Колку време се бориме со неплодноста?

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by Peperutka » 30 Jan 2011, 12:53

Јас еве две години неможам да останам бремена (cry1) (cry1) (cry1) Некој да ми кажеше дека ќе имам ваков проблем,слатко ќе се изнасмеев бидејќи сум немала проблеми со циклусот ниту пак сум имала потреба од одење на гинеколог ама ете незнаеш што те очекува во животот (sad1) Со коментарите и љубопитноста од околината(рекла казала) не сум се замарала и нема да се замарам,мене ми е важна среќата на моето семејство.
Со среќа на сите што се бориме со неплодноста!

maksima1
Нов член
Нов член
Мислења: 11
Придружен: 25 Jan 2011, 20:36
Им се допаднал: 1 time

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by maksima1 » 30 Jan 2011, 15:44

Mila peperutka nemoj da se sekiras dve gosini ne e mnogu dolg period samo opustise i se ke bide ali za da bides sigurna napravete gi site ispituvanje i taka ke si bides na mira. Guski i do tebe draga (a2) (a2) (a2)

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by Matea27 » 27 Feb 2011, 16:56

две година,еднаш останав ама имав спонтан,од тогаш поминаа две години и уште нема ништо,ги направивме сите испитувања и се е во ред....е сега оставаме на време.....кога ќе даде Господ тогаш,јас неможам ништо со тоа....поздравчеее (joy) (joy) (joy) (joy)

mila
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 02 Apr 2011, 11:57

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by mila » 09 Apr 2011, 09:44

Dve godini i 4 meseca

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by imambebe » 30 Apr 2011, 00:32

jas sum nova na forumov i prvo da ve pozdravm site i da vi posakam sto poskoro da kazuvate deka ste dobile (b4) , a i jas da bidam megu vas i da razgovarame povtorno no togas da se sovetuvame okolu tie mali angelcinja; i jas, t.e. nie go imame istiot problem veke 2 godini se obiduvame i nema nisto, od edna strana se tesam samata i si velam deka ke bide, no jas sum od onie osetlivite i postojano se nerviram za gluposti , a znam deka ne treba

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by Mamino_srce » 01 May 2011, 21:29

Пред да останам бремена, се обидувавме околу 2 години. Што е премногууууу време за некој кој сака бебе. Кога видов дека не бива, отидов на доктор, и се установи дека овулацијата ми изостанувала. Докторот ми препиша кломифенот и третиот месец пиење кломифен, останав бремена. Наравно уз Божја помош и многуууу молитви (thumbsup) !!! !
Сакам да кажам дека има време за се, и верувам дека на сите кој посакува бебе и ќе го има. Јас бев многу оптеретена со тоа, меѓутоа баш тој месец кога ептен се опуштив и кажав од срце, нека биде кога сака да биде, баш тогаш се случи. Е сега, знам дека е лесно да се каже да се опуштиш, али некогаш тај момент самиот дојде и едноставно пуштиш ги работите и препустиш на Господ. Е тогаш се случува (smile)
Поздрав до сите идни мамички!

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by marinela999 » 19 Jun 2011, 18:54

искрено веќе после толку време и после толку многу поминати работи се губам во времето.поминаа веќе 5 години откако се бориме со неплодноста.само ние што поминуваме низ тој пат и само ние што сме направиле безброј работи во врска со неплодноста знаеме што се се крие под неплодност (sad1) . мојата надеж се изгуби мн пати, но исто толку пати и се врати (smile) .моментално во процедура на второ ивф.првото заврши страшно со спонтан во 22недела.секој ден од тој момент јас собирам мојата личност и полека повторно ја составувам.најголема подршка до сите вас, и немој некој случајно да губел надеж (kup) незнам кога, ама сигурно знам дека на сите еден ден ќе ни се исполни желбата (joy)

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by Bela » 24 Sep 2011, 21:39

Vo pocetokot 5 god, ostanav bremena i zavrsi so spontan, i od togas sega veke 2 god. Mnoguuuu eeee ama mora nekako da se izdrzi. (confus)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by Lejla7 » 24 Oct 2011, 19:10

Пред 4 години останав бремена, имав спонтан во 8 недела (немаше срцева реакција) и од тогаш па до сега ништо. Се лечев со Кломифен 6 месеци - ништо, се опуштав три години - ништо, пред две недели имав ембрио трансфер - пак ништо...Ама се надевам дека еден ден во рацете ќе држам мое бебенце (b4) Не губете надеж!!!

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by TinaV » 06 Nov 2011, 13:10

So neplodnosta se borime 7 godini. Ako so edna kriva linija go prikazam moite cuvstava na beznadeznost i nadez togas ke se pojavat vrvovi, pa nizini, pa vrv, nizina.... znaci edna mnoooooogu kriva linija, no sepak mislam deka najvazna e verbata vo Boga, koj e semoken i cuda pravi. Ne smeeme da ne obzeme i rakovodi custvoto na beznadeznost, bes, gnev, sebeokrivuvanje, taga, depresija, i neznam sto uste iako se javuvaat i vakvi momenti, tuku treba da gledame samo NAPRED. Pa koga ke staneme majki, ke gi zaboravime site ovie maki, kako da ne ni se slucuvale.

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”