Брисови,Торч и микробиолошки испитувања.

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Брисови

Post by ilovebabies » 08 Aug 2012, 12:59

lejla 7 ti drzime sreka, rezlutatite da bidat uredni , kako sto treba se da ispadne. I mene drzete mi sreka, utre konecno odam na ginek. da proveram dali e se vo red. Dosega ne sum pravela nikakvi posebni ispituvanja (osven redovnite pregledi) .Probuvame za bebence od minatiot oktomvri , so nekoi mali pauzi (inaku redovno okolu sest meseci). Veke pocnuvam da se plasam dali e se kako sto treba, i podobro navreme da se otkrie, ako e nesto ne daj boze. Sega bas citam koi ispituvanja vie ste gi pravele...pojma nemam sto ke reci uste dokt. sto treba prvo da se ispituva. Mozebi postov ne odgovara bas na ovaa tema, ama morav negde da napisam, da si olesnam, gushkiii

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Брисови

Post by marinela999 » 09 Aug 2012, 10:31

Лејла сигурно ќе бидат добри ич да не му се секираш. Нема веќе гостинкии на гости (laugh1) !!Чекаме убави вести во петок (laugh1) (thumbsup) . Во септември на инсеминација ??? (smile)
ilovebabies оди на гинеколог, најдобро е да си провериш што е потребно и ако има некој проблем да знаеш и да го решиш. Држам среќа и се на девам дека нема да има никаков проблем. Направете си и спермограм (ако веќе не сте направиле) тоа е една работа што треба прво да се направи, да го исклучите твојот сопруг како проблем.Поззз (kup)

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Брисови

Post by ilovebabies » 09 Aug 2012, 11:35

Marinelce fala na sovetot i srekata sto mi ja drzese mila, sabajlevo bev na ginekolog (posle podolgo vreme), i sreka se e vo red organski, znaci matka, jajnici, do pred godina i pol imav golema cista, fala mu na boga ja nema poveke. Dobiv vakcinacija (zatoasto stranstvo ziveam i koga me prasaa im kazav deka kako dete sum dobila vakcina, pa mi rekoja podobro e da gi povtorat ). Se gledase golem folikul na eho, se nadevam da bidne ovaj pat. Mi zedoja primerok za Pap test (rezultati za edna nedela). Doktorkata rece da pocekame uste nekoj mesec za spermogram, seuste bilo rano, pred da ne upatat na posebna klinika(ete denes doznav deka imalo posebna klinika za ispituvannje na nepolodnost). Mozebi i psihicki poveketo si stavame pritisok za da bidne sto pobrzo i bas togas organizmot e pod stres...Gushki mila (bu) (bu) (bu)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Брисови

Post by marinela999 » 09 Aug 2012, 19:39

ilovebabies супер чим кај тебе е се добро, се на девам дека набрзо ќе тој фоликул ќе стане нешто повеќе (thumbsup) и нема да има потреба од одење во посебна клиника (thumbup) поздравче и гушш (a2)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Брисови

Post by Lejla7 » 10 Aug 2012, 11:24

Ilovebabies, благодарам за поддршката и ти посакувам многу среќа овој месец со големиот фоликул (smile) (smile) (smile) само опуштете се и ќе биде, вие и релативно кратко време се обидувате за бебе ако не се лажам, така што мислам дека резултатите од испитувањата ќе те успокојат и се ќе си дојде на место, ич да не се секираш (bu)
Да Маринелче, планирам инсеминација во септември нормално ако добијам на 31, ако не - уште подобро (smile) (smile) (smile) Во септември поминуваат два месеци од последната инсеминација и два циклуси, а и пред да ми почнат обврските на работа да завршам со ова. Ај да видиме денес што ќе кажат резултатите, после 15 часот треба да ги земам.
Инаку и Пап тестот ми беше готов, се е во ред, само имам Кандида, и лани ја имав. Докторката чека да види какви ќе се резултатите од микробиолошкиот брис за да ми даде терапија доколку е потребно. Инаку немам никакви симптоми од Кандидата (чешање, пецкање, зголемен исцедок...). Прават ли проблем за инсеминација ако имаш Кандида, знае ли некој?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Брисови

Post by Lejla7 » 10 Aug 2012, 16:42

Лелеееееееееееееееееееееееееее, ова не е можно...не е можно...Пак Хламидија.А бе не можам веќе да издржам, па нели во април ја немаше, а пред тоа ја лечев со куп антибиотици...Од каде сега пак? Ај да не ве малтретирам овде, ќе пишам во темата за Хламидија
Другото се е чисто, нема Кандида, нема Микоплазма-уреаплазма, фала Богу. Ама инсеминацијата нема да можам да ја правам во септември за жал (sad1) (sad1) (sad1)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Брисови

Post by imambebe » 02 Sep 2012, 18:00

Moze ne e soodvetno mesto ama e povrzano so brisevite, odime jas i mm da gi odnesam brisevite vo mikrobiologija i ja ostavame kniskata na salter,a brisevite vo raka, lele luge edna bezobrazna gi piknala brisevite vo kniska i toa namesto vo nejzinata vo mojata dodeka stoela na salter (ner) a be eksplodirav, arno taa na salter sestrata koga vide i i se razvika i veli sto ke mi napraese sega se ke izmesavme,a be da si puknis,ete taka nekogas od nisto nesto,pazete luge ve molam,posle se se sredi, koga me procitaa si gi dadov moite brisevi i si zapisaa tamu,ama od pamet te vadat,ajde utre ke idam po niv pa se molam (prayer) da se dobri

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Брисови

Post by imambebe » 03 Sep 2012, 21:03

Devojki ve molam pisete, denes gi zemav rezultatite od brisevite,se e ok , osven edno kaj brisot za chlamydia pisuva ,,direktna imunofluorescencija za c.trachomatis nema epitelni kletki,, tamu mi rekoa deka nemalo materijal za da se ispita, ama mene me kopka nesto,kazuvajte dali e taka kako sto mi rekoa deka treba pak bris za toa ili e nesto drugo (ner)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Брисови

Post by Debora » 04 Sep 2012, 11:33

Епа убаво ти рекле, немало доволно клетки за да ги испитаат.
Така си пишува. (smile)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Брисови

Post by imambebe » 04 Sep 2012, 11:52

Fala ti Debora ,srce si, neznam sto bi pravela bez vas, najdobri ste (thumbsup)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”