Хистероскопија

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Хистероскопија

Post by marinela999 » 04 Nov 2011, 21:14

Еве отворив нова тема за хистероскопија па тука да пишам поопширно од моето искуство. Јас ја правев заедно со лапараскопија, под целосна анестезија. За хистероскопијата се влегува со камера преку грлото на матката и ја гледаат внатрешноста на ѕидовите. Ако има некои израстоци кои може да се појават после бременост, спонтан, киретажа...ги отстрануваат ако нема, ништо не прават. Тие израстоци може да сметаат при имплантација или развој на ембрионите. Така да и кај неуспешни ивф ја препорачуваат. Јас ја правев во систина во 2008 заедно со лапараскопија платив 54000денари, ама тука спаѓаше и хсг и ретропластика на матката(тоа е некоја поправка на матката бидејќи формата не ми беше баш нормална). Сега прашував само за хистероскопија ми рекоа чини 22000ден без интервенции,во систина, ако има нешто се допаќа плус. Интервенцијата не е страшна, после некој саат си одиш дома и немаш надворешно никаков рез. (thumbup) . (bu) (bu) (bu) (kup)

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Хистероскопија

Post by detelina » 04 Nov 2011, 21:52

da hera jas pravev histeroskopija i laparoskopija vo edno vo klinika.razlikata e sto laparoskopski te secat,odnosno ti pravat 3/4 dupki ne mnogu golemi za da mozat da vlezat so aparatot,dodeka histeroskopski vleguvaat vaginalno i dvete gi pravat pod anastezija.histeroskopijaata vikaat deka voopsto ne boli i deka za 2 do 3 saata te otpustaat od bolnica i veke drugiot den funkcioniras normalno.toa se informacii od kazuvanja posto jas nemam praveno moze i da gresam,taka mi objasni mojot ginekolog.

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Хистероскопија

Post by Hera » 04 Nov 2011, 22:32

Дали ви се случило да имате крв во текот на плодните денови или меѓу двата циклуса?
Читав сега нешто дека и поради тоа треба да се направи хистероскопска проверка, па ќе се распрашам убаво. Двапати ми се има случено да имам и обилно крварење од неколку дена меѓу циклуси ама ми рекоа дека е од недостаток на прогестерон. Сега нешто не сум сигурна дека е поради тоа.

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Хистероскопија

Post by Matea27 » 05 Nov 2011, 10:24

јас правев хистероскопија во св лазар пред два месеца...многу лесно поминав,малку страв....ама се помина...мене ме кошташе 22.000 ден..хистероркопија со отстранување на септум....ако имате некакви прашања слободно прашајте...поз

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Хистероскопија

Post by JasminaJN » 05 Nov 2011, 10:29

Зошто септумот било потребо да ти го отстранат? Моја другарка сега е бремена со второ дете во 7-ми месец живее во Англија и и рекле дека нема никаква потреба преградата да ја одстрани. Првата бременост и беше најнормална со спонтан пороѓај, без епизиотомија исто и вторава и е во ред, а и за двете бремености не престана да вежба? Анита?

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хистероскопија

Post by marinela999 » 05 Nov 2011, 11:04

Некогаш може и да не смета, ако ембрионот се смести на друго место, меѓутоа ако се смести баш на тоа место тогаш прави проблем. Кај другарка ти не правел проблем па најверојатно и немало зошто да го вадат. Ама еве мене сега ми препорачаа да направам хистеро бидејќи има шанси ембрионот таму да ми се сместил па да неможел да се развива. (sad1) Подобро да го извадат отколку да има шанси повторно истото да се случи. Подобро хистеро отколку неуспешно ивф па и згора киретажа (ner). И мојот д-р за ова така ме посоветува. (bu) (bu) (bu) (kup)

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Хистероскопија

Post by Matea27 » 05 Nov 2011, 11:42

јасмина јас не сакав ама морав да направам хистеоркопија....имав спонтан пред две и пол години....заради таа преграда....а и од тогаш до сега не останав и мораше одма да се извади...на мене ми сметаше....па сега ќе видиме што ќе биде...поздравчее

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Хистероскопија

Post by detelina » 05 Nov 2011, 23:26

kaj sestrami bese ist problem,imase spontan vo 7 nedela i i go otkrija septumot no ona ne go ostrani i za 1god.ostana bremena i sega e 36 nedela.septumot ne prestavuva problem za zabremenuvanje tuku za donosuvanje na plodot.barem jas taka znam

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Хистероскопија

Post by Matea27 » 06 Nov 2011, 14:55

Можеби кај сестра ти не претставувало проблем кај мене да....поминааа две и пол години од спонтаниот....и немаше бременост....кај мене беше многу раширен,немаше ич место.....тоа е работата....сепак фала,ама готово е,јас завршив со таа работа фала богу се се заавршиии....позз

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Хистероскопија

Post by JasminaJN » 06 Nov 2011, 18:08

Сигурно докторите знаеле што советуваат сепак се доктори нели.Како и да е Анита со среќа и што поскоро да се радуваш на твоето бебе (b4)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”