Лапароскопија

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
nena
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 06 Sep 2010, 16:52

Лапароскопија

Post by nena » 04 Nov 2010, 14:24

милички имам едно прашање. јас сум поблиску до Битола. и може ли некој да ми каже, сакам да правам лапараскопија во Плодност кај д-р Таше, како оди постапката, на кој ден од циклусот се закажува, дали треба да седам таму, и колку пари е целата процедура (confus) :? (help) . ве молам некој ако знае да ми објасни (bu)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Лапароскопија

Post by Debora » 04 Nov 2010, 14:34

Нена отворив нова тема Лапароскопија, се надевам дека некој ќе ти помогне со информации.

nena
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 06 Sep 2010, 16:52

Re: Лапароскопија

Post by nena » 04 Nov 2010, 15:59

(cl) се надевам некој ќе го сподели искуството со мене (thumbsup)

sani
Нов член
Нов член
Мислења: 81
Придружен: 26 Jul 2010, 17:07

Re: Лапароскопија

Post by sani » 25 Nov 2010, 11:27

jas ne sum go videla ova dosega mozebi e veke kasno da pisam ama eve sepak neso da kazam.
jas pravev laparaskopska operacija kaj dr.dimitrov vo remedica i me cinese 1000 evra privatno si plativ. vo bolnicata lezev 2 dena i nemav nikakvi bolki samo malku naduenost i normalno posle sekoja operacija iako ne stanuva zbor za klasicna sepak e hirurski zafat lezev doma edno 2 nedeli , nmeozev mnogu da se dvizam i mi bese poveke dosadno nego sto bese nesto strasno mislan na bolka ili sl. neznam kakva dijagnoza imas cim ti rekle laparaskopska operacija , ama jas pravev poradi toa sto imav endometrioza i cista na jajnikot kako i priraslici i athezii pa me cistea, laparaskopijata se pravi i vo slucaj na neproodni jajcevodi toa znam oti imam drugarka koja napravi operacija poradi taa pricina i ostana odma posle toa bremena, a imam slusnato oti se pravi i vo slucaj na policisticni jajnici za otstranuvanje na cistite.
pozdrav

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Лапароскопија

Post by Peperutka » 25 Nov 2010, 21:12

Мене докторот ми препорача да правиме Лапараскопија со хистероскопија и на тој начин да се провери проодноста на каналите поради тоа што неможам да направам ХСГ.Дали лапароскопија е опасно да се прави за жени кои што планираат да раѓаат(како јас),дали доаѓа до некои опасности и ризици за идната бременост?

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Лапароскопија

Post by Peperutka » 25 Nov 2010, 21:13

Заборавив.Колку чини лапароскопија на клиника и како оди процедурата?

sani
Нов член
Нов член
Мислења: 81
Придружен: 26 Jul 2010, 17:07

Re: Лапароскопија

Post by sani » 25 Nov 2010, 23:42

peperutka i jas pravev laparaskopija so histeroskopija i ne e nisto strasno nema nikakvi problemi koi bi nastetile na toa da mozes da ostanes trudna moze samo da pomogne zatoa i se pravi dokolku ima potreba zatoa sekoja dijagnoza e razlicna i jas pisav za koji dijagnozi obicno se primenuva a za na klinika nezanm kako ide oti jas pravev privatno.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Лапароскопија

Post by Peperutka » 01 Dec 2010, 19:17

Денес бев на ГАК да се консултирам со др.Јадранка за лапароскопија.Откако ги виде документите за сите испитувања што сум ги правела и јас и мм,ми кажа од следниот циклус ќе ме спрема за лапароскопија,ми ги препиша Примолут Нор и Јасмин па ќе видиме како ќе се одвива постапката.Кога поминав покрај собите каде што лежат жени оперирани со лапароскопија,леле незнам како да опишам (cry1) (cry1) (cry1)

sani
Нов член
Нов член
Мислења: 81
Придружен: 26 Jul 2010, 17:07

Re: Лапароскопија

Post by sani » 02 Dec 2010, 19:54

nemoj da se plasisi ne e nisto strasno se ke se zavrsi i za nekolku nedeli i ke zaboravis deka voopsto si pravela operacija jas samo koga ke se poglednam vo stomaceto i pupakot koa ke go vidam maliot rez mi teknuva oti bev operirana pred 4 meseci (smile) samo hrabro nema strasno taka treba da si go sfatis toa a ne mi kaza zosto ti pravat laparaskopija koja dijagnoza ja imas?

sani
Нов член
Нов член
Мислења: 81
Придружен: 26 Jul 2010, 17:07

Re: Лапароскопија

Post by sani » 02 Dec 2010, 19:55

a jasminot gi piev i jas i toa posle operacijata i toa samo eden mesec t.e.edno paketce

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”