Испитување на хормоните

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Branka » 07 Apr 2015, 00:22

Daaa i toa kako e vazen. Pokacen testosteron e znak za policisticni jajnici i igra uloga vo zabremenuvanjeto. Androstendionot e povrzan so jajnicite. Proveri gi i tie :)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by kit-kat » 07 Apr 2015, 07:22

Анеанче вака добри ти се. Мислам дека фсх и лх треба да се 1:1 (confus) но не ме фаќај за збор.
И од форумов од искуство мислам за забременување ТСХ треба да биде помал од 2. Мене ми беше 2,5 а Др. Ништо не ми спомена. Ми рече супер ти се.
Не се секирај се е во нормала. Те чекаме со убави вести (kup)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by sweety » 07 Apr 2015, 09:02

Анеанче и јас мислам дека Тсх треба да биде до 2,не се секирај сепак консултирај се со докторот ,се прима терапија за него и повторна контрола пред терапијата ,а за фсх и лх сеуште не ја разбирам врска кај мене малку лх е повисокод фсх и рекоа ништо страшно,те чекаме со убави вести (big-hug)

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by milena15 » 08 Apr 2015, 23:59

Branka знам дека и тебе ти беше покачен андростендионот што направи со него? Ти дадоа ли терапија ? Мене ми ја зголемија дозата на спиронолактон ама џабе заштто јајниците ми го лачат повеќе од што треба (sad1)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Branka » 09 Apr 2015, 02:03

Da Milena pokacen mi bese minimalno pr. ako treba da e 3 mene mi bese 4. Ne se sekavam tocno na vrednostite. Terapija primam samo gluformin od 500 mg. Doktorkata rece deka za tolku ne se dava terapijam isto i testosteronot mi bese min pokacen i za toj ne mi dade terapija. (big-hug)

Miljana
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 17 Apr 2015, 21:03

Re: Испитување на хормоните

Post by Miljana » 17 Apr 2015, 21:09

Здраво девојки. Јас имав нередовен циклус и денес направив хормонален статус, за жал докторот не беше тука да ми ги види резултативи, па тек понеделник треба да одам. Би ве замолила ако некоја од вас знае да ми објасни, многу се мислам и се нервирам. ВИ БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД

Estradiol 28
FSH 2.66
LH2 3.36
Prolactin 19.43 2.8 - 25.0
TSH 1.7960 0.3500 - 4.9400

Strelce
Член
Член
Мислења: 169
Придружен: 18 Mar 2014, 00:20
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Strelce » 18 Apr 2015, 22:51

Miljana на кој ден од циклус ги испитуваше хормоните?

Strelce
Член
Член
Мислења: 169
Придружен: 18 Mar 2014, 00:20
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Strelce » 18 Apr 2015, 23:04

Еве ги и моите резултати,на 3-ти ден од менс.Би ве замолила за ваше мислење
FSH-6,1 1.98-11.6
LH-5,4 1.98-11
PROLACTIN-19.5 3.2-24.3
ESTRADIOL-59,9 26.5-161
TESTOSTERON-0.69 0.19-2.67
DHEA-S 2.1 0.8-3.9
ANDROSTENDION-3.1 0.7-3.5
INSULIN-15.5 6-27
CORTISOL-439 126-625
TSH-2.3 0.46-4.6
Сега инсулинот ми е ок (w1)

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by milena15 » 19 Apr 2015, 19:57

На Гак ли ги испитуваше? Гледам добиле реагенси за кортизол конечно :)
Хормониве ти се ок, малце андростендионот е близу граница ама не би требало да е страшно. За инсулинот метформин пиеш? Го прекина пред да испиташ?

Strelce
Член
Член
Мислења: 169
Придружен: 18 Mar 2014, 00:20
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Strelce » 20 Apr 2015, 21:56

Метформинот го прекинав пред месец ипол,ме чуди како може да е ок инслинот?Не знам дали може да се качува на нервна база,имав многу нервози изминативе месеци.Иначе да,на гак ги испитував. (big-hug)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”