Спермограм и спермокултура

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by Branka » 14 May 2015, 21:00

I jas mislam ke se sredi se so antibiotik. Utre ke pravime spermokultura i urinokultura pa da vidime sto bakterii ke se pojavat (ner)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by Branka » 18 May 2015, 18:12

Maz mi deneska pravese urino i spermokultura, pa vo cetvrtok ke imame rezultati. Mnogu sum zagrizena sto se ke mu najdat posto na spermogramot mu pisuva t.e. mu najdoa leukociti, bakterii i okrugli telca. Kakvi vidovi na bakterii obicno se prisutni vo spermata? Si zakazav i jas mikrobioloski brisevi pa da vidime i kaj mene da ne ima nesto. Ako znaete nesto okolu bakteriive pisete mi, pls. (grupna-gushka)

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by milena15 » 18 May 2015, 20:28

Branka може стрептокока, стафилокока, ешерихија може било која. Има еден куп бактерии ќе се види на спермокултурата. Мој совет ти е да ја направите приватно подобро проверуваат, во авицена 900 е. Не се секирај сигурна сум дека спермограмот ќе се подобри кога ќе се излечат бактериите.

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by Branka » 21 May 2015, 14:53

Deneska gi zemavme rezultatite od spermokulturata i urinokulturata i fala bogu nema nisto, cisti se i dvete. Me buni kako vo spermogramot pisuva prisustvo na leukociti, bakterii i okrugli telca, a a denesnite rezultati se super, odnosno nema nikakvi bakterii. Od klinika se upativ kaj mojata maticna dr. ginekolog i taa mi kaza deka treba da pie samo vitamini ( seksovit forte ) i da go povtorime spermogramot za 3 meseci. Koj ke ceka do togas (confus) Inaku podvizni spermatozoidi ima samo 25 %

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by milena15 » 21 May 2015, 15:20

Бранка можно е ако не е проверено добро, јас многу на државна микробиологија не и верувам , ај направете си една спермокултура во авицена 900 денари ви е, не е евтино ама ќе знаете на што сте, зашто не може да покаже бактерии леукоцити и сл. а да нема ништо.

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by Branka » 21 May 2015, 15:35

Neznam Milena sto da mislam. Mojava doktorka-ginekolog poveke se somneva na spermogramot i ni rece sledniot da go pravime na klinika na histologija kao demek tamu bile najtocni. Inaku ovoj sega go pravevme vo Bukurest i zamisli ne e ispitano morfologija na spermatozoidi.

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by borjana » 06 Feb 2016, 00:44

Со оглед на тоа што пред год и 3 месеци бев бремена (неуспешно), а сега некако не иде дали е потребно да се направи спермограм? Еднаш го прашав докторот и ми рече дека нема потреба зашто еднаш сум била бремена од таа особа... но јас еве на се помислувам

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11045
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5839 пати
Им се допаднал: 3572 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by Debora » 06 Feb 2016, 08:42

Работите се менуваат, јас пак би испитала спермограм после толку време. Барем ќе знаете дека се е во ред.

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by borjana » 28 Feb 2016, 15:36

Девојчиња дали некој може да ме посоветува каде најдобро се изработува спермограм и спермокултура во Скопје.
на државно малку ми изгледа комплицирано општ лекар па со мој термин кај уролог за спермокултура, кај интернист за спермограм, па Хив хепатит а вака на приватно ми е поедноставно.... и зошто за Авицена негативни коментари прочитав па дури и докториве од клиника како со понижување ги погледнувале резултатите од авицена. Вие што имате правено како би ме советувале. Многу ви благодарам

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11045
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5839 пати
Им се допаднал: 3572 пати

Re: Спермограм и спермокултура

Post by Debora » 28 Feb 2016, 21:34

Мене др ми рече дека најпрецизни спермограми прават на Ембриологија во Државна. Таму имаше уште повеќе чекање и беше со закажување.

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”