Инфекција уреоплазма

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
puflice
Член
Член
Мислења: 113
Придружен: 02 Aug 2011, 17:14
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 36 пати

Ureaplasma urealyticum

Post by puflice » 12 Sep 2011, 11:12

Iscekuvalki jas denes dobiv,nisto od (t3) ovoj mesec. Ama ajde zdravje se nadevam sledniot mesec deka ke bide posreken.Inaku vo megjuvreme bev na redoven pregled PAP,brisevi i eho i od PAP-ot rezultatite seuste ne se gotovi,a kaj brisevite mi najdoa nekoja bakterija UREAPLAZMA.Doktorkata rece deka se leci so antibiotici ama deka ke cekame da dobijam pa posle toa ke pocneme so terapija. Ima nekoj iskustvo so vakva bakterija i dali moze da pricinuva problem vo zabremenuvanje? Sega ke cekam da mi pomine ciklusot i da zakazam pregled bi trebalo i rezultatite od PAP-ot da bidat gotovi pa da vidime sto ponatamu. I na eho mi kaza deka matkata mi e retro i deka jajnicite mi se policisticni, no deka ne e mnogu strasno.

Inaku im cestitam na site sto mesecov vidoja bfp , neka vi bide so lesno (thumbsup)

RIBI_IGM
Нов член
Нов член
Мислења: 48
Придружен: 03 Sep 2011, 16:14

Re: Ureaplasma urealyticum

Post by RIBI_IGM » 12 Sep 2011, 11:38

puflice pozitivnata ureoplazma ne e nesto taka strasno jas ja imav minatiot mesec piev vibramicin i azimed i sega koga trebase da napravam kontrola povtorno dali e negativna doktorot od sistina mi rece deka nema potreba stom si ja ispila terapijata,a i ne e taka strasna rece vo niedna zemja toa ne go smetaat za infekcija i ne ja lecat samoo kaj nas i germanija mozebi.pozz ;-)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Ureaplasma urealyticum

Post by Hera » 13 Sep 2011, 09:14

Според мислењето на мојата докторка Ureaplasma urealyticum не е толку безопасна бактерија. Да, за среќа се лекува лесно, ама многу е битно да се открие навреме, особено пред да започнат обидите за бременост.
Таа не покажува симтоми и може да се открие само со микробиолошки брисеви. Многу е битно двајцата партенери да ги пијат препорачаните лекарства, не само жената.
Доколку сте забремениле, а оваа бактерија многу се зголемила во организмот, може да доведе до спонтан абортус. За жал пред една недела дознав дека наша пријателка го загуби бебето во 3 месец бременост токму поради оваа бактерија.
Кога ја открив кај мене, докторката ми рече добро е што сега ја откриваме, за да ја вратиме во нормала и ја вративме за еден месец затоа што има можност да пречи во обидите за бременост, а потоа да направи и полоши работи.

Бебуфче
Член
Член
Мислења: 132
Придружен: 17 Jan 2013, 13:46
Му се допанале: 37 пати
Им се допаднал: 59 пати

Re: Инфекција уреоплазма

Post by Бебуфче » 08 Jun 2013, 06:31

И јас ја имав оваа бактерија штотуку се излечив од неа и бев многу уплашени читав се и сешто на Интернет за неа и дека може да претставува неплодност бактеријата за два месеци ја излечивме и моравме да се пази ме со мм при (dve) еден месец пошто и ми најдоа габична инфекција и си реков а зошто да не се пазиме пак е за нас не за некој друг и така срекно се излечивме па ке бидеме дали е до неа или до нешто другоооо (confus) важно уреаплазмата ја нема а пиев само флексид и флажил заедно со вагиналети гино доктерин исто и мм ако сака се се може :grin:

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”