Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1152
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 737 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by sunshine_2012 » 19 Mar 2015, 13:47

Кит Кат јас мислам дека право треба со тм да се (ttc) и јас едвај чекам да ни пријавеш bfp. (big-hug)

lolita
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 17 Mar 2015, 21:57

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by lolita » 25 Mar 2015, 22:54

Imam rezultati od mikroto sto gi pravev i mi kazaa deka imam garnerela vaginalis ! Gluposti .... imav pred dve godini isto, piev nekoi apcinja pa eve tek sega povtorno mi se pojavi ...ne e strasno nesto znam, ama fakt e deka treba pred bremenost da si staklo cist posebno ako imas ko ko ja nesrekni iskustva .
... HSG-to treba kaj tolovski da go pravam inace, na privatno e 2000 denari, bez vkluceni mikro se razbira ... sedimentacijata mi rekoa kaj maticniot posle zavrsuvanje na menzisot ke mi ja merat i ako bila vo red dobro ako ne ke mi kazele togas sto kako ...ama sega valjda ke treba i garnerelata bakterija da ja sredam :/ ke vidam sto ke mi kaze maticniot okolu toa ....

lolita
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 17 Mar 2015, 21:57

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by lolita » 25 Mar 2015, 22:59

jas inace pravev sekakvi nekakvi ispituvanja i generalniot stav na siiite doktori e da se frlime na rabota lol pa valjda znaat sto zborat i sovetuvaat taka f
da good luck :D

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by aneance » 07 Apr 2015, 12:55

Девојки јас сега закажав ХСГ во систина кај Бојаџиев за во четврток, тогаш ми е шести ден ако не крварам ќе ми прават, петок и понеделник се неработни а во вторник ми е касно на 11 ден не прават
Какво искуство имате кај овој доктор, и читајќи страв ме фаќа , различно искуство имате , некои викаат е болно некои не
Дали постапката се прави со анестезија или не

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by sweety » 07 Apr 2015, 14:20

Анеанче можеш да се напиеш еден бедокси пред прегледот, е сега за болење исто како прв ден од циклусот,значи не е ништо страшно трае 5 мин. целата постапка е сега велат ако не дај Боже се запушени каналите повеќе боли ако не минимална е болката,јас имав болки оти бев стегната опушти се и не се плаши не читај се и сешто што пишува на интернет (big-hug)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by RedRose30 » 07 Apr 2015, 18:07

Анеанче, мислам дека во Систина ХСГ прават со анестезија, сепак прашај си. Со среќа и не се секирај, секако е рутинско и кратко снимање (a2)

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by aneance » 07 Apr 2015, 18:58

Фала ви женски
Утре ќе одам да ми земат крв за седиментација, и ако е во ред и ако ми заврши циклусот до четврток ќе правам ако не нареден циклус
Мене 5 6 дена ми трае незнам точно, а ако имам неколку капки ќе ме вратат ли, и дали пред да прават хсг те гледаат на ехо или одма те носат на ренген

lide86
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 10 Aug 2013, 16:27
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by lide86 » 07 Apr 2015, 19:55

Анеанче не те гледаат на ехо, туку директно на рендген. Прашај си ако ставаат анестезија стави си и ништо нема да осетиш. А за менструацијата, мене ми велеа дека треба да сум скроз чиста, ни една капка да немам. Дај Боже со лесно да поминиш и убави резултати да ни соопштиш (big-hug)

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by milena15 » 07 Apr 2015, 21:56

Не ставаат анестезија во систина а и стварно нема потреба , што сте запнале толку со анестезија :grin: не се лутете ама стварно ептен се плашите за толку банална постапка :ymblushing:

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by aneance » 07 Apr 2015, 22:16

И јас да сум правела претходно не би прашувала како оди постапката и дали е болна затоа и ве прашав за мислење (smile) а ако треба втор пат да правам ќе си знам што ме чека и дали боли

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”