DNA fragmentation тест

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Twins
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 12 Sep 2017, 19:57
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

DNA fragmentation тест

Post by Twins » 12 Sep 2017, 20:23

Паровите кои имаат висок процент на DNA фрагментација во главата на сперматозоидите ќе мораат да одат на IVF-ICSI постапката и да ги избегнат инсеминациите кои мораат да ги прават како услов за да добијат ИВФ со поддршка на ФЗОМ.
Генетскиот интегритет на сперматозоидите е есенцијален за нормален развој на ембрионот (спојот на сперматозоидот со јајната клетка). ДНА молекулата која се наога во главата на сперматозоидот мора да има одреден процент на спирулизација, репликација и да нема фрагментација. Доколку има поголем процент на ДНА фрагментација(прекинување) поголема е шансата за постигнување на бременост.
Со мм се спремаме за ин витро во Плодност и др.Таше ни го предложи овој тест зошто имаме нормален спермограм и никакви други пречки за забременување.Излезе дека му е покачена дха фрагментацијата и му препиша Ензим К-10 и Коензим и по 72 дена на контрола.
Некој друг со ваков проблем?

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”