Отсуство на овулација-Ановулациони циклуси

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Отсуство на овулација-Ановулациони циклуси

Post by kit-kat » 09 Sep 2013, 15:16

Барав кај да пишам,па ја отворив темава.
Ве молам поискусните да кажат нешто на оваа тема.

Секоја жена има ановулаторни циклуси неколку пати т.е.нема овулација неколку пати годишно.Можно е да се создаваат јајце клетки,но да не прскаат или воопшто да не се создаваат.
Кои се симптоми(физички)на отсуство на овулација?

Јас бидејки имав откако добив менструација„швајцарка„26-28 ден и синко го зачнавме од прва сметав дека имам редовна овулација.
За второ се обидувавме подолго време,но мислам не останував бидејки и не пазев некои денови,немаше лежење на грб...
Забременив 13 ден.
Но после спонтаниот(можеби малку психички)мислам дека не овулирам (confus)
Петтата менструација ја добив повторно на 27 ден(како и 4 претходни)но овој пат добивам без симптоми(отсуство на болка во градите,главоболка,нервоза).Туку на 27 ден еве ти ја тетката.
Минатиот пат имав и оскудна менструација за што матичната ми рече дека сум немала овулација па затоа не ме болеле градите.Т.е.прогестеронот ми бил низок,па не пукале фоликулите.

Но синоќа кога бевме со пријателката од Белград(која се лечела и таа и јатрвата години од стерилитет)и ја кажувам состојбата па ми вика ако имаш низок прогестерон ќе имаш напротив осетливи фиброцистични гради.И да е тоа најлесно се решава.
Испитување 20-21 ден прогестерон,ако е низок се земаат утрогестан таблрти или сл. и решен проблем.

Па затоа ве молам неко со вакво искуство нека ме просветли (confus)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Отсуство на овулација-Ановулациони циклуси

Post by Crnokosaa » 09 Sep 2013, 17:07

Jas neznam mnogu za ova sum nemala iskustvo samo mislam najdobro e da pojdis na genikolog edna nedela po ciklusot i da te vidi i na eho i vaginalen. Kaj vas ima mnogu dobri doktori, idat ovde vo pp i da ti kazam pozitivno sum iznenadena. Dr Ivanov, posebno sin mu Borce e mnogu golem specijalist za eho, rasprasaj se ti preporacuvam da si pojdis onaka na kontrola da vidis toj sho ke ti kazi . (a2) (thumbup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Отсуство на овулација-Ановулациони циклуси

Post by Debora » 09 Sep 2013, 18:06

Јас кога сум била на хормонална стимулација и сум примала и прогестерон повеќе ме болеле градите.. веројатно нема закон тука. Фоликулометрија да си направиш и прогестерон на 21 ден ќе покаже најсигурно што се случува. (a2)

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Отсуство на овулација-Ановулациони циклуси

Post by Dorotea111 » 10 Sep 2013, 00:46

Kit-ket, mene istoto mi se sluci. Posle spontaniot nemav ovulacija, t.e ciklusite mi bea redovni ama mi se pojavija eden vid na policisticni jajnici, t.e mi se sozdavaa folikuli ama ne rastea za da puknat. Togas uste povekej padnav vo depresija. Merev 3 meseci po red i navistina izleze taka. Doktorite mi objasnija deka ponekogas moze da se sluci ova, dali od izmestuvanje na hormoni, ili slicno, da se pojavat nalik na policisticni jajnici. Merev hormoni, pa primav klomifen, maticnata mi rece deka treba da zemam dva meseci po red klomifen, ama drugiot doktor rece preku eden mesec, i taka i napraviv. Preku eden mesec primav klomifen. Eden mesec samo edna inekcija gonadotropin, onie za invitro, za da se pottiknat jajnicite. I taka, bev presrekjna prviot mesec koga mi se javi ovulacija, ne zaradi moznosta za bebe, tuku zatoa sto mislev deka gotovo e so moite jajnici. (smile) Potoa se mi se sredi. Nekogas mu treba malo podbutnuvanje na organizmot. (smile) Inaku, za onie simptomite, i mene doktorkata na endokrinologija mi rece deka dokolku nekoj mesec odednas mi dojde, bez nikakvi simtomi, ne me bilat gradite ili ne osakjam nisto vo stomakot, ednostavno samo mi probie bez prethodna nikakvi simtomi, onaka samo da probie,toj mesec sum nemala ovulacija, t.e ciklusot mi bil anovulatoren. Pa sega kolku e tocno, kojznae?!! (smile) (izvinete za latinicava)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Отсуство на овулација-Ановулациони циклуси

Post by Lejla7 » 10 Sep 2013, 08:35

kit-kat wrote:Барав кај да пишам,па ја отворив темава.
Ве молам поискусните да кажат нешто на оваа тема.

Секоја жена има ановулаторни циклуси неколку пати т.е.нема овулација неколку пати годишно.Можно е да се создаваат јајце клетки,но да не прскаат или воопшто да не се создаваат.
Кои се симптоми(физички)на отсуство на овулација?

Јас бидејки имав откако добив менструација„швајцарка„26-28 ден и синко го зачнавме од прва сметав дека имам редовна овулација.
За второ се обидувавме подолго време,но мислам не останував бидејки и не пазев некои денови,немаше лежење на грб...
Забременив 13 ден.
Но после спонтаниот(можеби малку психички)мислам дека не овулирам (confus)
Петтата менструација ја добив повторно на 27 ден(како и 4 претходни)но овој пат добивам без симптоми(отсуство на болка во градите,главоболка,нервоза).Туку на 27 ден еве ти ја тетката.
Минатиот пат имав и оскудна менструација за што матичната ми рече дека сум немала овулација па затоа не ме болеле градите.Т.е.прогестеронот ми бил низок,па не пукале фоликулите.

Но синоќа кога бевме со пријателката од Белград(која се лечела и таа и јатрвата години од стерилитет)и ја кажувам состојбата па ми вика ако имаш низок прогестерон ќе имаш напротив осетливи фиброцистични гради.И да е тоа најлесно се решава.
Испитување 20-21 ден прогестерон,ако е низок се земаат утрогестан таблрти или сл. и решен проблем.

Па затоа ве молам неко со вакво искуство нека ме просветли (confus)
Кит Кет, и јас порано мислев дека нискиот прогестерон можеби кај мене предизвикува неможност за забременување. Неколку циклуси примав Утрогестан во лутеална фаза но ништо не се случи. Кога го мерев прогестеронот пред да почнам со Утрогестан, беше многу многу низок, еднаш 0,4, потоа 0,9, значи ептен ниско. Ама не ми бил секогаш ваков, сум имала и вредности 9, 14, па и повеќе.
На 21 ден не знам колку е веродостојно да се мери, оти и кога има овулација, не настапува секој месец во исто време, а и кај секоја жена не е на 14 ден. Овие мерења на 21 ден се мислам баш за швајцарска овулација, на 14 ден.
Јас пак сум читала дека ако има солиден ембрион прогестеронот сам ќе си се качи, а нискиот прогестерон може да биде и поради недобар ембрион, нема потреба да се лачи и затоа е низок (освен во случај на дефект на лутеалната фаза). Не знам што да кажам. Сите опции сум ги разгледувала, се сум се обидела да проверам, и пак без успех.
Јас не мислам дека не овулираш, ти си сепак помлада од многу нас тука, не верувам дека неколку месеци немаш овулација. Можеби првиот или вториот циклус по киретжата бил ановулаторен, ама не верувам дека сега е така. Можеби му треба време на телото за нова бременост. Можеби преголема желба (знам колку излитенои звучи, ова сум го слушала безброј пати). Ако сакаш за свој личен мир да си бидеш на чисто, провери си што си намислила. Ама проблемот е што еден гинеколог вели едно, друг друго, и на крај се почнува да ти се врти и мати во глава, да не знаеш на каде да фатиш место да си уживаш со мажот
Еве јас сега почнувам да мислам дека сум нетолерантна на глутен (ner)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Отсуство на овулација-Ановулациони циклуси

Post by kit-kat » 10 Sep 2013, 10:04

Фала ви на сите за одговорите.
Само си правам притисок.Еднаш се опуштам што ќе биде нека биде,а во друг момент ќе ми се уврти нешто во глава (scratch)
Искрено сакам да испитам да сум на чисто.Знам дека е сеуште рано нема ни 6 месеци од киретажата,а од друга страна синко премина 8 и таа разлика ми удира во глава.
Инаку знам млада сум немам ни 31.Мои другарки допрва ќе се мажат.
Овој месец можеби ќе направам фоликулометрија,а прогестеронот може и да почека.
Срцки сте (kup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Отсуство на овулација-Ановулациони циклуси

Post by Debora » 10 Sep 2013, 10:24

Испитај Кит кет, ти имаш едно детенце и пак ќе си имаш... можеби ќе се покаже дека ништо не ти треба, а можеби ти треба само мала помош како кломифен или утрогестан... па да заврши целото чекање и матретирање. (bu)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Отсуство на овулација-Ановулациони циклуси

Post by Lejla7 » 10 Sep 2013, 10:34

Само да ти спомнам КитКет дека јас и сестра ми сме 12 години разлика (smile) па што? Супер ни е, таа мене ме изгледа што се вели

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Отсуство на овулација-Ановулациони циклуси

Post by Vesela » 10 Sep 2013, 10:54

Кит кет воопшто да не се грижиш за разлика во годините на деца.
Инаку и јас имам понекогаш ановулациони циклуси. Незнам на што се должи тоа, веројатно со годините. Инаку д-р ми рече после два циклуса да почнам со Кломифен и се ќе се регулиа.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Отсуство на овулација-Ановулациони циклуси

Post by Радост » 10 Sep 2013, 11:27

Кит кет, само плус утеха да дадам. Едната сестра е постара од мене 14 години, другата е 10 години. Цел живот си имам заштита од секаде. :) Ич да не се грижиш за тоа. (a2)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”