Испитување на хормоните

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by merlin » 21 Apr 2015, 12:08

не сум многу упатена со др хормони дека сум немала проблем но за пролактинот мене др ми рече дека за забременување треба да биде под 15. а мене цело време ми беше 23, 28 до 32 најмногу и сите други др ми велеа дека тоа не е проблем но се покажа дека кај мене било проблем, незнам што да ви кажам според мене, веќе имам пишувано, консултирајте се со доктори кои работата стерилитет многу подобро се упатени во ситници, помалку ќе ве кошта отколку губењето време...со среќа и наврзо да си се изладувате на прекрасното чувство (t3) :ymblushing: (love5)

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by merlin » 21 Apr 2015, 12:10

заборавив да ви пишам дека дури кога ми се спушти на 16 продолжив со појачана тх

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by milena15 » 21 Apr 2015, 17:05

да точно е тоа за пролактинот, мене ендокринологот ми рече треба да е 13 на 3 ден.
Инаку Strelce мислам дека не би требало да се покачува инсулинот од стрес.
Мој совет е да го провериш уште еднаш да не станувало грешка за првиот пат. Инаку ако не грешам и ти си со пцос и за нас е многу подобро да се пие метформинот отколку да не се пие, без оглед дали има инсулинска резистенција или не.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Happy^_^ » 23 Apr 2015, 20:12

Нa кoј ден oд циклус се испитувa прoгестерoн? Мене циклусoт ми е нa 36 денa нo пoследниве месеци ми се згoлеми вaјдa oд психa. Се другo ми е вo ред уште прoгестерoн дa испитaм. Прoчитaв се испитувa нa 21 ден дaли и кaј тие штo имaaт пoдoлг циклус истo нa 21ден требa? :)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Debora » 23 Apr 2015, 21:14

Прогестерон се испитува на средина на лутеална фаза, обично тоа е една недела пред добивање (кога е највисок). Кај тебе со циклус од 36 дена, ќе биде премногу рано, веројатно тогаш отприлика ти е овулацијата.
На 21 ден се рачуна за циклус од 28 дена.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Радост » 24 Apr 2015, 01:42

Милена јас минатата недела испитував и кортизил меѓудругото на ендокринологија и има реагенси, ако нешто ти значи информацијата.

И аку инсулинот и те како знае од стрес да се качува.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Happy^_^ » 24 Apr 2015, 10:08

Фала многу Деборке.. Дека минатиов месец овулацијата ми беше на 29ти ден а ми иде нели на 36 ама сега ми се оддолжи 38-9, можно ли е толку доцна овулација да имам? Се ми беше во ред друго, дали психа или што незз. Сега уште еднаш пролактин и тсх сакам да испитам и прогестеронот и то (ner)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Lejla7 » 25 Apr 2015, 09:40

Happy mila, jas voopsto ne bi ispituvala progesteron da sum na tvoe mesto. Ti nemas defekt na lutealna faza definitivno, stom stigna do vtoro tromesecie. Ne maci se. Toa e zastareno ispituvanje na 21 den i e tocno taka kako sto ti kaza Debora, vazi samo za zeni koi imaat ciklus od 28 dena, po kniga. A za reguliranje na ciklusot, probaj so caj od zalfija, jas go piev i dobivav redovno, na 29-30 dena sekoj mesec. Se piese mislam od prestsnok na menstruacija narednite 11 dena od sabajle na gladno. Proveri vo "Prirodni sredstva za borba protiv neplodnosta". Te guskam (a2)

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by only44you » 29 Apr 2015, 17:58

Женски, што би било ако испитам ФСХ на втор ден од циклус ?

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Happy^_^ » 11 May 2015, 11:59

Фала ти Лејла ти си ми најголема поддршка (love5)
Испитав пролактин супер ми е 13 (1,9 - 25)
тсх 2.0 си викам по идеално не можеше да биде (brows)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”