Фоликулометрија

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Фоликулометрија

Post by saska075 » 26 Sep 2014, 13:05

Klomifen mozes da pies 2-3 ciklusa neprekinato, no potoa moras da napravis pauza, za da ne gi trosis mnogu jajnicite. Klomifenot i taka ima prodolzeno dejstvo od 1 -2 meseci. Za zadebeluvanje jadi cveklo, ananas, brazilski orevi, i se davaat i Estrofem tableti.

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Фоликулометрија

Post by sakambebe » 26 Sep 2014, 13:15

фала ти saska075 да знам дека се прави пауза ама ако веќе може и 3 пати па потоа пауза зошто да не пробаме со 3 пат туку ми вика да одиме со инсеминација и дали некој знае која е цената за инсеминација во систина???

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Фоликулометрија

Post by milena15 » 26 Sep 2014, 16:58

sakambebe wrote:фала ти saska075 да знам дека се прави пауза ама ако веќе може и 3 пати па потоа пауза зошто да не пробаме со 3 пат туку ми вика да одиме со инсеминација и дали некој знае која е цената за инсеминација во систина???
inseminacijata e 9000 se drugo od lekovi si doplakas, posle inseminacijata sekogas davaat krinon gel koj e 2500, davaat femibion vitamini 600, moze i drugo zavisi. Se na se od 250-300 evra faka sto e navistina mnogu no toa e. Moze i poevtino da pomines ti zavisi sto stimulacija imas, jas imam i gonal inekcii od koja edna e 1674 denari. (ner)

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Фоликулометрија

Post by milena15 » 26 Sep 2014, 17:05

inaku da ti razjasnam so klomifen sekogas se pie estrofem tabletki zasto od klomifenot oslabuva endometriumot, ne znam dali ti se davani do sega.. jas do sega voopsto ne sum stimulirana so nisto ovoj mesec odime so klomifen gonal inekcii estrofem i dekortin da ne dojde do hiperstimulacija i pravime inseminacija zasto sansite se pogolemi otkolku so tempirani odnosi. Dali primase do sega stop inekcija za pukanje na folikulite?

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Фоликулометрија

Post by sakambebe » 01 Oct 2014, 15:05

вака значи кога примав кломифен и мене ми беа дадени естрофем за задебелување на еднометриумот не примав стоп инекцијии затоа што кога отидов на преглед матичната ми вика ајде да видиме како е ситуацијата ако не се прснати фолекулите ќе треба инексија да ти ставам да да прснат ама откако ме виде рече дека нема потреба од инексија дека прснати биле и се било како што треба ама за жал не излезе никаков резултат на крајот на кој можев да се радувам е сега кога бев пред една недела ми вика еве ти сега циклопрогинова кога ќе бидеш при крај со некаде 5 таблети ќе дојдиш да те видам како е и ќе ти дадам кломифен и ми вика ако биди нешто овај пат дај боже да биди ние ќе се надеваме да има добар резултат а во случај ако нема ќе одиме на инсеминација е сега тука мене не мие јасно нели можи до три пати да се оди со кломифен зошто таа ми вика дека после овај пат т.е втор ќе ми биди да одам на инсеминација а не уште еднаш со кломифен па после тоа на инсеминација кога веќе можи 3 пати ??????? иначе да естрофем и јас примав ама сега онака реков дури сум на циклопрогинова нели тие не се за пазење мозело и додека ги примаш нив да забремениш па сега ми се плодни денови си реков малку да го позадебелам еднометриумот позз и извинете за долгиот пост........дај боже да ни се исполнат сите желби околу оваа тема и еден ден кога нашите ангелчиња ќе ни бидат во раце да се потсетуваме на овие денови ви посакувам на сите среќа (kup) (kup) (kup) (kup) (kup) (kup) (kup) (kup) (kup) (kup) (kup) (kup) (kup) (kup) (kup) (kup) (kup) (kup)

Kalince04
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 24 Sep 2014, 18:17
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by Kalince04 » 21 Oct 2014, 20:37

Fala ti Debora za poddrskata :) Folikulite se 15-16 mm,e sega uste utre treba da pojdam pak da proveri dr,a za vecerva mi rece da stapime vo akcija (rad) ama da ne se raduvam pred vreme,ke vidime so ke bide. pozdravce

Kalince04
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 24 Sep 2014, 18:17
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by Kalince04 » 22 Oct 2014, 17:52

Folikulite rastat, 19-20 mm i dr mi prepisa Utrogestan da pijam :/ pa so Gospod napred terame :) pozdrav devojki :*

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Фоликулометрија

Post by Debora » 22 Oct 2014, 19:20

Калинче тука ги преместив постовите за фоликулометрија, во соодветна тема. (smile) Нека продолжат да растат и стварно се надевам дека уште месецов ќе биде тоа што треба да биде. (bu)

Kalince04
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 24 Sep 2014, 18:17
Им се допаднал: 6 пати

Re: Фоликулометрија

Post by Kalince04 » 23 Oct 2014, 00:48

Jas pa si vikam kako e mozno da se izbrisale :D hehe se nadevam i jas deka ke bide veke ednas (toa go sakam najmnogu). Fala vi mnogu. Ve guskam :*

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Фоликулометрија

Post by kit-kat » 23 Oct 2014, 09:38

Со среќа Калинче (smile) нека биде. А овој раст од 4-5 мм е за еден ден?
Баш убаво. Малку без замислена за мене бидејки на 9 дц имав фолекул 18 мм а според БТ тој ден ми беше овулацијата.
Па еве можело толку да нараснат (smile)
И јас сум на прогрестерон но Дабростон. Со среќа ;-)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”