Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by marinela999 » 16 May 2012, 18:12

За нашиот проблем со неплодноста знаа скоро сите луѓе. Не дека намерно одам и кажувам ама после се што ни се случи и неможеш да сокриеш и да сакаш. Моите најблиски-фамилијата и пријателките знаат каков проблем имаме. Мн од нив точно дека неможат да не разберат и да сакаат. А друго е тоа што кога немаат таков проблем па и мн работи им се непознати и неможат ни да те разберат што значи ова што она. Затоа со некој кој поминал низ ивф или слично мн полесно можеш да направиш муабет, споделиш искуство и да се разбереш.
Првото ивф додека го правев знаеја само најблиските ама откако заврши им кажав на сите. Второто сакас да остане меѓу најблиските додека да знам шт и како е, ама некако ми излезе работата од контрола и пак мн луге дознаа и само трпев последици кога заврши неуспешно. Е сега за третово здравје ама навистина планирам да кажам буквално само на моите дома, на сестра ми и на две најблиски пријателки во кои имам целосна доверба. Нека биде се како што треба па ќе кажам и на другите. Инаку па за тоа дека лугево имаат такви мислења за бебе зачнато со ивф не сум се сретнала, ама не ме чуди, знам дека има мн такви и им се чудам на паметот (fr) (tumbdown)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by marinela999 » 16 May 2012, 18:16

Тина и јас те гушкам (a2)

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by Matea27 » 16 May 2012, 22:01

Мое милење е дека не треба никој да знае,освен мм и јас...ама кај нас поминало ли една година и ајдеее има ли нешто,ај што чекате???како некои на кои мислиш ке го родиш и ке им го дадеш на нив,ама со пријателките си зборувам отворено,е сега откако почнавме со собиранње на документи за ин витро не кажав на никој,знаеме само јас,мм и мајка ми,ама она е медицинска сестра и морав со неа да одам кога ми требаше за анализите за во болница...
и откако ни одобрија од овде кај што живеам знаат само јас,мм и мајка ми...и кумашинката ама на неа морав пошто и она има правено ин витро кај истиот доктор кај што одам па морав да се консултирам со неа...а знаат и моите две цимерки ама тие не се тука и многу ми се блиски како сестри...друг никој не знае,дури ни свекрва ми и свекор ми не знаат,решивме откако ке биде работата тогаш да им кажеме...ако здравје биде...ако бог даде...најубаво така никој да не знае,а ако знаат сите ке прашуваат,до каде си,што примаш,ќе те сожалуваат....и така...мое милање е тоа.поздравчееее (bu)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by Lejla7 » 16 May 2012, 22:23

Сосема се согласувам Анита, и ние не кажавме никому кога правевме ин витро, само ние двајцата, сестра ми и мајка ми знаеја...Не сакам да ме гледаат со сожалување, а најмногу мразам кога имам качено две-три килца и веднаш ме гледаат во стомакот онака испитувачки...за инает пред да дојде летото се ставам на поздрав режим на исхрана и го губам мешето за да не ме гледаат со прашалници (rolll) (rolll) (rolll)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by Hera » 17 May 2012, 10:58

Колку и да ни беше тешко во душите ние не го криевме нашиот проблем. Си имавме расчистено со тоа дека тоа ние се случува и дека е неможно да го скриеш. Луѓето се љубопитни и не можам да ги обвинам поради тоа, затоа што не ме прашувале за да ми се ситат туку само од желба да ми помогнат. Ако не зборуваш со нив можеби ќе испуштиш шанса да дознаеш некој лек или пат или не знам што. Сфаќам дека секој си помислува две работи или не сакаме деца или не можеме да имаме, па зошто да не им се одговори. Не ме погодувале прашањата од околината дури и од странци што се вика кои верувам дека и без да бидат свесни ме прашувале дали се спремаме за бебе, на таквите па од старт сум им одговарала да, со години, ама не бива и се усрамувале тие сами што западнале во таква ситуација да останат зинати, зошто јас да се срамам. Проблемот е тежок и болен ама ја искрено зборував за него со сите, зошто да се мачам да измислувам на работа оправдувања каде одам и на какви прегледи, тоа е, колку и да сакаш да се скриеш во малиов град ќе те видат по клиникиве кога нон стоп киснеш натаму, зошто зад грб да ми зборуваат. И баш поради тој став мислам дека сум добила толку голема подршка од луѓето околу мене, а тоа е многу битно. Ако јас мислам дека ме осудуваат и дека ме гледаат накриво уште пострашно се ќе доживувам и ќе патам, а душата и онака ми патела. Вака, барем за мене нас бил полесен начинот да се соочиме со се. Мислам дека со тоа и полесно им правевме и на нашите најблиски, тие колку и да се грижеле, ако ние зборуваме и тие ќе знаат како да одговорат на прашањата на нивните роднини, пријатели, оти такви сме си како народ нели, се не интересира, тоа не може да се смени. Мајка ми на пример уверена беше дека најдобро е што сме силни и дека се трудиме да најдеме лек и дека кај и да е ќе имаме близнаци, само да бидеме издржливи. И беше мака што се мачиме ама викаше во денешно време има лек за се. Е најглупаво беше што од сите хормонални апчиња наеднаш бааги се здебелив и имав стомаче и сите ме прашуваа и се научив на смеа на поздравување да кажувам здебелена сум, нема ништо ново. Да ги преварам јас нив, да не се туфкаме сите.

Vera
Нов член
Нов член
Мислења: 86
Придружен: 10 May 2012, 00:03

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by Vera » 17 May 2012, 21:46

moeto mislenje i iskustvo vo vrska so temava dali dugite znaat za problemot e slednovo:mislam deka toa e premnogu intimna rabota i ne e za zbornje so sekoj,no neli kako pominuva vremeto pocnuvat komentarite od strana na prijatelite i bliskite kako na pr..ajde sto cekate vreme vi e.. Mi se slucuvalo i nekolku pati vo tek na eden den od edna ista licnost da gi slusnam ovie zborovi,ajde ednas ke kazes demek rano ti e,pa ke cekam ova pa drugo ,a vo dusata si znam kako mi e,i posle nekoe vreme pak ke me prasa isto i mene normalno mi ide da i recam dobro zarem ne znaes drugo da zboris kako jas da ne znam deka mi e vreme...mislam deka ednostvano kolku i da sakam da go zacuvam samo za mene ovoj problem e nevozmozno..no stvarno me nerviraat luge koi nemat oset a gi ima mnogu...jas seuste se trudam da bidam smirena i da razmisluvam pozitivno,bidejki nekoj moze toa ne go pravi so namera da me povredi ,moze saka da mi pomogne da mi kaze sto znae,nekoj lek ili sl...znae samo mojata familija i toa e toa...

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by Lejla7 » 18 May 2012, 23:35

Во почетокот и јас бев искрена за нашиот проблем и кажував што ме мачи, дека сакам деца, но ете не бидува, но отпосле увидов дека наместо да ја задоволам љупопитноста на луѓето само уште повеќе ја разгорувам, а искрено тоа ми пречеше. И престанав да зборувам. Не дека се срамам - нема зошто, но едноставно тоа е моја работа и зошто да ја споделувам со секого. Се познава веднаш дали некој ти се сити или сака да ти помогне со тоа што можеби ќе ти каже лек, но во мојов случај мислам дека повеќе беа тие што ми се ситеа. И реално- колку се добронамерни луѓето овие денови? Не сум песимист ниту пак мизантроп но откако еднаш ќе се изгориш ќе дуваш и на матеница. Затоа мојот став е претпазливо кому му се истажувате и со кого ја споделувате борбата со неплодноста, луѓето повеќе сакаат да не сожалуваат отколку да ни се радуваат

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by belomorka » 24 May 2012, 18:26

јас богами си кажувам без срам се што ке ми падне на памет.А оние што не ме познаваат доволно а ме прашале, што чекаме? зажалиле што ме прашале хахахаа. истото им се случило на роднините на мм, бидејки знам дека свекрвами ги буцка ме ме прашаат. е нив им викам :подобро да не ви одговорам на прашањето бидејки ке се покаете што сте ме прашале. и тука нормално, јас сум вештерка, ама раат сум. А најмногу се нервирам ког ке се здебелам од хормоните и кога некоја гуска што ме гледа во некоја институција еднаш неделно ке ми рече: што се се здебелила ма? прво тоа мА ме вади од кожа, и тогаш јас и викам имав спонтан па на нервна база јадам. ееее да сте таму па да видите каква им е реакцијата пишман се што се родиле (rolll) .
значи јас си прашувам и си кажувам но ако некој без да го прашам ме праша се покајува (smile)

mareto
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 16 Oct 2010, 09:40

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by mareto » 06 Jul 2012, 22:23

mene mnogu mi e tekso koga prijatelite ke mi recat :ajde sto cekate , nie go porasnavme a vie uste nemate....vsrce me mava toa kako nie da ne sakame da imame...i sekoja vecer samo si placam, veke mislam deka i zdravjeto veke nemie kako sto treba, od hormonskata terapija mnogu se zdebeliv, imam stomak kako da sum vo 7 mesec, mnogu mi e tesko, mnogu mi e tesko ....se molam na gospod da mi dade sila da se soocam so okolinata sto me opkruzuva...pozdravce

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by Debora » 06 Jul 2012, 22:26

Еве за "пријателите" (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr)
Па не знам дали немаат осет или само немаат доволно ум па не им текнува што зборуваат. (confus)

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”