Лапароскопија

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
bebe2
Член
Член
Мислења: 175
Придружен: 05 Mar 2013, 17:17
Му се допанале: 25 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Лапароскопија

Post by bebe2 » 20 Apr 2015, 01:22

Dzuli сега видов дека си ми напишала, најпрво благодарам, вака сега јас после 4 инсеминации во гак и едно неуспешно ивф во систина нормално имам и хсг испитано , све е во ред според сите испитувања па јас се одлучив за лапараскопија и хистероскопија . Пред една недела бев кај др. Трајковски и он ми вика не знам зошто не ти успеало ивф све е во ред па останува лапараскопија и хистероскопија и ме запиша за после два месеци да се јавувам на тел, но малку се плашам оти ми рече: ке се потпишеш дека ако тубите не се во ред ке ги извадеме или ке ги сошијам , па го прашаф што можело да биде он ми рече дека собирале некој течност што било штетно па не можеш да забремениш па дури и со ивф е сега многу се плашам

Dzuli
Член
Член
Мислења: 144
Придружен: 25 Mar 2013, 14:27
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 53 пати

Re: Лапароскопија

Post by Dzuli » 20 Apr 2015, 19:11

Src izvini od tel ti pisam znači ne se plaši jas od hsg koga pravev imav hidrosalpinks toa e toksicna tečnost vo tubata, no Trajkovski mi reče dokolku hsg snimkata e tocna i navistina imaš hidrosalpinks kje ja izvadime levata tuba cela i jas placev cel mesec zosto taka mi reče, i pred da vlezam vo sala dojde dr doktor samo mi reče dokolku ima potreba od vađenje se doglasuvas jas da so teško srce samo za da dojdeme do bebe, posle operacija nikoj nemase da mi kaze što mi se slucilo i utre denta dojde doktorot i mi kaza tubite ti se skros zapuseni nisto ne e cepnato i jas zosto taka treba, e posle dva meseca koga mi ja dadoa ozpusnata lista mi pisese deka imam supmiozen miom i go prasav maticniot zosto nisto ne cepnale koga me prasaa ako nesto ne e vo red deka kje sredat barem ptimerok od miomot da zemat i da mi gi sosijat tubite i doktorot vaka mi reče zaradi toa što tebe ti pravele dijagnostichka leproskopija za in vitro i za nea se upotrebuvaat edni instrumenti a dokolku se raboti hirurški dr instrumenti.Ne se plaši podobro e da gi sosijat pošto pomal rizik od spontan imaš što vo mojot slučaj jas sega odam na rizik Trajkovski e vrven doktor prasaj go se što te interesira kje ti objasni i jas bev isplasena i ne sakav da mi ja vadat tubata.

bebe2
Член
Член
Мислења: 175
Придружен: 05 Mar 2013, 17:17
Му се допанале: 25 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Лапароскопија

Post by bebe2 » 23 Apr 2015, 23:31

Dzuli кај тебе што ти правеа поточно двете и лапаро и хистероскопија, и колку време чекаше за операцијата дали те повикаа тие или ти им се јави мене ми рекоа јави се после деа месеци и токаш ке те савиме во листа кај тебе како одеше ова процедура, а знаш јас се плашам оти инсеминациите ги правеф кај др.трајковски а инвитро правев во систина е сега си мислам да не се налути трајковски оти не кај него и да ми оштети несто многу се плашам, а на приватно ми е многу скапо

Srnichka
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 27 May 2017, 10:05

Re: Лапароскопија

Post by Srnichka » 27 May 2017, 17:46

Здраво девојки (sad1)

Како сте ?Потребно ми е ваше искуство со лапароскопија дали имал некој од вас проблем со еден минимално прооден канал и другиот целосно непрооден јас правев хсг и се утврди дека поради каналите не можам да забременат.Дали после оваа интервенција ќе се среди и ќе може да остана бремена.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Лапароскопија

Post by sunshine_2012 » 28 May 2017, 08:40

@Srnichka Срничка јас не сум компетентна да ти одговорам на прашањето, но тука има женички што поминале низ тоа. Верувам дека ќт се јаве некој да ти одговори. се надевам дека се ќе се среди и еден ден и ти ќе си го добиеш она за што најмногу посакуваш. (big-hug)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Лапароскопија

Post by Debora » 28 May 2017, 09:44

Срничка добродојде. (dobr) Па лапароскопијата ја правиш за да се среди ситуацијата. (bu) Дури и ако го отворат само едниот канал имаш добри шанси за забременување природно. Со среќа и што поскоро да пишуваш во бременост. (big-hug)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”