Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 867
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 549 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by Sashka » 17 Mar 2015, 12:49

Edna siiilna gushka do tebe (a2) , po ovoj cekor sledno da ni prijavish bfp i ponatamu se po red (a2)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by Радост » 17 Mar 2015, 13:16

(big-hug)

lolita
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 17 Mar 2015, 21:57

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by lolita » 17 Mar 2015, 23:39

Devojki go procitav ceeeel forum za hsg i mislam deka poveke od vas nauciv otkolku od doktorive :/ nikoj ne mi spomna za mikro brisevite nitu za sedimentacija a ja brojam denovi za da go napraam :/ po ova sto procitav najpametno da si pocekam za nareden mesec, na tolku ispituvanja (imunoloski,kariotip,transfuziologija) mesec dena manje vise da pocelam ne mi menuva ...najmnogu se plasam od ,,strucnosta,, na doktorive ama se obiduvam da ne mislam na toa... uhh ... utre odam mikro da mi zemat poso gledam bitni bile pa posle da odam na hsg, inace sum sekundaren sterilitet so dve neuspesni :( se nadevam na najdobroto ...

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3252
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1725 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by kit-kat » 18 Mar 2015, 06:52

Лолита (dobr)
Каде ќе правиш ХСГ?
Инаку за тоа треба седиментација и микро биолошки брисеви за кламидија, ешерихија коли и не знам што беше уште нешто.
Кариотип и останатите не ти требаат за ХСГ.
И не е ништо опасно ќе мине за миг. Те чекаме со новости.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3252
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1725 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by kit-kat » 18 Mar 2015, 17:20

Денес ми е трет ден од ХСГ поточно завчера правев. До вчера имав кафеаво на секојдневна влошка но минимално. Повеќе беше како мрсна течност- јод отколку крв.
Денес имав плодна слуз оболна и сега вода. Мислам дека ми е овулацијата на праг. (smile)
Дали смеам да имаме односи вечерва трета вечер после ХСГ?
Мислам од искуство?Инаку др. не ми спомна нешто конкретно само ми рече поактивни бидете овие 4 месеци бидејки туботе не само што се прочистени туку и надувани после зафатот.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by sweety » 18 Mar 2015, 17:24

Moze moze (rolll) ako ne osekas bolka moze (ttc) nie vednasposle den dva imavme e so mm (dve) kolku sakam da ni prijavis I ti za dve nedeli bfp

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3252
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1725 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by kit-kat » 18 Mar 2015, 17:44

Заедно со тебе (joy)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11040
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5833 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by Debora » 18 Mar 2015, 18:43

Мене др ми рече по ХСГ-то тој месец да се пазиме, заради радијацијата од рентгенот. Ама не ја послушавме.

Maaja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 343
Придружен: 23 Apr 2013, 18:52
Му се допанале: 116 пати
Им се допаднал: 97 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by Maaja » 18 Mar 2015, 20:10

Јас немав воопшто крварење или исцедок после хсг-то! Советот од докторот беше дека може истиот месец да се има односи бидеќи со самата постапка се зголемуваат шансите за бременост. И јас се плашев од снимањето ама многу мала доза на зрачење имало и ние после еден ден се фрливме на работа (laugh1)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3252
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1725 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by kit-kat » 19 Mar 2015, 08:56

Некаде читав дека жената е родена со одреден број јајце клетки па секогаш се изложени на зрачење, така да ова зрачење било минимално.
Инаку фала на подршката. (kup)
Мајја инаку и ти во Плодност правеше ХСГ нели?

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”