Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by borjana » 03 Mar 2016, 13:47

Кит кат ми внесе свежина во денов, фала најмн и гушка голема

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by borjana » 15 Jun 2016, 18:39

Синистропониран кавум утери со дискретно лобуларни рабови. Тубите се прикажани по цела должина, проодни, со слободно разлевање на контрастот, во поголема количина во близина на десната туба.
ова ми беше наодот на отпусната листа. на снимките левата туба е чудна. дали некој има мисленје за ова?
Синистропониран кавум утери со дискретно лобуларни рабови.???

Bubamara crvena
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 12 Jul 2018, 12:03

Re: Бременост или не?

Post by Bubamara crvena » 12 Jul 2018, 12:15

zdravo,bi sakala da ve prasham,dali nekoj pri hsg imal zapusheni kanali pa pri samoto snimanje pod kompresija im gi odzatnale i ako e taka posle kolku vreme ste ostanale trudni? Fala :)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by Debora » 12 Jul 2018, 13:28

Здраво Бубамара, го префрлив постот во оваа тема. Немам лично искуство, ама знам дека во наредните неколку месеци после ХСГ (како што имам читано до 5-6) има поголеми шанси за бременост заради можното одзатнување на каналите. Пред колку време правеше ХСГ?
Со среќа. (t3) (smile)

Flower
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 03 Dec 2018, 04:21

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by Flower » 03 Dec 2018, 04:26

Здраво женски

Има ли некоја од вас правено ХСГ во скоро време и знате ли каде на државно можам да направам ХСГ?

Однапред ви благодарам на одговорите

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”