Испитување на хормоните

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
peperutka30
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 05 Dec 2019, 11:19

Re: Испитување на хормоните

Post by peperutka30 » 28 Jan 2020, 13:21

MajaK wrote:
21 Jan 2020, 15:29
Девојки ми треба помош а толкување на резултати од поискусни, место не ме држи додека не отидам на доктор. Впрочем и незнам кога да отидам, во соба 29 на клиника (асистирана репродукција и неплодност) ми рекоа дојди во среда или петок со рез. ама гледам на мој термин дека е фул со закажани термини, ако излезам од работа може да си чекам до 2 и да не завршам работа.

Моите рез се следни (правени на 3 ден од добивање циклус)
FHS 8.7 (1.98-11.6)
LH 3.7 (1.98-11)
PROLACTIN 18.2 (3.2-24.3)
ESTRADIOL 106 (26.5-161)
PROGESTERON 0.58 (0.12-1.69)
TESTOSTERON 0.97 (0.19-2.67)
DHEA-S 2.1 (0.8-3.9)
ANDROSTENDION 6.9 (0.7-3.5) ????
INSULIN <2 (6-27)
TST 0.71 (0.46-4.6)
fT4 15.8 (11.5-22.7)
Glukoza 5.0 (3.89-5.5)
јас можам да ти помогнам но сепак резултатите треба да ги види и ендокринолог.
сооднос LH и FSH треба да е 1:1, доколку не е (што е случај и кај тебе) веројатно се работи за полицистични јајници. ТSH треба да е од 1 до 2 за полесно забременување.

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”