Генетско испитување: ХЛА и кариограм и имунолошки

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by snegulka83 » 03 Sep 2014, 09:44

Razlikata vo cena e zatoa sto na imunologija analizite se podetalni, i na transfuziologija e poeftino a nekoi se poklopuvaat. Ako vikaat 3 nedeli ke trae poveke, oni cekaat da se soberi grupa. Zatoa odi pobrzo da ti zemat krv.

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Beba1 » 03 Sep 2014, 09:56

Znaci, me sovetuvas da odam na imunologija i da ne mu ja mislam da si zavrsam rabota kkao sto treba.

A na transfuziologija mi kaza taka nesto okolku 1200 1400 mkd cena sabajle koga prasuvav.

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Beba1 » 03 Sep 2014, 10:18

A sto misli za many, dali se ok za ispituvanje ili na imunilogija se podobri?

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by snegulka83 » 03 Sep 2014, 17:02

Mislam deka kade i da napravis nema da zgresis. Ovie ispituvanja odzemaat mnogu energija, zavrsi gi porano i gledaj da se relaksiras do slednoto invitro. Te guskam (big-hug) (big-hug) (big-hug)

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Beba1 » 04 Sep 2014, 09:01

snegulka83 wrote:Mislam deka kade i da napravis nema da zgresis. Ovie ispituvanja odzemaat mnogu energija, zavrsi gi porano i gledaj da se relaksiras do slednoto invitro. Te guskam (big-hug) (big-hug) (big-hug)
Ti blagodaram mila moja (big-hug) (big-hug) (big-hug)

Utre sabajle odam na transfuziologija i zavrsuvam i so toa i gotovo posle da vidime sto ke kaze Lazarevski. Ti posakuvam se najdobro, samo ubavini da ni se slucuvaat vo zivotot. (l2) (l2) (l2)

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Beba1 » 05 Sep 2014, 10:50

Zdravo mili moi kako ste mi, jas da ve izvestam denes bev na transfuziologija i zavrsiv so V Leiden, MTHFR 677, Protombin, a za dugite Faktor XIII i PAI doktorkata vika nema potreba, spored rezultati sto gi pravev za AFA, Protein S i C, Lupus antigen i se dobri.
I taka a sega ke vidam koga ke bidat ovie rezultati ako e potrebno ke gi napravam i ovie sto ne si pravat na transfuziologija bidejki nemale reagensi i veke ne gi pravat odamna takvo info dobiv.Tie sto ne gi napraviv se Faktor XIII i PAI kolku se vazni dali nekoj gi pravel.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Lejla7 » 05 Sep 2014, 12:23

Супер Беба (rad) Гледаш, се е во ред. Едноставно лоша среќа било првото ин витро. Ќе биде следниот пат. Убаво што си ги испита овие.

Штом докторката ти кажала дека нема потреба да ги правиш другите, па и не мораш.
Мислам дека Снегулка ги правеше овие ПАИ и тој факторот, сигурно ќе пише дали и колку се важни.

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Beba1 » 05 Sep 2014, 17:49

Lejla7 wrote:Супер Беба (rad) Гледаш, се е во ред. Едноставно лоша среќа било првото ин витро. Ќе биде следниот пат. Убаво што си ги испита овие.

Штом докторката ти кажала дека нема потреба да ги правиш другите, па и не мораш.
Мислам дека Снегулка ги правеше овие ПАИ и тој факторот, сигурно ќе пише дали и колку се важни.
Ti blagodaram mnogu za se (big-hug) (big-hug) (big-hug)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Filigran » 05 Sep 2014, 18:38

Јас не се разбирам во резултативе искрено, ама многу ми е мило што се е во ред. (rad) (rad) (rad)
(thumbsup) (thumbsup) (thumbsup)

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by snegulka83 » 05 Sep 2014, 21:12

Јас ги имам направено и овие испитувања и се во ред кај мене. Никој посебно не ми ги побара ниту нешто посебно се заинтересира кога ги гледаа. Иако сите резултати ми беа во ред добив препорака за Clexane и предконцептуално фолна, б комлекс и аспирин. Значи покриена со цела терапија. Овие резултати не гарантираат успех. Едноставно за успешно инвитро си треба среќа која јас се надевам следен пат ќе ја имам. (big-hug) и дај Боже двете со (b4) во рацете следната година.

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”