Трајна неплодност на мажот

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
keke
Член
Член
Мислења: 120
Придружен: 14 Nov 2012, 12:46
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 28 пати

Трајна неплодност на мажот

Post by keke » 15 Nov 2012, 13:27

Ја почнувам темава со надеж дека ќе споделам искуство со вас. Во брак сме 5 години и после две години не успешно започнување на бременост се одлучивме со сопругот да направиме испитувања на која се испостави трајна неплодност кај сопругот поточно XXY хормон кај сопругот, што значи еден хормон повеќе кој доведува до трајна неплоднос. Сега од ФЗО добивме ваучер за донација на материјал, од РЕМЕДИКА ни земаа податоци заради запазување на прцедурата која ја барал фондот за следливост на материјалот и чекаме веќе три недели (а за ваучерот ни одговорија за 5 дена).
Ве молам доколку сте имале вакво искуство споделете го со мене МНОГУ ЌЕ МИ ЗНАЧИ Ве гушкам сите. (kup)

tarijana
Член
Член
Мислења: 248
Придружен: 12 Oct 2012, 12:29
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Трајна неплодност на мажот

Post by tarijana » 05 Dec 2012, 18:33

zdravo a da da te prasam kakvo ispituvanje mu napravija na mazot ti pred nekolku dena na mm mu napravija ispituvanja za kariotip mislam deka e ova kako ti sto pisuvas ama ne znam
kaj mm e slaba spermata ama nieden lekar ne ni spolmanza trajna neplodnost se zagriziv sega (ner) (ner) (ner)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Трајна неплодност на мажот

Post by belomorka » 09 Dec 2012, 22:37

mila a vo remedika ima li banka na sperma? za vo sistina znam deka ima i deka e od svetska vo sorabotka so nekoja klinika od tamu. znam dve devojki koi imaat decinja beli beli so plavi oci kako od reklam

keke
Член
Член
Мислења: 120
Придружен: 14 Nov 2012, 12:46
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Трајна неплодност на мажот

Post by keke » 19 Dec 2012, 12:18

Банки за сперма има и во систина и во ремедика. На мм стерилитетот му го дефинираа со биопсија на тестиси, што значи му ги отворија тестисите и утврдија дека нема воопшто сперматозоиди. Но мила не губи надеж, доколку со хистопатолошкиот наод пронајдат сперматозоиди следно е инвитро доколку и тогаш не најдат како во нашиот случај со донација на сперма од банка. На нас ни одобрија од фондот па сега поради процедурални постапки чекаме потврда и од министерство за здравство кое подолго време трае веке два месеци. За се што те интересира слободно прашај ме.

keke
Член
Член
Мислења: 120
Придружен: 14 Nov 2012, 12:46
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Трајна неплодност на мажот

Post by keke » 19 Dec 2012, 12:26

tarijana слаба сперма немора да значи и трајна неплоност кај мажот. Присуството на спрматозоиди освен со спермогран се утврдува и со биопсија на тестиси така утврдуваат дали во тестисите воопшто постојат сперматозоиди тоа може да биде и конечен наод. Доколку хистопатолошкиот наод е негативен најдобра алтернатива е донација на сперма од непознат донор. Банки за сперма има и во ремедика и во систина. Постапката е долготрајна и макотрпна (ner) (ner) (ner) .

миа
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 07 Jan 2013, 21:46

Re: Трајна неплодност на мажот

Post by миа » 08 Jan 2013, 04:51

Ме интересира колку време се чека за да стигне спермата од донор од странските клиники што ги користат Систина и Ремедика. Дали станува збор за денови, недели или месеци. Прашувам ако приватно се оди, не преку фондот. Ве молам јавете ми ако знаете. Фала!

keke
Член
Член
Мислења: 120
Придружен: 14 Nov 2012, 12:46
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Трајна неплодност на мажот

Post by keke » 12 Jan 2013, 12:11

Mila dolgotrajnosta na postapkata zavisi od ministerstvo za zdravstvo, bidejki paranjeto sto go ispraka klinikata mora da pomine kaj niv zaradi sledlivost na materijalot. Konkretno nie cekavme dva meseci, no toa ne pravi razlika dali e privatno ili preku FZO.

Vasilij
Нов член
Нов член
Мислења: 67
Придружен: 29 Sep 2013, 23:13
Му се допанале: 39 пати
Им се допаднал: 29 пати

Re: Трајна неплодност на мажот

Post by Vasilij » 09 Oct 2013, 17:12

Mnogu me interesira sto napravivte ke-ke ,vi odobrija li za donator i dali mozebi veke si ocekuvate bebence

soncica
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 25 Mar 2014, 20:19

Re: Трајна неплодност на мажот

Post by soncica » 21 May 2014, 13:26

Kaj maz mi spermogramot pokaza azospermija i toa se potvrdi so TESE vo remedika. Zaklucokot od histopatoloskiot naod e tezok stepen na zastoj vo maturacija. Sugestijata od remedika e da odime na opcija donor. Recisi sme sigurni deka taka ke napravime no vo misla ne stavi d-r Cedo od klinika za endokrinologija. Kao sakal i on da go vidi primerokot od TESE. Na mm mu bese visok prolkatinot, pa kao toa moze da vlijae (prviot pat rece deka toa nema golemo vlijanie) imalo opcija direktno od jajceto da se zeme. Ova ne zbuni ne znam sto e toa razlicno od TESE, ako voopsto e. Prviot komentar na histopatoloskiot naod mu bese a ova na privatno ste go pravele, sakam i jas da go vidam (malku kako suetno bese). Ve molam spodelete vase iskustvo za ovaa dijagnoza i so d-r Cedo ako nekoj ima iskustvo. Dali ima svrha da pravime dopolnitelni ispituvanja (primer genetski) dali voopsto vakvata sostojba moze da se lekuva? Ne sakame da si go gubime vremeto i psihicki da se istostuvame ako nema nadez. Maz mi ima 38 godini, jas 32, ne deka sme mnogu maldi.

Pozdrav

milicka 28
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 25 Dec 2013, 19:56
Му се допанале: 1 time

Re: Трајна неплодност на мажот

Post by milicka 28 » 21 May 2014, 19:29

Ние имавме искуство со д-р Чедо уште во 2010 година, кога и на соругот му ја одреди дијагнозата азооспермија, биопсија по негова препорака правевме во Државна Болника Клиника за урологија, испадна дека кај сопругот има сперматозоиди, но д-р пак ни ги бараше стакленцата од биопсијата за да ги погледне, бидејќи соругот немаше проблеми со хормоните отидовме право на ин витро, од испитувања имаме направено кариотип и хормони.

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”