Спермограм и спермокултура

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by Branka » 02 May 2015, 20:15

Ve molam da mi kazete ako znaete dali vo Prolece imaat reagensi za ispituvanje na Hiv i Hepatit ? Fala vi odnapred (kup)

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by milena15 » 02 May 2015, 23:09

За хив имаат , таму мм испитуваше кога требаше за спермограм, за 15 мин резултати боцкаат од прст. А, хепатит не испитувал бидејќи не му побараа за спермограм, сигурно ви треба? Инаку и за тоа мислам имаат зашто тогаш не прашаа дали сакаме и тоа да се испита. Инаку за хив не ти треба упат, бесплатен е тестот. Ќе се качите горе на спрат и ќе побарате кај е собата, малце е забутана , таму е еден слаб висок доктор тој работи со тоа.

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by Branka » 02 May 2015, 23:51

Fala ti Milena na odgovorot. Neznam dali treba i za hepatit nisto ne mi kazaa. Epten ti blagodaram uste ednas (big-hug)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by Branka » 13 May 2015, 17:05

Maz mi posle tolku ubeduvanja konecno resi da napravi spermogram i rezultatite se sledni:
25% podvizni, linearno 10% a nelinearno 20%. Ima prisustvo na bakterii, leukociti i eritrociti. Ke treba da pravime i spermokultura. Sto mislite za rezultative?

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by sweety » 13 May 2015, 19:09

Бранка ги немаш другите напишано, како на пр. концентрација, број на сперматозоиди, морфологија а мора на крај да има дадено дијагноза

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by milena15 » 13 May 2015, 19:31

Бранка каде го правевте? Обично секаде даваат крајна дијагноза. А имаш уште вредности кои се доста битни.

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by Branka » 13 May 2015, 21:42

Volumen 2, likvefacija konecna, ph 8, viskoznost normalna, podvizni 25% linearno 10% nelinearno 20%, koncentracija 15. Morfologija ne e praveno radi bakteriite. Dijagnoza OLIGOASTENOZOOSPERMIA.

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by aneance » 13 May 2015, 23:21

Дијагнозата мислам дека е комбинација од две дијагнози мал број на сперматозоиди и слабо подвижни
ММ имаше само Аstenozoospermia слаба подвижност вкупно подвижни 62% од кои 16 прогресивно подвижни а како што читав минимум треба да бидат 25% прогресивни
Кај маж ти колку се прогресивно подвижни тие се битни а и како се движат
Дали некој ви го објасни спермограмот што значи тоа и дали треба да прима некоја терапија
И дали маж ти го испитувал тестостеронот, на мм му е на најдолна граница може и тоа да има влијание врз квалитетот на спермата

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by milena15 » 13 May 2015, 23:52

Бранка јас мислам спермограмот ќе се подобри значително по излекувањето на бактериите. Не е исклучено да е ваков заради бактериите.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by sweety » 14 May 2015, 13:02

Бранка треба да направите спермокултура и да ако иам бактерии да се излечат асо тоа мислам и дека ќе се подбрат вредностите нс спермограмот,убаво пишала аненаче тоа е комбинација од слаб број на сперматозоидте и слабо подвижни со терапија ќе се среди, но сепак мој совет е да си разговарате со специјалист тој најубаво ќе ви објасни (big-hug)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”