Хистероскопија

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Хистероскопија

Post by Debora » 05 Apr 2014, 10:42

Анимани држи се до темите. Веќе ти префрлив некои постови од исптување на хормоните тука. Нека има ред на форумов по темите, така ќе знаеме каде да ги бараме потребните информации. Прошетај по подфорумите ќе најдеш многу теми.

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Хистероскопија

Post by b bebe » 05 Apr 2014, 10:55

animani, vo sigurni race si, jas odev kaj nego i naj, naj, najsuper doktor e, i pravevme histreolapraskopija, mnogu me opusti pred intervencijata, se salese dodeka me spremaa na boksot, mnogu godini odev kaj nego i sekogas e spremen da ti pomogne so nekoj sovet, sakam da kazam pozitiven e, zborlest, ti dava ideja kako e najdobro da ti se resi problemot, ednostavno saka da ti pomogne, ke te pustat okolu 17 casot doma, veke si pominala slicna interevncija procitav, ajde hrabra si, stom ednas si pominala niz toa bez gajle, ke te sredi uspesno.

animani
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 12 Mar 2014, 12:37
Им се допаднал: 1 time

Re: Хистероскопија

Post by animani » 06 Apr 2014, 14:03

dali imase bolki i redoven cilkus posle intervencijata i koi podgotovki gi pravese za denta,trba da se zeme nesto so sebe ili......?

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Хистероскопија

Post by RedRose30 » 06 Apr 2014, 19:08

Анимани мила, само да ти кажам да не се плашиш, бидејќи тоа е лесна интервенција. Јас ја правев заедно со лапароскопија (не во државна). Штом правиш само хистероскопија истиот ден те пуштаат. Болки нешто како менструални два - три дена имав, тие денови си одмарав, а понатаму си се однесував како и секојдневно. Се ќе заврши брзо и знаеш дека за убаво го правиш (big-hug)

injevka
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 01 Feb 2014, 16:19
Им се допаднал: 4 пати

Re: Хистероскопија

Post by injevka » 06 Apr 2014, 21:48

Jas zakazav vo remedika so dr.dimitrov mi zakaza vo vtornik a predhodno nemam nikakva terapija za pienje inako ja pravam poradi arkuaten kavum na matka i se nadevam deka na ova se dolzat moite 2 neuspesni bremenosti se nadevam deka se ke pomine vo red i daj boze posle histeroskopijava ke si rodam bar 1 bebence.

animani
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 12 Mar 2014, 12:37
Им се допаднал: 1 time

Re: Хистероскопија

Post by animani » 07 Apr 2014, 01:49

pisi kako ke pomines vo vtornik,ti posakuvam sreka.......pozzzzz

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Хистероскопија

Post by Vesela » 07 Apr 2014, 10:07

Анимани не се плаши не е страшно. Јас двапати правев хстероскопија, еднаш во државна, еднаш во Ремедика ( сега по трет пат треба да правам, имама полипи на матка). Искрено, бидејќи имам искуство и на приватно и државно ти препорачувам да си одиш во државна ( јас ако кога ке се решам да правам ќе одам во државна). постапката е едноставна, трае 15 минути со целосна анестезија. Не боли. Читам ти пишале погоре. Искрено мислам дека во држвна се по професинални во однос на проколите за интервенција. Пошто сум била и на државно и на приватно, во ремедика ми се некако по шалабајзески. Значи одиш, интевенираат и готово. Во државна цел еден ден одев на испитувања за да ми ја направат интервенцијата ( еден куп испитувања правеа, бидејќи сум алергична на многу работи, не сакаа да ми стават анестезија додека не испитаат дали сум алергична на анестетиците, за разлика од ремедика каде не ме ни прашаа дали сум на нешто алегрична (scared) ). И уште еден куп други работи.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Хистероскопија

Post by Lejla7 » 07 Apr 2014, 10:38

Весела, се сложувам за протоколите во државна, така е...ама чекањето по шалтери убива, исто како и неизвесноста - сега ќе ме прават, после ќе ме прават
А инаку и за во приватните си во право, не прашуваат ни дали си алергичен на нешто, само да помине...ама барем не се осеќаш како на кланица
Се си има и предности и негативности, јас не сакав да плашам никого, ама моето искуство беше такво (ем со врска)

animani
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 12 Mar 2014, 12:37
Им се допаднал: 1 time

Re: Хистероскопија

Post by animani » 08 Apr 2014, 19:39

VESELA me interesira dali mnogu krvaris posle intervencijata,dali imas redoven ciklus naredniot mesec i kako treba da se podgotvis dali treba da zemes nesto so sebe.Blagodaram za odgovorite na site.

injevka
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 01 Feb 2014, 16:19
Им се допаднал: 4 пати

Re: Хистероскопија

Post by injevka » 08 Apr 2014, 21:03

eveme sveza i vo super sostojba posle intervencija.Poveke e stravot odnapred odkolku intervencijata odposle inaku od remedika za prv pat sum zadovolna i super pominav i neznam zosto ne ve prasale ama kaj mene i cimerkata od soba dogase prethodno aneseziolog pa ne prasuvase dali sme alergicni na nesto dali imame iskustvo so anestezija i takvi raboti,odnapred ni napravija krvna slika hepatit b,c i hiv sida.Od taa strana sum zadovolna e odposle ke vidam dali so ova e resen problemot inaku za razlika od drzavnive klinik mnogu poskapo ama po moe i uslovite se daleeku podobri.

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”