Хистероскопија

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Хистероскопија

Post by Lejla7 » 09 Mar 2012, 21:48

Мојата докторка ќе ми каже да се опуштам, а не да правам испитувања, од напред го знам одговорот...ако на своја глава не си направев ХСГ и други испитувања никогаш немаше да ми препорача за жал. Дури и сега за ин витрото преку Фонд ме обесхрабрува...ама што е тука е, не сакам да ја менувам бидејќи и нема некој избор на матични гинеколози овде кај нас. Дилемата ми е дали воопшто да правам второ ин витро без хистероскопија, ама имам време да размислам бидејќи уште не сум ни собрала документи, па дури да ми одобрат (и прашање е и дали ќе ми одобрат).
Не се смеј, кога нема кој да ти каже морам овде да се информирам за испитувањата (smile) (smile) (smile) Да не беше форумов, немаше ни да знам за ХЛА и оние другите генетски испитувања кои исто така планирам да ги направам, а никој не ми ги препорачал како и хистероскопијата што не ми е препорачана

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хистероскопија

Post by marinela999 » 10 Mar 2012, 09:48

Lejla еве ја кои испитувања ги направив кои мене ми ги препорачаа, кога отидов на трансфузиолог: хла- генетска компатибилност, кариотип(за двајцата), испитувања за хемостаза, тромбофилни состојби-толку.

Другите испитувања што се за ивф(брисеви итн.) и така ќе си ги направиш што требаат за преку фонд. Направете си и спермокултура кога ќе правите спермограм, и ако сакаш и уринокултура(за двајцата)- чисто за тебе да си знаеш дека нема ништо и во урината(мада ти сега ќе пиеш сумамед така да не верувам дека некоја бактерија и да имаш ќе остане жива (smile) ).

И друго за пред ивф што може да се направи е хистероскоријата,(веќе имаш испитано проодност, иако тоа веќе кога дошло до ивф и не е важно) ако сакаш па направи за да бидеш и ти сигурна пред ивф-то. Ако нема ништо да се отстрани а мислам дека нема да има (smile) ) тогаш исто како ништо да не ти правеле(само што ќе примиш анестезија (sad1) ). Знам дека по другите места и да сакаш немаш мн избор со кој да се исконсултираш и тој еден, двајца што ќе ти кажат тоа е. Мене еве друго ми немаат препорачано да направам и покрај мојата бурна историја.
Немој да се секираш, ако дознаам за некое ново испитување од некој доктор одма ќе ти пишам да знаеш (laugh1) , ако веќе твојата докторка е таква.Те гушкам и ќе ти бидам "линк" и со моите доктори (a2) (a2) (a2)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Хистероскопија

Post by Lejla7 » 10 Mar 2012, 10:59

Фала за советите и поддршката Маринела, те гушкам (a2) (a2) (a2)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Хистероскопија

Post by Miki » 29 May 2012, 11:50

Девојки, може ли да ми каже некој колку време после хистероскопија треба да се апстинира? После колку време може да се почне да се работи на бебе? (smile) Знам дека веројатно зависи од случај до случај и што е правено со интервенцијата, ама ме интересира од вашето искуство.

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хистероскопија

Post by marinela999 » 30 May 2012, 13:49

Miki izvini jas ne sum otvorila ovde pa ne sum videla. Jas planiram da pravam pak hosteroskopija pred ivf i doktorot mi rece deka naredniot mesec posle histero ke pocneme so ivf. Spored ova ne treba da se ceka, naredniot ciklus moze da se raboti. Ama ova misalm deka e situacija koga ne ti pravele nikakva intervencija(neli moze so histeroskopijata da nema i nikakva intervenica, samo da poglednat so kamerata vnatre i ako nema nisto da otstranuvanje togas nisto ne ti pravat).
A ako ima nekoja intervencija, otstranuvanje na septum ili slicno, moze treba da se ceka eden ciklul. Ova misalm deka e vaka poradi toa sto mi go kaza mene mojot doktor kako planira da pravime kaj mene. Kako i da e sigurno dokolku pravis(neznam dali planiras ili kako) doktorot za sigurno ke ti kaze, i konkretno za tvojata situacija.
Jas imam praveno ama zaedno do laparaskopija, pa togas bese poinakva situacija a i ne se sekavam kolku sme pazele. (smile) (kup)
Ako imas prasanje slobono pisi pozz

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Хистероскопија

Post by Miki » 30 May 2012, 14:06

Фала Marinella, и јас тоа се мислам, ми препорачуваат хистероскопија пред ivf. Сум се консултирала со повеќе доктори, едни викаат одма следниот месец, немора да се чека, некои ми викаат после 3 месеци (unsure) Знам додека не отворат и прават што ќе прават, неможат да кажат...ама вака од љубопитност, и да знам как ода го темпирам ivf-то и поднеување на докуемнти во фонд и се друго, ако се решам за хисероскопија.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Хистероскопија

Post by Miki » 30 May 2012, 14:07

Marinella, а можеш ли да ми кажеш каква поправка на матката ти правеа и што значи тоа формата не ти била баш нормална. Зашто и јас имам нешто слично (unsure)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хистероскопија

Post by marinela999 » 30 May 2012, 14:24

Miki ajde da si dojdam doma od rab i ke vidam ubavo na dokumentot pa ke ti pisam saglam (laugh1) (kup)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хистероскопија

Post by marinela999 » 30 May 2012, 19:25

Мики, формата на мојата матка не беше правилна. Тоа ми го виде гинек. на ехо. Незнам точно каква ми беше, дали елипсовидна али како тие што викаа срцевидна. И направивме хистеро со лапаро и ми ја поправија, ми изгореа некои цисти што имав на јајниците, ми извадија септум, имав и некое задебелување на едниот јајник...и мисалм дека тоа беше се. Ремонт ми направија !!! (laugh1) Ми проверија и проодност на јајцеводи. Бев еден ден во болница другиот ме пуштија.
Ама за хистероскопија само е поинаку. За тоа не лежиш, освен некој саат. Јас планирам пред ивф да направам само хистеро. Мисалм дека нема да има ништо за вадење, ама како што имам пишано, подобро да проверам отколку поради тоа да имам некој проблем ( како минатото ивф) па да се мисалм дали е од тоа, дали има нешто??!!Вака ќе си знам, и за тоа нема да мислам. Инаку мојот гин. ми рече дека во некои земји и пред секое ивф правеле хистеро, чисто за контрола дека нема ништо, бидејќи навистина не е страчно ништо!!Ако имаш некое прашање слободно пиши миии!!!! (kup)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Хистероскопија

Post by Miki » 31 May 2012, 10:14

Marinella, ме чуди како не знаеа за септумот пред првото ivf, не правеше HSG? Не се покажа тоа на HSG? Јас имам благо аркуатна форма (седловидна го викаат). Тоа баш и не се поврзува со неплодност, ама носи некаков ризик за абортус. Па се мислам дали да направам интервенција пред ivf-то, да не го мислам после а и чисто дијагностички ако има нешто да се види.

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”