Испитување на хормоните

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by kit-kat » 13 May 2015, 15:11

Супер Хепи (smile) Ајде сега без многу грижи нека биде се во ред. (a2)

Emilija85
Член
Член
Мислења: 199
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Emilija85 » 07 Apr 2016, 07:18

Aj edno malku glupo prasanje:) Treba da ispitam hormoni na treti den, ginekologot mi rece ako dobijam do 24h toa se broi kako prv den. E sega vcera dodeka si legnav a me fati polnok, imav samo kako znak deka ke dobijam, nekolku kafeavi kapki, utro veke imav dobieno , sega ne znam dali da odam vo petok za ispituvanje dali vcerasniot den da go brojam kako prv den.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by sweety » 07 Apr 2016, 08:34

Јас мислам дека денес ти се смета за прв ден,ајде и некој поискусен нека пише

Emilija85
Член
Член
Мислења: 199
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Emilija85 » 07 Apr 2016, 08:45

Да можев сабота да направам испитувањето ќе броев така, но бидејќи во сабота нема да можам да дојдам во Скопје, многу се надевав дека ќе добијам вчера. Така сега не знам дали тој кафеав исцедок може да го важам за добиено :)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1420
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by SMESKO » 07 Apr 2016, 09:21

и јас го делам мислењето на Слатка,денес е 1 ден од циклус.

Ljupka883
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 10 May 2016, 10:06

Re: Испитување на хормоните

Post by Ljupka883 » 10 May 2016, 10:15

Zdravo, jas sum.nova na forumot, sakam da napravam hormonalni ispituvanja i me interesira dali se pravi samo vo skopje ili e mozno i vo drugite gradovi. Pozz

Junior
Нов член
Нов член
Мислења: 32
Придружен: 02 Oct 2015, 23:50
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Junior » 21 Jul 2016, 13:32

Другaрки мoи еве и нa oвaa темa дa ве прaшaм нештo.Штo мислите дaли тежoк пмс мoже дa знaчи хoрмoнaлен дисбaлaнс и тoa дa не дoведувa дo бременoст.(дo сегa немaм испитувaнo хoрмoни и гинекoлoг ми немa пoсoченo дa нaпрaвaм испитувaње)???

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Vesela » 21 Jul 2016, 15:39

Јас од прв момент од кога имам циклиќус, имам тежок ПМС. Значи со нервоза, болки во гради, болки во стомак и кичма, мигрена.... Досега имам 5 пати испитувано хормони и секогаш било се во најдобар ред. Веројатно таков ми е организмот. За жал како поминува време симптомите на ПМС се поизразени, но секој месец различни. Пред да се породам имав страшни мигрени во пмс, сега мигрените не се толку јаки и чести, но затоа имам многу болки во мускули, половина, и нервоза, депресија.
Е сега ти направиси испитувања ако сакаш, , па ако пмс е многу изразен консултација со доктор, барем нешто на природна база да земаш. Јас 10-13 дена пред да добијам пијам јака доза на магнезиум и витамин б.

Junior
Нов член
Нов член
Мислења: 32
Придружен: 02 Oct 2015, 23:50
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Junior » 21 Jul 2016, 17:23

Ти блaгoдaрaм мнoгу Веселa.Јaс кoристсм б6 и пoнекoгaш пoмaгa,a истo тaкa вaрaм чaј oд бoсилек и тoј oпуштa мнoгу

Bojana
Нов член
Нов член
Мислења: 63
Придружен: 25 Jul 2016, 18:49
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Bojana » 21 Feb 2017, 16:02


Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”