Возраста на партнерите и лечење на неплодноста

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
domacica
Нов член
Нов член
Мислења: 57
Придружен: 27 May 2012, 20:08
Им се допаднал: 4 пати

Re: Возраста на партнерите и лечење на неплодноста

Post by domacica » 29 May 2012, 23:10

(smile) . Ne panicam tolku za vozrasta, samo malku demek (laugh1) , ama povekje zatoa sto eve 2.5 godini ne biva, imam jas drugarki koi ne se mazeni na moja vozrast, ama ete tie mozat uste sledniot mesec da ostanat bremeni. A jas ete imam problem, t.e kaj dvajcata ima mal problem, kaj mene ovulacijata, docna ovulacija, a kaj mm slab spermogram, ama ne e nereslivo. Panika me fakja za toa koga kje bide vekje?!! Nekogas i dali kje bide?!! Ama sepak sum pozitivna deka kje bide. Sekoja planina so svoja tezina. Pozdrav

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Возраста на партнерите и лечење на неплодноста

Post by Lejla7 » 29 May 2012, 23:29

Морам пак да ти одговорам Домачица (интересен ник (smile) ). Во врска со годините колку се обидувате ич да не се секираш, еве јас веќе 5 години чекам бебе, а никако не доаѓа, има многу жени на Форумов кои чекаат многу многу подолго и од тебе и од мене, и по 7, 8, 10 и повеќе години. Мислам дека едното позитивно нешто што ќе произлезе од ова чекање е што ќе станеме трпеливи и ќе престанеме да бараме се да е по наше и кога ние сакаме...
И друго нешто, ти барем имаш дијагноза, знаеш што е проблемот, а кога се знае може и да се излечи. Дебора и јас се водиме со неразјаснет стерилитет - нема што да се лечи кај нас, навидум се е во ред, а бебе нема. Поздрав уште еднаш и не се секирај, ќе се среди и наскоро и ти ќе си држиш во рацете едно слатко (b4) Само вера и надеж и со Божја помош ќе биде се.
Дебора, твоите зборови секогаш охрабруваат, ти благодарам многу (a2) (a2) (a2)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Возраста на партнерите и лечење на неплодноста

Post by Miki » 30 May 2012, 08:43

Тоа и јас ќе кажев, кога знаеш каде е проблемот....ќе се решава, не е нерешлив. Малку среќа и ооооп. А плус еднаш и биднало, така? И тоа спонтано. Епа нема зашто пак да не се случи. За жал не завршило добро, ама следниот пат ќе биде сигурно.

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Возраста на партнерите и лечење на неплодноста

Post by TinaV » 30 May 2012, 08:56

Девојчиња еве една многу оптимистичка информација во врска со оваа тема, а којашто вчера ја прочитав во 24 часа здравје. Значи 3 услови за добивање близнаци се:
-наследството
-стимулации и
-возраста на жената
Во врска со последниот фактор, возраста на жената, пишува дека колку жената е постара, повозрасна толку се поголеми шансите за да има близанаци, и со пример дека шансите за да се добијата близнаци кај 37 годишна се поголеми, отколку кај мнооооооогу помлада од неа.
Така да девојки, АМА ИЧ да не му се секирате.
Имајте убав ден и уживајте во животот и во годините.

ПС за утеха на оние помладите, јас имам 40 години и се обидувам да забременам веќе 7 години (инвитра, инсеминации, стимулации, природни лекови испробано, но нема предавање, одиме понатаму).
Поздравче

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Возраста на партнерите и лечење на неплодноста

Post by Lejla7 » 30 May 2012, 14:27

Браво ТинаВ, ти се восхитувам на силата и надежта што ја имаш и да знаеш дека на сите ни даваш и сила и надеж, алал да ти е (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup)

domacica
Нов член
Нов член
Мислења: 57
Придружен: 27 May 2012, 20:08
Им се допаднал: 4 пати

Re: Возраста на партнерите и лечење на неплодноста

Post by domacica » 30 May 2012, 15:56

Porano ne sakav bliznaci i nikogas ne sum sakala, no otkako moi bliski dobija dve odednas bas mi se interesni.
Inaku za vozrasta, sekoja si panici za sebe, kako sto si gleda i za sebe, moja koleska na rabota ima 27 godini p apocna da panici, a vo brak e samo 6 meseci. Sekoj se plasi od svoite stravovi. Toa deka moze da se ragja i na 40 nikoj ne poreknuva, poznavam zeni koi stanale majki na 40/41 i se super, samo kako im bilo na niv da cekaat tolku samo tie i Gospod znae.

P.S. Lejla me prasa za nikot, denot koga se zacleniv cistev doma i stanot go krenav vo vozduh, (rad) sto ne mi se slucuva cesto, prava domacica, samo toj den hahah. Sega mi e kraj na rabotno vreme, go isklucuvam kompjuteror, i si odam doma, i normalno na kafence i sladoled na terasa se frlam, otkolku na cistenje (rad)

Pozdrav

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Возраста на партнерите и лечење на неплодноста

Post by TinaV » 30 May 2012, 18:50

Благодарам Лејла. Ако сме позитивни ќе следи bfp, па 9 месеци ќе бидеме ете вакви (t3), а после тоа по едно, а може одеднаш и по 2,3 (зависи како за кого) најслатки вакви (b4) (b4) (b4) (b4) (b4) (b4) .
Се разбира сето тоа со Божја помош и верба во НЕГО.

Поздравче и гушки.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Возраста на партнерите и лечење на неплодноста

Post by Nespretna » 01 Jun 2012, 19:47

Здраво девојки,
Мое мислење е дека, да, возраста можеби влијае на плодноста, ама најбитно од се е вољата и духот.
Само, пишувам за домачица. Не сакам да ја разочарам, туку сакам да и дадам стимул дека и со доцна овулација (која сепак ја ИМА), и со слаб спермограм, може да дојде до оплодување. Јас бев во истата ситуација... Уствари НИЕ бевме, јас и мажот ми. Плус јас неколку бактерии и вируси, и кога најмалку очекуваш, оп, ете го... Не губи надеж, само треба да го погодиш денот на овулација. Јас тоа го направив со мерење на базална температура и тестови за овулација. Ама пак ќе повторам, се случи тоа кога најмалку очекувавме. „Ненамерно“ имавме односи неколку дена пред овулација, и не ја ни приметував овулацијата... И оп....
Ви посакувам да не ја губите вољата и духот во вас!! Главата горе, и.... па шо ако некоја таму била бремена, ќе дојде и твојот момент, кога и ти гордо ќе се шеаташ со мешето напред.
Знам дека не сум како Дебора (за утехата), ама ај... :)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Возраста на партнерите и лечење на неплодноста

Post by Lejla7 » 03 Jun 2012, 15:39

Утехата ти е баш на место, Неспретна (cl) (cl) (cl)

NadicaG

Re: Природни средства во борба против неплодноста

Post by NadicaG » 30 Aug 2013, 10:45

леле во странство колку повеке жени после 45 пробуваат за бебе,не ми се верува...мислам понормално е таа возраст да е застапена на форумиве,отколку околу 30.Стварно на македонскиве,до 35 најмногу се девојките,човек да се запраша да не го згрешил времето (rolll) (rolll) (rolll)
дебора ти си пример за мир и вераво однос на тоа,ако имаш 41,мислам дури и се надеваш на природно забременување,е тоа е стварно вера од Аврам (smile) .Аја процитавте зената од нов зелант има 9 деца и сега прачува како да добие уште едно ,има 46 години....која сила,енергија и храброст (thumbsup)

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”