Хистероскопија

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
animani
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 12 Mar 2014, 12:37
Им се допаднал: 1 time

Re: Хистероскопија

Post by animani » 08 Apr 2014, 23:22

dali imas bolki,dali krvaris?

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Хистероскопија

Post by Vesela » 09 Apr 2014, 09:57

Болки нема нешто особено. Малку се осеќа, ама со еден кетонал поминува. Исто и крварењето не е обилно, околку 3-4 дена трае , ама многу слабо крварење.Ако имаш по интензивно крварење ( сепак секоја жена е различна, нели) ќе ти дадат капки за престанување на крварење. И треба околу 10 дена да одмараш , да не се заморуваш физички, да не креваш тешко. Бидејќи интервенцијата се прави 2-3 ден откако ќе ти престане месечното крварење, следната менструација си ја добиваш во редовен период кога треба да добиеш. Мене искрено вториот пат ми задоцни 5 дена, ама тоа не ништо.
Така да не е страшно ниту болно.

animani
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 12 Mar 2014, 12:37
Им се допаднал: 1 time

Re: Хистероскопија

Post by animani » 28 Apr 2014, 11:30

zdravo.Jas povtorno na ovaa tema.Treba nedelava da odam da zakazam termina za histeroskopija na klinika.Me interesira kako odi procedurata na zakazuvanje.pozz i blagodaram

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Хистероскопија

Post by Vesela » 28 Apr 2014, 14:32

Анимани, незнам баш како е процедуратана гинекологија ( би требало да е како секоја друга) Претоставувам дека матичниот гинеколог ти закажува термин кај гинекологот од ГАК. Таму одиш на првичен преглед ( во закажаниот термин) и се договраш со гинекологот од ГАК кога ќе те оперира ( дата) и ќе ти каже кои испитувања треба да ги направиш пред интервенцијата ( брисеви, крв, ЕКГ.....). Потоа се враќаш кај матичниот гениколог да ти даде болнички упат до ГАК, и на закажаниот термин одиш на интервенција. Е сега ако има некоја форумка со посигурно искуство или знае точно како оди нека пише. Поздрав и со лесно (big-hug)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Хистероскопија

Post by Lejla7 » 28 Apr 2014, 15:13

Animani, jas pravev histero na GAK ama bev so vrska pa ne odese se regularno kako sto si e.
Mislam deka kako sto ti kaza Vesela treba prvo mat.ginekolog so specijalisticki upat i zakazan Moj termin da te prati na GAK da se vidis i dogovoris so lekarot, a posle toa so bolnicki upat odis eden den i otvaras bolnicka istorija na GAK ( i normalno si gi nosis brisevite i ispituvanjata sto ti gi preporacal lekarot).Toj den ke ti pravat i EKG i drugi neophodni pregledi za intervencijata znaci planiraj toj den da go izgubis cel den po salteri i ambulanti. Ako imas sreka, za kratko ke te stavat "na program" sto znaci deka ke ti zakazat koj den ke ti bide intervencijata.Ne sekogas e naredniot den po otvaranjeto na bolnickata istorija.Mozebi ke treba da pocekas nekolku dena, edna nedela...toa tamu ke ti kazat.

So sreka

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Хистероскопија

Post by Vesela » 28 Apr 2014, 16:46

Кога правев првиот пат во ГАК, историјата ми ја отворија на 30.03.2005, а ме ставија на програм на 19.04.05. Бев без врски и окапав од чекање. Башка цело време пиеш хормони да не добиеш циклус кој си ги плаќаш приватно. Како што кжува Лејла гледам не се смениле многу работите во однос на чекањето.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Хистероскопија

Post by Lejla7 » 28 Apr 2014, 17:16

Jas ne piev nisto hormoni i na 7mi den od ciklus mislam mi ja pravea, a zosto ne piev ne źnam

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Хистероскопија

Post by imambebe » 28 Apr 2014, 21:15

Lejla и јас не пиев ништо. Може дека беше дијагностичка само (confus)

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Хистероскопија

Post by snegulka83 » 28 Apr 2014, 22:11

Пред хистероскопијата не пиев ништо,ме правеја на 5 ден од циклус. Ми беше отстранет мал септум. После пиев 8 дена естрофем и две пакетчиња циклопрогинова со пауза меѓу нив од седум дена, и сеуште пијам имам уште некое. Сигурно не сте добиле терапија дека ви била само дијагностичка хистероскопијата без интервенција. Јас поминав супер, ме пуштија дома истиот ден покасно, и немав никаков проблем како ништо да не се десило. Инаку ми бараја крвна група и таму ми направија анестезиолошки преглед, екг и се друго по протокол. Брисеви и сите други прегледи ги имав од инвитрото.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Хистероскопија

Post by Lejla7 » 29 Apr 2014, 08:33

Да, мојата хистероскопија беше дијагностичка и по интервенцијата ми кажаа дека се било во ред за после 2 месеци кога бев за отпусна листа да и кажат дека имало мало септумче кое го отстраниле, а септумчето никаде не го пишува на отпусната листа???

И не знам искрено што ми правеле, а што не (confus)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”