Лапароскопија

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
bubu84
Нов член
Нов член
Мислења: 38
Придружен: 14 Nov 2010, 21:33

Re: Лапароскопија

Post by bubu84 » 11 May 2011, 19:58

Zdravo devokli jas mesto so pozitivni so negativni odgovori sum pred da gi pratam dokumentite za in vitro na XSG mi rece doktorkata sto me pregleduvase deka edniotkana mi e so zadebeluvanje ama mi rece bez problem vaka da gi pratam dokumentite vo fondot i ete posle 2 nedeli od tamumi odgovorija deka treba da se napravam laparoskopija :(i sega sum vo sok neznam sto da pravam dali nekoja od vas znae dali taa operacija mora da se pravi dokolku se pravi in vitro? bidejki kaj nas vo mazotmi e problemot sum pisuvala ama vo drugi temi.baram sovet neznam sto da pravam.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Лапароскопија

Post by Debora » 11 May 2011, 20:27

Не мора да се прави лапароскопија пред ин витро, особено што проблемот е кај тм.
Ама во случај кога јајцеводот има апцес или проширување, подобро е да се среди тоа пред ин витро, за да се избегне вонматерична бременост.
Не знам дали ова задебелување што го имаш има врска со тоа.

bubu84
Нов член
Нов член
Мислења: 38
Придружен: 14 Nov 2010, 21:33

Re: Лапароскопија

Post by bubu84 » 13 May 2011, 22:24

Neznam nisto ne mi kazaa osven deka imam malo zadebeluvanje i ne mi e prooden leviot kanal ama rekoja deka nema problem.Umiram od strav neznam kako da postapam a dali nekoj ima iskustvo primer da oma vakov problem i da napravil in vitro a i ako veke treba da pravam sakam na privatno ama i toa dali znaete kolku cini mnogu prasanja imam i malku dosaduvam ama sto da pravam?!

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Лапароскопија

Post by detelina » 14 May 2011, 00:21

zdravo bubu84.laparoskopija privatno kosta okolu 1000 evra i toa vo remedika i sistina,vo sv,lazar e nesto poevtino,sto se odnesuva do in vitroto niv gi interesira matkata i jajnicite i ako ustanovat nekoj problem ne te rabotat dodeka ne se sanira.barem taka rabotat vo remedika,a vo klinika so kartonce jas plativ 700 den i mi ja pravese laparooskopijata dr.jadranka mislam deka so nesto ti pomognav pozdrav

bubu84
Нов член
Нов член
Мислења: 38
Придружен: 14 Nov 2010, 21:33

Re: Лапароскопија

Post by bubu84 » 15 May 2011, 10:17

Mnogu ti blagodaram mene samo mi e strav da ne nastanat nekoi drugi komplikacii ti blagodaram uste ednas pozz

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Лапароскопија

Post by Iris82 » 03 Aug 2012, 12:02

Треба да правам лапароскопија крајот на септември па се мислам каде да ја правам бидејќи приватно е малку скапо, а на клиника не знам кај кој доктор да одам, слушнав дека на ГАК е останат само млад кадар, па малку ми е страв и стварно незнам што ќе правам. Ако скоро некој правел лапароскопија во ГАК нека пише кај кој лекар бил.
Сакав да прашам и ова дали прават лапароскопија и хистероскопија секогаш заедно или треба др. да ги предложи двата зафати ако има потреба?
Јас сакм да му предложам на др. кај кого ќе правам лапароскопија да ми направи и хистероскопија и така ќе бидам под анестезија, а така и ќе се осигурам дека каналите ми се во ред бидејќи немам правено испитување за проодност на каналите (ХСГ мислам дека се викаше).
ПИШЕТЕ ВЕ МОЛАМ.

maca22
Нов член
Нов член
Мислења: 24
Придружен: 01 Mar 2011, 22:33
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Лапароскопија

Post by maca22 » 24 Aug 2012, 16:29

Iris82 wrote:Треба да правам лапароскопија крајот на септември па се мислам каде да ја правам бидејќи приватно е малку скапо, а на клиника не знам кај кој доктор да одам, слушнав дека на ГАК е останат само млад кадар, па малку ми е страв и стварно незнам што ќе правам. Ако скоро некој правел лапароскопија во ГАК нека пише кај кој лекар бил.
Сакав да прашам и ова дали прават лапароскопија и хистероскопија секогаш заедно или треба др. да ги предложи двата зафати ако има потреба?
Јас сакм да му предложам на др. кај кого ќе правам лапароскопија да ми направи и хистероскопија и така ќе бидам под анестезија, а така и ќе се осигурам дека каналите ми се во ред бидејќи немам правено испитување за проодност на каналите (ХСГ мислам дека се викаше).
ПИШЕТЕ ВЕ МОЛАМ.
Здраво,
И јас треба да правам лапараскопија со хистероскопија и тоа септември или октомври зависи од последна менструација и планирам да ја правам на Гак и би ти го препорачала др.Трајковски.Колку што ми кажаа на мене бидејќи јас правев прво проодност на канали зафатот се прави заедно и за лапараскопија и за хистероскопија.Но мислам дека прво треба да направиш проодност на канали и со снимката после ќе ти кажат дали е потребно да правиш лапараскопија и хистероскопија или не.Исто и во приватна клиника ти бараат снимка пред да го правиш зафатот.
На Гак те пишуваат во тетратка како листа на чекање и после ти се јавуваат за да те припремат и закажат за операција .Инаку се чека ако не фатиш врски.
Поздрав

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Лапароскопија

Post by Iris82 » 29 Aug 2012, 19:26

Маца ти благодарам за одговорот, но јас веќе решив и лапароскопијата ќе ја правам во Ре медика, во ГАК ми е страв и не се решив за тамо, а за парите веќе некако ќе се снајдам.
Поздрав.

bebe2
Член
Член
Мислења: 175
Придружен: 05 Mar 2013, 17:17
Му се допанале: 25 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Лапароскопија

Post by bebe2 » 08 Apr 2015, 22:48

Дали има некоја што има напраено лапароскопија сега мислам во2015 во клиника и какое е доколку сте направела

Dzuli
Член
Член
Мислења: 144
Придружен: 25 Mar 2013, 14:27
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 53 пати

Re: Лапароскопија

Post by Dzuli » 11 Apr 2015, 08:40

Zdr bebe2 jas pravev vo oktomvri što najmnogu kje te interesira kaži kje ti pisam ili sakas cela postapka da ja znaes kako odi na klinika.... Tuka sum kje ti odgovoram na sekoe prasanje znam kako ti e zatoa što jas se sama trcev od vrata na vrata i neznaev nisto... Imaj ubav den :)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”