Хистероскопија

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хистероскопија

Post by marinela999 » 31 May 2012, 14:03

Мики јас ова(лапараскопија, и хистеро) го направив пред првото ивф. А пред второто ( бидејќи имам направено 2 ивф до сега (ner) ) не направивме ништо, ама па и немаше некоја индикација за тоа. Ама после второво ( бидејќи заврши со missed abortion) тоа е кога не се појавува срцева реакција, рековме да направиме да не има нешто поради што ова се случи ( нели ако има нешто и таму се вгнездил ембрионот можеби тоа му пречело да се развива), инаку ембрионите беа супер и ништо не навестуваше па дека ова ќе се случи. Ама ете..се се случува.
Матката може и мене немаше да ми биде проблем, ама кога веќе се правеше ова, па зошто да не и она?! (smile) Мислам дека нема ни тебе да ти е проблем. Да, може да доведе до спонтан ама па има премногу жени со не толку правилна форма па немаат проблем. Сега ако има некоја ептен проблематична форма тоа е друго, ама мислам твојата не е од тие проблематичните ( срцевидните се полоши поради тој горниот дел од срцето што е малку шпицаст) ама една другарка на сестра ми со ептен срцевидна матка сега си роди здраво и живо бебе без апсолутно никаков проблем. (thumbsup)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хистероскопија

Post by marinela999 » 04 Jul 2012, 17:36

Lejla да на приватно ќе ја правам хистероскопијата. Искрено точно незнам колку е, пред некое време кога прашав ми рекоа 30.00о илјади, ама ми рекоа дека ако има нешто за отстранување плус се наплаќа. Информацијата не ми е мн точна, сега планирам да прашам за да си знам точно па ќе ти пишам. Има едни апчиња што се пијат од прв ден на циклус пред хистеро, незнам ни како се викаат, треба деновиве да ги земам па и тоа ќе ти пишам. Ко што гледдам ништо конкретно не ти пишав хахахаах, ама уште незнам ни јас. Набрзо се ќе знам точно, па ќе ти пишам. (laugh1) (a2)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Хистероскопија

Post by Lejla7 » 05 Jul 2012, 10:30

Фала Маринела, ќе чекам да ми пишеш.
Ако некој правел хистероскопија на Клиника нека пише колку го чинело, мислам дека еднаш прашував но не добив одговор.

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хистероскопија

Post by marinela999 » 05 Jul 2012, 11:29

Лејла ете сега имам поточни информации (smile)
Дијагностичка хистероскопија чини 22.000ден плус еден болнички ден 6500ден некаде околу 28.500денари. Е сега се дополнително што има да се отстранува си е плус. Мене ова баш ми нема логика искрено, јас одам на операција и сакам да си знам колку ќе ме чини. Сега не е исто 28000ијлади и 50.000 нели?? Ама таква информација ми дадоа. Кога ќе одам во Систина ќе прашам подетално, вака на тел. толку ми кажаа. Апчињата инаку исто мн чинат, едно апче 50денари, а треба 6 на ден додека ти трае крварењето. Значи мене ќе ми требаат околу 1500денари. Ако еве ми трае 5 дена по 6 апчиња 300ден дневно, пет дена толку се.Е сега требало да се пијат по три апчиња ама они имале од помала доза па затоа треба 6. Е сега тие од поголема доза дали се 100ден апче па исто да ти дојде..незнам.
Јас искрено најмногу ќе ја правам на приватно дека и плус треба да го правам ова за цинот, и некако ми е сериозна работава и не ми се оди кај било кој. Инаку ти ако сакаш да си направиш само за хистеро, а и плус сега за сега немаш некои индикации дека имаш проблем(не ти виделе септум или сл.) оди си на државно.Јас незнам колку е на државно, ама јас за мојата операција за вадење жолчка лапараскопси, платив се на се околу 2000денари.Така да сигурно е малку, поготово за нас со стерилитет, каде за се ни се астрономски цениве. (ner)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Хистероскопија

Post by Lejla7 » 05 Jul 2012, 11:42

А за само хистероскопија мора ли болнички ден - мислам мора ли да се лежи, нели тоа беше само лесна интервенција без операција?

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хистероскопија

Post by marinela999 » 05 Jul 2012, 11:52

Па незнам Лејла, и мене така прво ми рекоа дека лежиш неколку саати. Е сега дали за тие неколку саати рачунаат болнички ден незнам. Може и зависи од случај до случај, на кој колку и што ќе му работат. Во секој случај кога ќе одам ќе прашам подетално и ќе ти пишам. А и плус ќе пројдам јас низ се ова, па после ќе знаеме точно како што ќе биде. (smile)

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Хистероскопија

Post by Matea27 » 05 Jul 2012, 12:06

јас правев во св,,Лазар,ме линеше 32.000 ден,лежев два саати и ме пуштија,болнички ден не се наплаќа од неколку саати,само ако спиеш таму се наплаќа....јас имав септум и затоа ме коштеше повеќе...ако ве интересира нешто,слободно прашајте....поздравчеее

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Хистероскопија

Post by imambebe » 07 Jul 2012, 14:09

Jas pravev samo histeroskopija vo drzavna, me cinese 700 den. sabajleto rano bev tamu me primija,posle intervencijata polezav 2-3 saati i posle doma tolku bese

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Хистероскопија

Post by Lejla7 » 07 Jul 2012, 14:34

Пиеше ли некои лекови пред тоа, се сеќаваш?
Колку е поевтино на Државна, не ми се верува (smile)
И уште едно прашање - со хистероскопија ја гледаат само матката или и јајцеводите???

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хистероскопија

Post by marinela999 » 07 Jul 2012, 19:44

Lejla јас на првата хистероскопија не пиев терапија, а еве сега ќе пијам. Незнам ни за што е терапијава ама кога ќе одам ќе прашам. Колку што знам јас, само за матката е, бидејќи баш јас сакав да ми провери и проодност на јајцеводи уз хистероскопијата и ми рече дека тие две работи неможеле заедно.Сега незнам.Јас колку што зборев со докторот, цело време муабетот беше за матката, никогаш не ми спомна нешто за јајцеводите. (smile)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”