Хистероскопија

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Хистероскопија

Post by Lejla7 » 18 Mar 2014, 17:30

Цените на клиника се неспоредливо пониски - на пр. дијагностичка хистероскопија чини 700 денари. Сигурна сум дека не е повеќе од 2000 ден. со интервенција.
Но, од друга страна односот кон пациентот, чекањето и малтретирањето коштаат добр дел нерви. Јас бев со врска, па пак поминав не баш убаво. Но не жалам затоа што заштедив многу пари реално. Кога ги читам цениве што ги пишувате, косата ми се крева (ner)

animani
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 12 Mar 2014, 12:37
Им се допаднал: 1 time

Re: Испитување на хормоните

Post by animani » 04 Apr 2014, 23:11

eno prasanje.Treba da pravan histeroskopija na nareden ciklus na klinika kaj Trajkovski.Me interesira postapkata i dali e bolno.fala i pozdrav...

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by belomorka » 04 Apr 2014, 23:23

болно не е бидејки си под тотална анестезија. а за клиника се знае како се поминува. со среќа. (smile)

animani
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 12 Mar 2014, 12:37
Им се допаднал: 1 time

Re: Испитување на хормоните

Post by animani » 04 Apr 2014, 23:31

kako mislis ?loso e na klinika?dali istiot den te pustaat doma?

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by belomorka » 04 Apr 2014, 23:46

не бе срце, ама односот на докторите и сестрите кога ке платиш 50.000 денари и кога ке платиш илјадаинешто денари е различен. еве и јас треба да правам хистероскопија ама сега со алтернативна медицина пробувам за да ја избегнам хистероскопијата, а инаку да здравје боже си одиш до вечерта дома.

animani
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 12 Mar 2014, 12:37
Им се допаднал: 1 time

Re: Испитување на хормоните

Post by animani » 05 Apr 2014, 00:29

sto pies i za koj problem ke pravis hsc.Mene mi rekoa nekoja pregrada vo matkata i mnogu mi e strav.

Kalla
Член
Член
Мислења: 101
Придружен: 15 Dec 2013, 15:49
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Хистероскопија

Post by Kalla » 05 Apr 2014, 09:33

Animani не се плаши, не е ништо страшно. Како што ти кажа Беломорка, под целосна анестезија се прави и уште истиот ден си одиш дома. Може да чуствуваш благи болки како за пред добивање и да имаш слабо крварење, што е нормално после интервенцијата, ама брзо поминуваат. Опушти се и се ќе биде во ред. Ти посакувам да имаш многу лесна интервенција (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Хистероскопија

Post by Lejla7 » 05 Apr 2014, 09:38

Animani, bidi podgotvena da izgubis cel den na klinika za otvaranje na bolnucka istorija(bez nea ne mozat da te primat na operacija), a potoa uste eden den od rano nasabajle, spremi se za matkanje tamu vamu, sega posle ke bide.Na drzavno e taka.Plus moze i da ne im se bendisa kako si sredena tamu dolu pa da te stiliziraat so bric po niven vkus (pocnuvajki od papokot) (ner) Izvini za iskrenosta.Inaku da, ako ne te zaboravi lekarot, te pustaat istiot den.
Ps I jas bev kaj Trajkovski

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Хистероскопија

Post by belomorka » 05 Apr 2014, 09:46

хаха лејла те обожавам. јас и ти треба да пишуваме заедно колумна. сите со иста мака сме тука па мора и да се нашалиме. миличка ти имаш септум значи, ке ти го отстранат и толку не му ја мисли. јас имам полип на матка и ставам облоги доле од еден мелем од една траварка па ке видиме, јас се надевам дека ке го снема. (smile)

animani
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 12 Mar 2014, 12:37
Им се допаднал: 1 time

Re: Хистероскопија

Post by animani » 05 Apr 2014, 10:37

belomorka...ne sakam da te plasam ama nisto od trevite jas piev nekoi caevi mesavina ama nisto.I jas imav polip na matka i vo noemvri mi go odsrtanija kaj Stojovski na klinika ama so kiretaza.I toa ne e strasno nisto ne sekavas samo nosi si so sebe za pocetok cik-cak vloska-pamuk za da mozes da odis do wc da se sredis zosto ko ke stanes od krevet ke ti tece krv po nozete.Jas nemav a tie ne mi dadoa nisto pa so palomi odev da wc i se napraviv lom okolu krevet.Posle nema da imas mesec dena i sepremise za OBILEN cilkus (nemoj da se plasis)i ke ti trae 10 dena duri i parcinja ke izleguvaat ama ne e strasno samo bi ti preporacala prvite 2-3 dena da bides doma.Se nadevam ti deka ke uspees so oblogite ama i da ne uspee nisto strasno pozdrav.
P>S>kakov doktor e Trajkovski?

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”