Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
lide86
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 10 Aug 2013, 16:27
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by lide86 » 07 Apr 2015, 22:29

Анеанче јас сум три пати правена и верувај сите три пати различна беше болката. И нема врска дали се запушени каналите со болката. Бидејќи сите три пати ми беа во ред каналите, ама различно болеше (confus) И јас за мене можам да си кажам дека доколку би требало пак да правам, а може анестезија - одма би прифатила! Со лесно, сепак се само 5 минути, брзо ќе поминат.

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by anonimna123 » 07 Apr 2015, 23:50

Jas imav uzasni bolki koga mi pravea hsg zaradi atheziite od hiruskiot zafat na slepoto crevo i sega ako treba da me snimaat bi sakala so anestezija ne se misli ic ako ti ponudat anestezija prifati

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by aneance » 08 Apr 2015, 00:08

А за седиментација не треба ништо да јадам и пијам од сабајле или нема врска ( за кафе прашувам дали може да се напијам)

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by milena15 » 08 Apr 2015, 20:01

аneance мила па ни јас немав правено предходно Еднаш правев тој ми беше прв пат и толку, како тоа сте правеле повеќе пати? Не ми е јасно, па сепак зрачење е тоа. Јас бев и уште сум до душа плашливец коркач ама стварно за ова не се плашев толку, повеќе за крв од вена се притресувам (laugh1)

и за седиментација треба скрос гладна жедна да си

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by sweety » 08 Apr 2015, 21:05

Анеанче со среќа и со лесно утре , те чекаме со убави вести (racinja) знам дека си исплашена и си мислиш како и што ќе биде сето тоа е нормално, ќе осетиш големо олеснување откако ќе заврши (racinja) (a2)

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by aneance » 08 Apr 2015, 21:16

Утре во 2 имам закажано, а денес ми земаа крв за седиментација и утре ќе ги земам рез ако се во ред ќе правам хсг
Ќе ви пишам што ќе направам и какви ќе бидат резултатите

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by aneance » 09 Apr 2015, 19:19

Малце каснам со извештајот ама тука сум, после прегледот бевме до citymall на кафе и да каснеме нешто, испазарив и во 6 бевме дома
Прегледот помина добро, имав болки појаки од менструални на момент ептен ме заболе ама заврши ми помина редот.
Резултатите се добри проодни се каналите и матката исполнета задоволен беше докторот
Малце крвавев додека дојдам до дома а сега немам ништо ни на тоалетна па ќе видиме наредниве денови.
За односи ништо не ми рече јас преплашена заборавив да прашам само го разбрав за резултатот и кои апчиња да ги пијам
Сега се јавив во ремедика да закажам за кај петановски да ги види сите резултати и да ни каже што ќе правиме, а прв слободен термин на 21 април
За односи овие три дена постиме, а од понеделник ми се плодни па незнам дали да се фрлиме во акција или не

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by sweety » 09 Apr 2015, 21:33

Супер вести Анеанче сега фрлете се на работа, таман од понеделник, и јас имав пола ден крварење само и толку и веднаш од утредента (dve) немав ни болки ни ништо како ти се осеќаш, е сега не мора да значи јас скоро цела недела имав имав понекогаш менструални болки , сега чекаме bfp (big-hug)

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by aneance » 09 Apr 2015, 22:06

И јас осеќам како кога треба да добијам и ми кркори стомакот и надуван ми е ама ќе помине важно проодни ми се каналите и таа мисла ја тргнав и сега на работа (smile)

lide86
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 10 Aug 2013, 16:27
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by lide86 » 09 Apr 2015, 22:23

Е баш ми е мило Анеанче за убавите резултати (rad) Молчи ти помина гајлето, сега можете да работате на случајот и дај Боже најбрзо што може да не израдуваш со bfp Опушти се сега! Те гушкам најсилно (big-hug)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”