Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by aneance » 09 Apr 2015, 22:31

Фала ви многу Лиде и sweetyq (smile)
Изгледа тоа е проблемот што и јас и мм многу сакаме бебче и преоптеретени сме со тоа дали ќе биде или не ама ќе гледаме некако да се опуштиме, да не мислиме на тоа
(big-hug) и до вас

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by kit-kat » 10 Apr 2015, 09:38

Анеанче јас сега гледам дека веќе си завршила со ХСГ ето.
Важно се помина добро. И јас имав минимално крварење тој ден а наредните денови кафеавкасто.
Сега опушти се и чекаме bfp

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by aneance » 10 Apr 2015, 10:04

Кит кет и ти правеше хсг, имавте ли односи и дали треба со заштита, докторот ништо не ми рече за тоа а мене некако ми е страв да не направиме некоја инфекција
А за крв немам освен вчера кога се вративме имав, после немав ништо.
Ама ќе чекаме понеделник да ги допијам апчињата и после акција (smile)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by kit-kat » 10 Apr 2015, 12:08

Да Анеанче пред не цел месец правев ХСГ. Односи имавме третиот ден без заштита. Пиев Сумамед три дена. Покриена со со антибиотик не се плаши ама овие 2-3 дена почекај. Кај тебе овулацијата е покасно.
Јас правев хсг 11 ден,а О ми е 13-15 ден.
Со среќа. (smile)

Strelce
Член
Член
Мислења: 169
Придружен: 18 Mar 2014, 00:20
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by Strelce » 26 Oct 2015, 14:16

Женички утре ке одам во државна да закажам за ХСГ.Кој доктор би ми го препорачале?Седиментација ке ми испитаат на државна или треба пред тоа да испитам јас?Поздрав (big-hug)

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by anonimna123 » 26 Oct 2015, 22:42

јас би ти го препорацала др трајковски

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by kit-kat » 27 Oct 2015, 14:29

Јас правев на приватно и се таму ми испитаа.
Не се плаши не е ништо страшно. (kup)

Strelce
Член
Член
Мислења: 169
Придружен: 18 Mar 2014, 00:20
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by Strelce » 29 Oct 2015, 19:00

Седиментацијата ми е висока,овој месец ништо. (ner) на прв ден од менструација,нареден месец, да се јавам кај нив ке ми дадат апчиња и после ке правам хсг (sad1)

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by borjana » 03 Mar 2016, 01:19

Девојки, јас пијам кломифен веке два дена а немам испитано проодност на јајцеводи , ме фати паника се едуцирав од нет дека употреба на кломифен во случај на непроодни јајцеводи големи се шансите за вонматерична бременост. Се јавив кај докторот му го објаснив сето ова а тој ми кажа дека зашто сум била еднаш бремена пред една година според него јајцеводите се проодни. Не дека не му верувам, само сакам да бидам предпазлива. сега сум во паника и од кломифенот и од ова што го заклучив. Дали има некоја сознание или некакво искуство без разлика дали е лично или не. (ner)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by kit-kat » 03 Mar 2016, 10:54

Борјана ајде фрли го нетот не читај и мисли на бебенце во мешко кај што треба во матката. (t3)
Убаво ти рекол др. Во кратко време не се запушуваат каналите така лесно и брзо.
Ќе те (fr) со такви мисли. За 2 -3 недели чекаме bfp

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”