факторот кај вашиот сопруг.
Овој назив лекарите го дале на еден фактор кој се наоѓа во крвните зрнца на повеќето луѓе. Луѓето кои го имаат се нарекуваат Rh-позитивни, додека за оние кои го немаат Rh-негативни.
Нема да се појават никакви проблеми кај случаевите кога двајцата родители се со ист фактор. Единствено може да се појави кога мајката е Rh негативна додека таткото Rh позитивен. Во ваква комбинација бебето е Rh позитивно. Во текот на бременоста, можно е некои Rh позитивни ќелии да поминат во крвотокот на мајката. Потоа се ствараат антитела кај мајката кои ќе ги уништат крвните зрнца кои се Rh позитивни. До овој момент ништо страшно не се случило. Меѓутоа ако антителата стигнат до крвотокот на бебето ќе уништат извесен број на крвни зрнца кај бебето што ќе доведе до анемија. Уништените крвни зрнца кај бебето ќе доведат до жолтица. Ако се уништат голем број зрнца може да дојде до оштетување на органите на бебето.
Мала е веројатноста дека ќе се случат некои компликации за време на бременоста, дури и во оваа комбинација на родители, совем ако мајката порано не примила трансфузија на Rh позитивна крв. Во следните бремености може да дојде до несакани промени. Самиот лекар ќе бара редовна контрола на крвта во наредните бремености и ќе го проверува нивото на антитела.
Доколку се утврди дека нивото на антитела е зголемен, лекарот ќе одлучи да добиете трудови неколку недели порано.Постојат и други некомпактибилности откриени во последно време, за кои ќе се погрижи и вашиот лекар.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Рх фактор на крвна група како услов за успешна бременост

Post by Debora » 28 Nov 2010, 10:58

Кога жената е РХ-, а мажот РХ+ бебето исто така може да биде РХ+. Во таков случај (иако мајката и бебето имаат рздвоени крвни системи) ако крвта од бебето дојде во допир со крвта на мајката, кај неа ќе се создадат антитела, кои ќе ги нападнат црвените крвни клетки на бебето.
Во првата бременст ретко има проблеми бидејки кај мајката сеуште не се создадени антитела, но тие может да се создадат во случај на претходна ектопична бременост, абортус, транзфузија, па и амниоцентеза во истата бременост или крварење кај мајката.
Затоа жената прима инекција со РХ имуноглобулини - Рогам, која ќе спречи да се појават антитела кај мајката. Најчесто една инекција се дава во 28 седмица од бременоста и една во рок од 72 часа по породувањето (Дејството на инекцијата трае околу 12 недели).
Ако се создадат антитела кај мајката во потешки случаи може да дојде до тешки оштетувања кај бебето, па и смрт. Но со инекциите со РХ имуноглобулини ова е реткост.
Ако лекарот утврди дека сепак кај мајката се создале антитела, бременоста се следи внимателно и ако е потребно во потешки случаи може да се изврши предвремено породување, а многу ретко по породувањето кај некои бебиња има потреба да се направи заменска трансфузија за да се отстрани крвта со антитела од мајката.

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Рх фактор на крвна група како услов за успешна бременост

Post by ELIANA » 29 Nov 2010, 13:25

Во врска со Rh факторот јас сум негативна, а маж ми е позитивен, Поради тоа во 7 месец од бременоста правев КОМБС тест на клиника за да се утврди дали има мешање помеѓу мојата крв и крвта на бебето. Бидејќи се покажа дека нема, не примив никаква инекција. После пороѓајот се испита крвта на бебето и се покажа дека е Rh+ и затоа примив инекција, само заборавив како се викаше.

Ive

Re: Рх фактор на крвна група како услов за успешна бременост

Post by Ive » 30 Nov 2010, 02:38

Zdravo na site.Ne znam kolku moeto prasanje ke odgovara ovde ama sepak mislam deka e najblisku do ona sto mene me interesira.Vo eden razgovor so mojot decko doznavme deka i dvajcata sme ista krvna grupa A1-pozitiv.Imam slusnato uste mnogu odamna deka toa moze da bide i edna od pricinite za neplodnost.Dali e ova tocno ili pak stanuva zbor za nesto drugo?Pozz

P.S.Uste mi e rano za deca ama ete sepak me interesirase :grin:

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Рх фактор на крвна група како услов за успешна бременост

Post by Debora » 30 Nov 2010, 10:32

Иве јас никогаш не сум слушнала за ова и мислам дека нема врска.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Рх фактор на крвна група како услов за успешна бременост

Post by Ana.I » 30 Nov 2010, 10:45

Ive nema vrska,ic da ne se opteretuvas,nema da vi preci voopsto toa sto ste dvajcata A pozitiv.Uzivaj si

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Рх фактор на крвна група како услов за успешна бременост

Post by Ana.I » 30 Nov 2010, 10:47

Eve i jas se rasprasuvav malku posto jas sum A pozitiv,soprugot O negativ i mi go kazaa istoto ona sto go imate napisano vie vo predhodnite postovi,ne treba nisto da primam bidejki jas sum so RH +


Одговори

Return to “Разно за неплодноста”