Хистероскопија

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Хистероскопија

Post by Matea27 » 06 Nov 2011, 18:54

фала ти многу мила.....сигурно јас немаше на сила да одам да се оперирам....хаахахаха

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хистероскопија

Post by marinela999 » 06 Nov 2011, 20:17

И јас пуштам среќа Anita, да не биде за џабе хистероскопијата мора да вроди со некој плод (b4) поздравче (kup)

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Хистероскопија

Post by detelina » 06 Nov 2011, 22:21

anita nemoj pogresno da me svatis nemislev nisto loso so toa ijas ja ostraniv pregradata i togas bev najsreknata mislejki deka go najdovme problemot no posle operacijata ispadna deka samiot ,septum ne prestavuva problem inaku jas se lecam od sterilitet veke 11god i toa bez nikakva terapija,posto ne znaat so sto da pocnat rezultatite se ok.ti posakuvam od se srce da gi vidis najbrzo tvoite bfp i da bides najsreknata (t3) pozdrav.

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Хистероскопија

Post by Matea27 » 07 Nov 2011, 14:44

не бе срцка таман работа,па јас правам како ќе ми кажат докторите...не им верувам на државните па затоа отидов на приватно....и барав повеќе мислења и сите истото ми го кажаа,дека мора....а и тоа не е којзнае што....за пола саат се се заврши,барем да не бидам под стрес кога ќе одтанам дали ќе биде се во ред....така мирна ми е глевата....на мене прво ми кажаа дека имам утерус аркуатис(вродена маана на матката)....е после тоа пробавме 6 месеци така,ама ништо не биде,и затоа решив да ја правам интервенцијата....па сега ќе видиме што ќе биде,утре ќе одам да ми даде стимулација,вчера ми дојде и тоа....сепак фала....поздравчееее

Niki
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 24 Oct 2011, 15:13

Re: Хистероскопија

Post by Niki » 15 Nov 2011, 23:59

Epa eve i jas ovde da pisam za histeroskopijata iako veke napisav na edno drugo mesto na forumov. Inaku jas pred nedela dena pravev histeroskopija za otstranuvanje na septumot. Mene me kostase 41 000 den so edna nok vo bolnica. Ja pravev vo Bitola, vo Plodnost. Posle operacijata doktorot mi kaza deka septumot bil golem i toj misli deka poradi toa ne sme imale uspeh so dosegasnite in vitra. So istata operacija toj otsrani i fibroid koj bese veke podolgo vreme vo matkata. Operacijata traese okolu pola saat i se odvivase pod celosna anesezija. Brzo se oporaviv. Inaku laparoskopija imam praveno vo April koga mi ja otsranija ednata tuba poradi von matericnata bremenost. Toa e moeto iskustvo so histeroskopija i laparaskopija. Sega ke pocekame 3 meseci pa najverojatno vo Februar pocnuvame od novo. Pozdrav do site (kup)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хистероскопија

Post by marinela999 » 16 Nov 2011, 09:42

Здраво Ники, одлично што сте остраниле се, така сега за наредното ивф се ќе биде добро и ќе биде успешно (thumbsup) .
Како ти го видоа септумот?Пред операцијата знаеше дека го имаш?А фиброидот?Како го видовте? Ме интересира бидејќи јас планирам пак да правам хистероскопија пред наредното ивф, на ехо и на 4д не ми виде ништо во матката, ама за да бидеме сигурни да не има нешто ќе направам. Ти колку ивф направи?И беа неуспешни или?И ако нема ништо за отстранување дали знаеш колку време се чека до наредно ивф?
Поздравче мила (bu) и ти посакувам мн среќа, и јас ќе чекам за наредното ивф сигурно до март (a2) па ќе се дружиме (a2) (a2) (a2) (kup)
извини за волку прашања (unsure) (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Хистероскопија

Post by Lejla7 » 07 Mar 2012, 14:55

Правел ли некој хистероскопија во Државна и колку чини?

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хистероскопија

Post by marinela999 » 08 Mar 2012, 18:07

Лејла мила, мене кога ме гледаше докторот на 4д во матката ништо не виде, ама ми рече не може да биде 100% сигурен дека навистина нема ништо- ми рече може и да не се види. Така да најдобро ќе биде да си направам да ми биде и мене мирна главата. А и плус мене ми правеа киретажа, бидејки со missed abortion мене не ми се исчисти само, не прокрваре,в па затоа тоа е плус причина за хистеро. Немој ич да се секираш и ако треба да правиш не е страшно веривај ми. Позз (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Хистероскопија

Post by Lejla7 » 08 Mar 2012, 18:12

Ама проблемот е што мене никој не ми препорачал хистероскопија - јас имав и уредно ХСГ покрај 4Д ехото и не знам дали треба да правам хистероскопија или не??? (confus) (confus) (confus)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хистероскопија

Post by marinela999 » 08 Mar 2012, 18:52

Лејла па не се оптоварувај, ако никој не ти препорачал можеби и нема потреба, сега еве кај мене ако има потреба незначи дека и кај тебе има хахахаха, смешно ми дојде ова (rolll) , ама мислам дека сите немааат потреба од хистеро, и ти можеби си меѓу нив. За да си мирна следен пат на доктор прашај го што мисли тој за оваа работа па види што ќе ти каже.Гушка (a2)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”