Фоликулометрија

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Фоликулометрија

Post by anabejbi » 23 Oct 2014, 09:45

Со среќа Калинче и Кит кет, нека биде овој месец ваш bfp (bu)

Kalince04
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 24 Sep 2014, 18:17
Им се допаднал: 6 пати

Re: Фоликулометрија

Post by Kalince04 » 23 Oct 2014, 19:48

Da da,za eden den bea porasnati tolku. Tri dena so red gi sledevme,znaci vcera bea 19-20 mm. Sega gi pijam Utrogestan,pa se nadevame deka Gospod ke ni pomogni na site sto ocekuvame bfp (smile) pozdravce

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Фоликулометрија

Post by sakambebe » 24 Oct 2014, 22:23

здраво на сите вака да ви кажам денес бев на фоликулометрија 7ми ден од циклус примав кломифен и денес кога ме гледаше на ехо ми кажа дека имам повеке фолекули и дека еден е поголем околу 12 и нешто и дека во тој фолекул имало јајце клетка значи ова на 7ми ден од циклусот и сега треба да имам однос денес или утре а недела не и во понеделник обавезно т.е 10ти ден од циклус и вторник на 11 ден од циклус одам пак на фоликулометрија да видиме како е состојбата иначе ми кажа дека еднометриумот ми бил тенок тоа било од кломифенот па ми даде естрофем 2x1 на ден па сега ќе чекаме до вторник да видиме што ќе биди со господ напред се да е во ред и конечно да се радувам и јас и ви посакувам на сите да се радувате со едно слатко (b4) (rad)

Kalince04
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 24 Sep 2014, 18:17
Им се допаднал: 6 пати

Re: Фоликулометрија

Post by Kalince04 » 24 Oct 2014, 22:50

Ajde so Gospod napred, da ne izraduvas so bfp :) pozzz

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Фоликулометрија

Post by sweety » 25 Oct 2014, 10:37

сакамбееб со среќа да вроди со плод (love5)

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Фоликулометрија

Post by sakambebe » 27 Oct 2014, 14:45

да дај бог на сите да ни се исполнат желбите да не куртулиме од родителски обврски дај боже да биди па да дојде крајот на исчекувањата оти почнувам да се изморвам премногу бев опседната со овааа работа ама си велам ќе му дојди крајот ќе почниме да мислиме на поубави работи ќе му се радуваме на наши ангелчиња за брзооо (b4) (b4) (b4) (b4) (b4) (b4) (b4) (b4) (t3) (grupna-gushka)

Kalince04
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 24 Sep 2014, 18:17
Им се допаднал: 6 пати

Re: Фоликулометрија

Post by Kalince04 » 28 Oct 2014, 15:01

Samo opusteno i so pozitivni misli,ke si dojde se na svoe mesto :) (kup)

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Фоликулометрија

Post by sakambebe » 28 Oct 2014, 17:33

здраво денес бев на фоликулометрија матичната рече дека еднометриумот си се задебелвал ми беше 7.5 а денес мие 11 ден од циклус а фолекули сум имала од лева страна и тој едниот што ми беше поголем и со јајце клетка ми рече дека само малку бил подраснат некни кога бев ми беше 7ми ден ми беше 12 инешто а сега бил 12.13мм и ми рече дека од тие помалите имало уште еден пораснат и тој бил 12.11мм е сега ми вика трпение.....сега не мие јасно како можи да не расти фолекулот што го спречува и дали е можно понатака да се зголеми...???????

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Фоликулометрија

Post by sakambebe » 29 Oct 2014, 18:50

оти никој не пишиииии јас само отварам да видам дали некој има вратено (confus)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Фоликулометрија

Post by Lena_nela » 29 Oct 2014, 19:14

Sakambebe ti posakuvam ovoj mesec da ni se falis so bfp , nemozam da ti dadam odgovor na tvoeto prasanje,no sepak imas folekuli i nema za sto da se palsis samo ti slusaj si ja matic. i poveke akcija so tm (ttc)
Inaku mene denes mi e 9-ti den i mene matic. mi rece da odam na folikulometrija od edinaesettiot den,sto znaci za dva dena sum na pregled pa se nadevam i jas na ubavi rezuktati ovoj mesec (thumbsup)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”