Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by Peperutka » 27 May 2011, 21:45

За овој проблем знаат само нашите најблиски т.е. домашните.Сметам дека ова е многу осетлива тема и дека не треба на сите да им се отвара срцето,зошто никој не ти мисли добро и негледам причина зошто би кажувала на други за мојот проблем.

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by JasminaJN » 30 May 2011, 10:18

Многу се сложувам со тебе

aneta
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 06 Nov 2010, 14:47
Им се допаднал: 1 time

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by aneta » 30 May 2011, 14:11

Peperutka wrote:За овој проблем знаат само нашите најблиски т.е. домашните.Сметам дека ова е многу осетлива тема и дека не треба на сите да им се отвара срцето,зошто никој не ти мисли добро и негледам причина зошто би кажувала на други за мојот проблем.
Апсолутно си во право.Сепак народот е безобразен и на секое гледање или те прашуваат дали има нешто ново или пак блиските околу тебе ги прашуваат зошто немате деца, ајде кога деца и итн итн.
Јас имам две братучетки, многу блиски,за кои знам дека имаат проблем со плодноста, иако не сум ги прашала никогаш.Сепак многу ме иритира кога некој од нивните комшии или пријатели или пак други роднини кога ќе ме видат ми ги поставуваат веќе споменатите прашања, ама буквално секогаш кога и да ме видат (hair) .Па дури и моите сватови се интересираат,а ги спомнам они одма...да не е трудна оваа, таа другата да не е трудна....АМАН ЛУЃЕ СЕКОЈ НЕКА СИ ЈА ГЛЕДА СВОЈАТА РАБОТА.

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by mihaela » 06 Jun 2011, 14:25

Јас никогаш не откривав детали за мојата неплодност на никого.За жал повеќето луѓе немаат поим што значи вештачко оплодување.И кога околината што ме опкружува би разбрала за тоа дека сум забременила со вештачко оплодување,веднаш ќе почнат да кружат гласини дека моето дете не е мое уствари дека не е од маж ми и плус ќе го гледаат син ми како да е паднат од марс.Затоа не гледам причина зошто да се зборува со некого за сопствената интима кога всушност не те разбира.Оној кој не почувствувал што значи борбата да се има дете,не може да те разбере и плус ќе те гледа како некоја наказа.Искрено и ден денес се чувствувам некако обележана.Додека не беше роден син ми бевме окарактеризирани како ‘‘ааа оние што немаат децааа!!??‘‘ а сега пак ‘‘ ааа оние што немаа деца долго време!!???‘‘ За жал таква е нашата околина.Ама само да сме здрави и живи сите.Понекогаш се чудни и тешки патиштата што господ ни ги определил,но најважно е да не се губи надежта дека ќе ги изодиме тие патишта и се ќе си дојде на свое место.Само опуштете се и не се заморувајте многу со другите.Вашето ќе си дојде порано или покасно,но ќе дојде!!!!

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by JasminaJN » 06 Jun 2011, 15:32

Која малогражанштина.Вие бидете здрави и живи Михаела и немој така да мислиш дека си обележана па тие што зборуваат тоа им е целта, не дозволижувај простотилаци да допираат до тебе (a2)

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by mihaela » 08 Jun 2011, 14:30

Сега веќе и не се замарам многу за тоа што мислат другите,но во минатото навистина многу ме притискаше токму таа малограѓанштина.Од една страна беа тие кои ништо не прашуваа а сакаа да дознаат дали има нешто ново со постојано гледање дали имам меше,а од друга страна беа тие кои беа полни со совети како да забременам.Но фала богу сето тоа е зад мене.Сега си велам‘‘ах будалче,толку многу нерви сум потрошила за глупости,сум се замарала и огорчувала од коментари од луѓе кои не заслужуваат ни името да им го споменеш а камоли да им придаваш значење на нивните зборови...‘‘ама ете тоа е,колку и да сака човек да биде воздржан и ладен,сепак,понекогаш е невозможно.

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by detelina » 08 Jun 2011, 23:44

potpolno si vo pravo mihaela,jas za mojot problem ne deka krijam no nekako na mnogu pati sum se fatila sama sebe ko da im se pravdam na lugeto so moeto objasnuvanje i sega bukvalno kolku mozam go ignoriram odgovorot na toa prasanje.kako sto vika mm na pole ne mozes vrata da stavis,pa taka i na lugeto ne mozes da im ja zatvoris ustata sekoj razlicno go gleda problemoti razlicno go tolkuva.koga pravev in vitro na nikogo ne kazav samo na najbliskite no sto se desi majkami bese kaj mene i site komsii radoznali ja vidoa i ete gi eden po eden na gosti.koga razbraa sto e rabotaata ko super aj so sreka ,a posle toa muabeti pa kavo ke bide deteto,pa od kogo e itn.itn.za mene toa bese mnogu bolno i se osetiv mnogu ponizeno no tuka mm ja odigra glavnata uloga,ko ic da ne ti e gajle slobodno izlezi nadvor nasmej im se na site posto nikoj ne go znae nasiot problem podobro od nas dvajca i ko nema potreba da objasnuvas.pa zatoa luge ne im pridavajte vaznost na drugite sto mislat i nema potreba da im se objasnuva posto nikoj nema da ve svati.pozdrav

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by Peperutka » 09 Jun 2011, 12:17

Таков ни е менталитетот,се не интересира,кој како се оженил/омажил,дали невестата е бремена но после првата година брак сите претпоставуваат дека се работи за неплодност (sad1) Јас не сум дозволувала вакви коментари и прашања да ме иритираат,едноставно им се чудам на луѓето до кој степен навлегуваат во интимата на луѓето.Никој не ми мисли добро,тоа го знам и знам дека луѓето ни се ситат на нашиот проблем па баш поради овие причини не сум отворена со никој за мојот проблем ниту пак маж ми.

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by Bela » 11 Oct 2011, 16:06

Za nasiot problem razgovaram samo so najbliskite i toa mnogu malku. Samite gledaat deka ne sakam da zboruvam mnogu na taa tema i prasuvaat samo ako jas nesto gi prasam niv. Nikoj ne go razbira nasiot problem, i ke treba da im objasnuvam a toa najmnogu mi preci. Mnogu pati mi imaat sugerirano zosto ne odam na vestacko oploduvanje, kako toa mislat deka e resenieto za se, a ne znaat deka i toa moze da ne bide uspesno od prv pat. Samo toj sto ima vakov problem moze da te razbere site drugi ke te tesat a nisto ne mozat da ti pomognat, zatoa odbegnuvam mnogu da vleguvam vo diskusija na ovaa tema. Megutoa sum sretnala i luge koi sto dolgi godini nemaa deca, i mislam deka odea vo sistina i rodija dve bliznacinja so IVF, a potoa kazuvaa kako toa ostanala prirodno a ne so INV, zosto krijat lugeto ne mozam da svatam. (ner)

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by TinaV » 16 May 2012, 18:02

Што да кажам за мене во врска со оваа тема. Јас сум за тоа на секој да му речам ДА НЕ МОЖАМ ДА ЗАБРЕМЕНАМ И ШТО? Мислам, не избегнувам да му кажам некому дека не можам да забременам веќе подолго време. И да ме праша и некој подалечен дали имам проблем и дали имам пробано, потврдно му одговарам и му кажувам и за моите неуспешни обиди. Зошто тоа го правам че си речете, па зошто да бидам толку искрена со луѓето?!?! А зошто па да не? Не треба да кажам за да не ме сожалуваат или да не ме провоцираат така? Не. Не сакам никој ни да ме сожалува, а тој што би ме испровоцира само си се понижува себе си и си покажува и докажува колку е низок. Зошто па отворено да не дискутираме за нашиот проблем, па можеби во обичен разговор со некого ќе дознаеме за помош некаква си. На пр. некој па и помалку да ни е близок, дознал лично од мене дека не можам да забременам, па може чул за некој лек па ќе ми каже, така? Така да во сета оваа работа со дознавањето за проблемот мој за неплодноста, секако дека можат да се јават и непријатни ситуации, ама нив треба да ги множиме со нула. Но затоа пак може баш од тој што најмалку очекуваш мислам што може и не тие близок, да го најдеш лекот или нешто слично. А што ако знаат и најблиските? Па баш тогаш имам поголем проблем. Тие повеќе ќе се секираат и ќе сакаат до кај е работата, па ќе се осмелата (заради блискоста да ме прашаат) баш во моменти кога не се чувствувам нај, нај, па ќе избувнам, ќе кажам нешто за што покасно ќе се каам. Генерално, сум за тоа, отворено да дискутирам за мојот проблем, без разлика на блискоста со луѓето, но да бидам искрена понекогаш кога не сум ОК, со никој, ама баш со никој не ми се збори, кој сака нека е. Во такви моменти драги и мили мои вие сте тука за мене, сите вие, пред коишто можам да си го отворам срцето и душата и знам дека се што ќе напишам во потполност ќе ме разберете. Бидејќи само тука можеме најдобро да си се разбереме и утешиме. Благодарна сум ви на сите. Сите сиииилно ве гушкам.

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”