Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by Debora » 30 Sep 2009, 12:46

Хистеро-салпинго-графија или скратено ХСГ е испитување на проодноста на јацеводите. Испитувањето се прави така што со посебен катетар во матката се вбризгува јодов раствор. На рентген се прават снимки, од кои се гледа дали растворот поминува низ јајцеводите, како и внатрешноста на матката. Ако јајцеводите се блокирани течноста нема да може да се пробие низ нив. Понекогаш може да даде лажно позитивен резултат ако јајцеводите се делумо блокирани, но под притисок сепак течноста поминува низ нив.
ХСГ-то може да има и терапевтско дејство. Понекогаш доколку јајцеводите се запушени со некоја мала прираслица, под дејство на течноста која минува низ нив блокадата може да биде отстранета. Не е мал бројот на жени, кои остануваат бремени во наредните неколку месеци после ХСГ снимањето.
Пред да го направам ова испитување, имав слушано за тоа како е многу болна постапка и го избегнував со години. Најпосле собрав храброст да го направам и на мое огромно изненадување, воопшто не беше болно. Беше само малку понепријатно од обичен гинеколошки преглед.
Веројатно болката зависи од тоа во каква состојба се јајцеводите, односно ако се делумно запушени веројатно е поболно, но сепак сакам да нагласам дека се плашев непотребно. Ова го пишувам за ги охрабрам оние кои ќе го прават во иднина, да не се плашат како мене.

Maca
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 17 Nov 2009, 10:47

Re: Хистеро- салпинго-графија ХСГ

Post by Maca » 18 Nov 2009, 08:56

Jas imam praveno dva pati i Hsg i Hssg(istoto bez rengen snimki)...nisto e e strasno kako sto kazuvaat.....

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Хистеро- салпинго-графија ХСГ

Post by prvenka » 28 Jun 2010, 09:06

Jas pravev tes za sedimentacija vo sabotata i mi bese 5,a dozvoleno e 15.Denes ili utre vo Sistina ke pravam HCG,cekam d-r da mi zakaze
Iako d-r Dimitrov koj mi pravese histeroskopija mi rece nema potreba,jas sakam i toa gajle da go trgnam od glava,ne moze da skodi samo moze da bide od korist.
Sve e dobro samo sto malku me faka panika, (cry1) denes utre mi e 9,10den,taka li se pravi HCG (confus)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Хистеро- салпинго-графија ХСГ

Post by Debora » 28 Jun 2010, 15:34

Не е ХЦГ туку ХСГ. ХЦГ е хормон за испитување на бременост.
ХСГ-то така се прави, обично од 8-10 ден. Немој да те фаќа паника (тоа ти зборува таа што од страв не му зборуваше на лекарот (ohmy) ), гледај да бидеш опуштена. АЈде чекаме да ни кажеш дека си поминала лесно. Јас за секој случај се напив ибубруфен пред да го правам ХСГ-то, од страв (laugh1) )

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Хистеро- салпинго-графија ХСГ

Post by prvenka » 29 Jun 2010, 09:05

Zakazano mi e denes vo 15:00, (cry1)
Ke izdrzam,moram i toa da go napravam za da bidam pomirna iako d-r mi rece deka nema potreba.Jas da si ja imam snimkata pa mozam taka da konsultiram bilo koj d-r....ako ima nekogas potreba.
Citam deka toa imalo i terapevsko dejstvo (confus)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Хистеро- салпинго-графија ХСГ

Post by ELIANA » 29 Jun 2010, 14:27

Се надевам добро ќе поминеш првенка, па пиши како било. Ако може да те прашам, колку време се обидувате за бебе?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Хистеро- салпинго-графија ХСГ

Post by Debora » 29 Jun 2010, 15:11

ХСГ-то има терапевтско дејство во смисла да кога некогаш постои некое малечко запушување, течноста кога ќе помине низ јајцеводот може да ја отстрани препреката. Првенка пиши обавезно, со тебе сме. (a2)

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Хистеро- салпинго-графија ХСГ

Post by prvenka » 30 Jun 2010, 08:36

Eliana,edna cela godina se obiduvame no nema rezultat (cry1)
(help) Se vrativ,i da vi kazam deka ne bolese malce nekoe neprijatno custvo.Matkata mi bese so normalna morfologija i oblik,desnata tuba mi bese proodna,dodeka levata ne.Bas jas na desniot jajnik pred 3god.imam praveno laparoskopija na endometriozna cista,i toj jajovod mi rekoa deka e dobar,(pritisnaa odozgora vrz stomakot kako nekoj vid na masaza i tecnosta projde niz tubata)a ovoj leviot ne duri ni so pritisok odozgora. (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) Mnogu sum padnata,u smisol psihicki,koga mi kazaa vcera cel svet na glava mi se srusi.Mi predlozija insiminacija,sto pobrzo zaradi godinite,36 veke,no jas (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) nemam ic podrska od mm za insiminacija i ako treba vestacko,mnogu se razocarav vo sospstveniot mm (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1)
Izvinete za dolgiot post (cry1)

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Хистеро- салпинго-графија ХСГ

Post by Ana » 30 Jun 2010, 11:41

prvence sonce mnogu mi e zal (cry1)
izvini ne se rabiram jas - toa znaci deka nema sansi po priroden pat da zabremenis? ili potesko?
a sto mu e izgovorot na maz ti?
ne mi se veruva deka ne saka cisto onaka, moze si ima nekoja svoja pricina, razgovaraj, vidi sto e pricinata...

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Хистеро- салпинго-графија ХСГ

Post by prvenka » 30 Jun 2010, 11:57

Pa,moze prirodno samo sto ke pomine mozda podolgo vreme,a jas bas vreme nemam,pa zatoa zaradi godinite-36 oni mi predlozija da pocnam so inseminacija od septemvri
Mi dadoa letovo fora da probam prirodno,zasto mozda i septumot koj histeroskopski go otsraniv pred dva meseci pravel problem (cry1) mm sakal prirodno,on vika ako ima sansi prirodno togas kolku i da treba ke se cekalo,mnogu sebicno i nezahvalno od negova strana (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”