Генетско испитување: ХЛА и кариограм и имунолошки

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Генетско испитување: ХЛА и кариограм и имунолошки

Post by Lejla7 » 25 Apr 2015, 09:46

Happy, samo da te ohrabram - na ista terapija bev i jas tri meseci pred in vitroto i eve (b4) Ke bide, samo hrabro (thumbsup) (bu) (bu) (bu)

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Генетско испитување: ХЛА и кариограм и имунолошки

Post by anonimna123 » 23 Sep 2015, 21:41

здр сакам да прашам за имунолошките испитувања дали ги има некоја од вас правено и колку ја коштаа?

bibijana3
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 05 Mar 2013, 09:14
Им се допаднал: 8 пати

Re: Генетско испитување: ХЛА и кариограм и имунолошки

Post by bibijana3 » 06 Oct 2015, 15:28

Ako se zaedno so HLA i cross match okolu 7500 denari lani ,a godinava dali ima promena ne znam.

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Генетско испитување: ХЛА и кариограм и имунолошки

Post by anonimna123 » 07 Oct 2015, 23:12

јас веке ги направив имунолоските испитуванја и платив само 700 ден кај нас немало потреба од хла оти настапува бременост а ми ги испитаа само на мене антителата за стерилитет кај мм немало потреба

Sofija1
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 14 Nov 2014, 22:11
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 14 пати

Re: Генетско испитување: ХЛА и кариограм и имунолошки

Post by Sofija1 » 02 Apr 2016, 19:05

Девојки, конечно ни се готови кариотиповите, мојот е добар, но кај сопругот има забелешка дека на парот на 22 хромозом има сателити. Докторката во цитогенетска лабораторија рече дека тоа не влијаело на спонтани абортуси, но сега пак на интернет читам спротивно.
Дали некоја имала сличен резултат или пак знае што значи тоа, сателити на парот од 22 хромозом?

sky diver
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 15 Mar 2012, 12:53
Location: kumanovo

Re: Генетско испитување: ХЛА и кариограм и имунолошки

Post by sky diver » 12 Apr 2017, 13:16

bibijana3 wrote:
06 Oct 2015, 15:28
Ako se zaedno so HLA i cross match okolu 7500 denari lani ,a godinava dali ima promena ne znam.
Deneska so soprugot na transfuziologija pravevme HLA komplet so cross match i plus samo za mene skrining na HLa protivtela .
za dvajcata cinese 6940 denari
rezultati za dve nedeli
pozdrav

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”