Испитување на Д витамин

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Испитување на Д витамин

Post by Miki » 10 Jan 2014, 18:49

Lejla7 wrote:A ti kade ispita vitamin D?Me interesira dali go pravat ova ispituvanje po privatnite laboratorii i kolku cini.Imam prijateli vo stranstvo koi pred da pravat IVF pravea dosta ispituvanja i od niv prv pat slusnav za vaznosta na vitamin D, mnogu ne se zainteresirav za toa, no sega slusam i od vas pa si mislam da ne e od toa problemot
Лејла јас го правев тоа... На приватно е ужасно скапо, не помислувај и не вреди. Со упат,од матичен гинеколог си на клиника, 70 ден. А плус... Ти си од југот... нема шанси со толку сонце да немаш доволно витамин Д... Ама знам дека те копка.
RedRose извини што ти го злоупотребивме форумот :(

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Патот до моето бебенце ... Мојот ИВФ дневник RedRose

Post by Lejla7 » 10 Jan 2014, 19:01

Miki wrote:[
Лејла јас го правев тоа... На приватно е ужасно скапо, не помислувај и не вреди. Со упат,од матичен гинеколог си на клиника, 70 ден. А плус... Ти си од југот... нема шанси со толку сонце да немаш доволно витамин Д... Ама знам дека те копка.
RedRose извини што ти го злоупотребивме форумот :(
Мики, кажи каде на клиника...точно каде...знам дека е на биохемиска лабораторија на Интерна клиника, ама каде е точно тоа? И каков упат треба?
Ме копка, а и онака пак ќе идам за Скопје, па зошто да не го направам...на клиника не плаќам како крводарител, на приватно прочитав дека е 1500 денари
Извини Ред Роуз :ymblushing:

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Патот до моето бебенце ... Мојот ИВФ дневник RedRose

Post by Miki » 10 Jan 2014, 19:47

Da, na interna klinika, onaa golemata stara zgrada centralno doagja karsi urgenten, shto se vleguva po edna polukruzna ugornica, a pred vlezot ima parkce. Jas samo vlegov tamu i so upatot prasuvav beli mantili i me upatija...brzo e, ne se ceka. A upatot... nemam pojma, matichniot samo mu rekov sakam da ispitam vit.D i odma mi pisa. Kje proveram denovive na livceto so rezultatot pa kje ti pisam potocno.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Испитување на Д витамин

Post by Debora » 10 Jan 2014, 20:02

Еве посебна тема, да не узурпираме на РР. (smile)
Мики кај тебе нормален ли беше Д? Некој лекар ти препорача да испиташ или сама сакаше?

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Испитување на Д витамин

Post by Miki » 10 Jan 2014, 20:07

Ne, lekarot vo mene ispliva na povrsina...od mnogu googlanje i citanje...posle site dobri rezultati a neuspeshni obidi, i toa ispitav. Da ne obezhrabruvam nikogo...ama posle toa mi bese smeshno...vo nasevo podnebje, so tolku mnogu sonce...teshko deka nedoatatok na vit.D kje se javi...ama ok, moze nekako organizmot da ne go proizveduva....shto znam :(
I da, dobr bese rezultatot :)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Испитување на Д витамин

Post by Lejla7 » 27 Jan 2014, 16:58

Denes bev za upat za vitamin D i kako po obicaj maticnata ne mozese da najde do kade da go napise...gledam mi zapisala do UK za Klinicka biohemija, a pod toa specijalnost: Medicinska biohemija.Upatot e laboratoriski, ne specijalisticki.Takov li treba ili da go vrakam?Treba da odam drugata nedela, ve molam pisete

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Испитување на Д витамин

Post by Радост » 27 Jan 2014, 17:25

Лејла, јас лично немам испитувано ама лани со мајка ми кога одев по контроли, на контролата за остеопорозата и бараа и нов резултат од Витамин Д. Ендокринологот тогаш и даде лабораториски упат за на биохемија. Така да на добар пат е твојата матична. :)
Не знам колку пари е зошто мајка ми е крводарител цел живот и не плаќа ама знам дека резултатите и беа готови наредниот ден.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Испитување на Д витамин

Post by Lejla7 » 27 Jan 2014, 19:45

Fala Radost.Ne plakam veke i jas, vo oktomvri oficijalno stanav krvodaritel.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Испитување на Д витамин

Post by Lejla7 » 27 Jan 2014, 19:52

I edna molba - stom rezultati ne davaat istiot den - ke moze li nekoja od Skopjankite da se nafati da mi go zeme rezultatot i da mi go prati po avtobus ili po posta? Dobrovolci?

Da ne odam pak za Sk samo zaradi toj rezultat oti vo ist den zakazav se - i za vitamin D, i za tiroidna, i vo Sistina. Na 7 fevruari zakazav se.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Испитување на Д витамин

Post by Радост » 27 Jan 2014, 21:24

Пред 17 часот нема на кого да ја оставам малата за да отидам да ги земам. Но, доколку не се пријави некоја послободна ќе најдеме начин за да не мора само за тоа да се малтретираш и пари да трошиш.

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”