Page 17 of 18

Re: Хистероскопија

Posted: 06 Sep 2014, 14:05
by Martinka
Еве го моето искуство од вчера..хистеро и лапароскопија вчера на клиника правев, како што ми кажа докторот грлото на матката било непроодно па го дилатирале, септум на матка 12 мм исто така отстанет,отпушени туби кон двата јајници...вчера во 13ч. Започнаа,денеска сабајле ме пуштија...болки само во рамената и грбот најверојатно од гасот што го пуштаат при лапароск. Треба да пијам терапија до следен менст.циклус и веќе после тоа можеме да удриме на работа..

Re: Хистероскопија

Posted: 06 Sep 2014, 17:40
by snegulka83
Мартинка баш те мислев како помина. Многу ми е мило што успешно се заврши операцијата и ти добро се чувствуваш (joy) . За брзо да ни се пофалиш со bfp (t3).

Re: Хистероскопија

Posted: 06 Sep 2014, 17:46
by Luna1
Мартинка кој лекар ти ја правеше хистероскопијата? Јас имам закажано кај Трајковски на ГАК и ќе видиме што ке ми каже дали ке има потреба да правам. Некако страв почна да ме фаќа, чекам да добијам па полека да почнам да ги правам сите испитувања.

Re: Хистероскопија

Posted: 06 Sep 2014, 18:43
by Martinka
Др.Глигор Тофоски..Ако правиш хистеро уште истиот ден ќе те пратат дома..пред мене имаше 4 девојки за хистеро и сите заминаа дома после тоа..ајде со лесно да е и кај тебе

Re: Хистероскопија

Posted: 06 Sep 2014, 20:53
by milena15
Da so histero odma pustaat jas ne pravev na Gak ama sekade e taka. Mene mi bese ostranet septum, i matkata mi bese prosirena i dovedena vo normalna forma :) Mnogu lesno pominav.

Martinka kako toa neproodno ti bilo grloto na matkata ? Prv pat slusam vakvo nesto (sad1)

Re: Хистероскопија

Posted: 15 Sep 2014, 20:35
by Martinka
докторот ми рече како на грлото на матката некој израсток кој го средил и плус септум...ќе видам на отпусна листа точно што пишува, уште ја немам земено..Инаку ми реце овај месец да ја испијам терапијата па ќе добијам и после тоа на фоликулометрија и да се фрлиме на работа, као он голем ремонт ми направил (thumbsup)

Re: Хистероскопија

Posted: 22 Sep 2014, 22:53
by Vasilij
Ај и тука да си пишам (smile)
Ве исчитав сите и баш ми е мило што добро сте прошле на постапкиве кои сепак не се едноставни и не се за потценување-сепак се оперативни зафати.

Ете и на мене после 4 неуспешни ивф ми предложија хистероскопија.Она што е "интересно" e дека лани пред да го направам последното ивф во Систина ми направија лапараскопија,доктор Поповиќ,доктор Панчевски и тимот мислеа дека нема потреба од хистероскопија дури и откако им инсистирав да ми го извадат полипот на грло на матка што си го имам со години.
Негде во април годинава на консултација кај доктор Таше добив мислење дека треба да направам хистероскопија и некаков скречинг-гребење на матката.Е сега бидејки скапичко некако ми се виде отидов на клиника кај доктор Тофовски и негово мислење исто беше дека треба да се направи хистеро,за да видат зошто вратените ембриони со ивф никако да продолжат да се развиваат.
И така еве од април кога ме запишаа во тетратката на 3 спрат на клиника за хистероскопија јас уште чекам,незнам кога ке биде.Се јавував-никој не креваше,па после ми кажаа одмори,лето ,топло само итните случаи ги прават,па пак не креваа на телефон,па пред 10 дена отидов се качив горе,после 15 мин. чекање им се извинив на сестриве што ги прекинувам(три што си седеа со скрстени нозе во собичката и си трачареа) и замолив да ми кажат дали постои список и дали ме има на него,викам само за тоа дојдов не ми кревате телефон,вика едната па од кај си-од Куманово и викам-ооо па ене кај е Куманово.......ме имаше на список иначе и запишаа кога треба да добијам и тогаш да ги барам-може случајно ќе ги добијаааам (brows)
А прочитав некои девојки правеле веке во септември,па колку чекавте ве молам ако сакате одговорете девојчиња (smile)
Се распишав sorry :ymblushing:

Re: Хистероскопија

Posted: 23 Sep 2014, 10:52
by snegulka83
Vasilij eve jas pravev histeroskopija poradi neuspesni invita. Sakam da ti pratam mail ama nemozi kaj tebe. Prati mi ti da mozam da te kontaktiram ili vidi zosto ne stoi plikceto kaj tebe.

Re: Хистероскопија

Posted: 06 Dec 2014, 16:31
by anonimna123
Kolku vreme se ceka za histeroskopija na gak jas sakam da ja povtoram oti taa sto ja imam e stara 5 i pol god i zaradi neuspesnite bremenosti po ivf

Re: Хистероскопија

Posted: 19 Apr 2016, 23:31
by anonimna123
jas cekam da dobijam ciklus sega da mi dadat terapija i dr trajanova da mi prave nova histeroskopija no bidejki fakaat praznici doktorkata ke bide na odmor narednata nedela mozda ke ja odlozat za naredniot mesec no kako i da e doktorkata mi vlea nadez oti za mene ima sansi za uspesna bremenost