Колку време се бориме со неплодноста?

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by belomorka » 26 Sep 2012, 11:30

Ее јас се борам едно 7-8 години веке ни сама незнам колку, во октомври лани имав инвитро и заврши со биолошка бременост. Еве сега пак се спремеа за инвитро ама не се откажувам. Тешка е борбата ама се надевам дека ке се исплати еден ден.

Play...Boy
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 25 Mar 2013, 12:43
Му се допанале: 1 time

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by Play...Boy » 06 Jul 2013, 14:06

веќе 4 години и мислам дека ќе полудам !!!

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by belomorka » 06 Jul 2013, 14:49

немој мила да полудуваш ја гледаш последниот пост сум го пишала на 26 септември 2012 сега е 06.јули 2013 па сеуште се борам и неполудувам. мислам од време на време ми доаѓа ама ми поминува.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by Lejla7 » 06 Jul 2013, 16:58

Мене веќе ми се собраа 6 години (во брак), а ако ја бројам и годината кога бевме верени, пред спонтаниот, 7 ... ама не сум полудела се уште, уште имам сили, не знам до кога ...

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by merlin » 23 Aug 2013, 12:22

polni 3 godini, i edna pred brak poveke ne se pazevme otkolku sto se pazevme koga kako..

NadicaG

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by NadicaG » 23 Aug 2013, 12:35

jas iskreno sega pocnav za da dobijam dete,predhodno ne bev spremna ili odnosot ne mi vlevase sigurnost za da imam dete,dolgi godini posle razvodot bev sama ,toa sepak bese moj izbor da bidam sama,taka eve sega pocnuvam,znam deka go fakam posledniot vagon vo posledniot voz za ovaa rabota,no sigurna sum ako Bog saka da imam dete,a veruvam deka toa e Negova volja ke mi go dade,taka da jas voopsto ne se zamaram.Posle neuspesnoto invitro pocustvuvav glema bolka,kako zivi deca da sum izgubila,veruvam toae najstrasniot del na ovoj pat,no sepak veruvam vo Bog nisto ne e izgubeno,taka da mnogu sega mi e polesno vo odnos na tie embrioncinja (love5) .Sega poveke me zagrizuvaat poremetuvanjeto na janicite sto go imam po hormonskata terapija,no veruvam i toa ke se sredi i sleden mesec pak ke se obideme.NIe uste na pocetok doznavme za spermogramot na mm ,taka da jas voopsto ne se nadevav da ostanam bremena po priroden pat site ovie godini vo brak,no i ne bevme spremni za toa (bu) .Ne mozam da zamislam kolku vie tesko na site sto ste na ovoj pat dolgi godini,no sepak bez razlika na ishodot sepak ovoj pat ve izgradil mnogu poveke otkolku nekoe srekno iskustvo.Jas sum poblagodarna za negativnite iskustva vo mojot zivot,nego li pozitivnite,iako sekoe iskustvo e veke isplanirano od Nego predhodno i ne e slucajno.

DANIELAA
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 30 Aug 2013, 15:11
Му се допанале: 45 пати
Им се допаднал: 51 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by DANIELAA » 30 Aug 2013, 22:15

Zdravo,
Jas sum Vas nov clen.Imam prasanje...se nadevam se vklopuvam vo temava...so soprugot sme vo brak 10 meseci i se obiduvame da imame dete podolgo vreme uste kako decko i devojka(2-3 meseci pred da se zememe).napraviv se sto e mozno od pregledi kaj ginekolog,proveruvav hormoni,se e ok,a vamu...na cekanje :( (ner) pred dva meseca mi se sluci imav samo nekolku kapki i pomisliv toa e toa posto meram temperatura i bese nesto nad 37.5 konstantno podolgo vreme,ama posle toa redovno dobiv ciklus...sto uste da pravam,soprugot moj e tolku vnesen vo ocekuvanje sto se plasam deka ke go razocaram (sad1) vo drustvoto skoro site ni se bracni parovi so bebinja ili ocekuvanje i nekako toa me skrsuva,a srekna sum za site,nekoj sovet,,sto i da e pls

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by sunshine_2012 » 30 Aug 2013, 23:01

DANIELA, prvo da ti posakam (dobr) , se nadevam deka ke ti bide ubavo tuka so nas i deka ke se druzes so nas i na drugite temi.
Jas mislam deka 10 meseci i ne e tolku dolgo vreme. A i ne misli deka ke go razocaras ti tm zasto nemozes sega da mu rodes bebenca, pa mos i ne e vremeto, neznam sto da ti kazam sigurno tuka od forumdjikive ke ti objasne poveke. Se nadevam deka ke se izraduvas i ti so bfp vo skoro vreme. :)

DANIELAA
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 30 Aug 2013, 15:11
Му се допанале: 45 пати
Им се допаднал: 51 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by DANIELAA » 31 Aug 2013, 11:32

Vi blagodaram (smile)

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by merlin » 01 Sep 2013, 15:58

danielaa (dobr) , nemoj da se razocaruvas i otretuvas pred vreme..10 meseci i ne se nekoj dolg period..ako dobro procitav ti imas nekoi bazicni ispituvanja..a mazt ti????

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”