Ќе правам инсеминација

Инсеминација, нашите искуства со инсеминација, како се прави, каде да се прави инсеминација.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by Bobe » 02 Dec 2013, 21:31

Трепетлика (a2) (a2) (a2)
сигурна сум ке стигнеш до твојата цел,од се срце ти посакувам да биде најбрзо (bu) (bu) (bu) (a2)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by RedRose30 » 02 Dec 2013, 22:54

Трепетлика само напред, знаеш дека со инвитрото имаш многу поголеми шанси за бременост. Знам како се чувствуваш, јас правев четири и на секоја инсеминација си велев - е сега ќе биде, ама .... Со голема верба и волја ќе стигнеме до целта (a2)

koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by koka » 02 Dec 2013, 23:34

mila moja sto e tuka e ajde moze ovoj mesec prirodno ke bide ke se opustite i ke bide,eve i jas uste ovaa nedela mi e da vidam so ke bide ama i na nas spermogramot ni bese slab 5 miljoni ama sto da pravime ovaa insiminacija so terapoija me kostase 36000 den neka se alal ne gi zalam ama ovie denosvi sum mnogu bolna nisto ne pijam samo nekoj caevi od baba rada (cold) (cold) (cold) me unisti treska i temperatura a kicmata me bole od krevet nemozam da stanam

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5852 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by Debora » 03 Dec 2013, 00:01

Кока колу ќе се радувам да се покаже дека инсеминацијата е успешна. Една гушка и побрзо да ни оздравеш. (a2)

Trepetlika
Нов член
Нов член
Мислења: 39
Придружен: 29 Oct 2013, 02:01
Location: Strumica
Му се допанале: 43 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by Trepetlika » 03 Dec 2013, 01:31

Ah Koka dusicko, kaj bas sega se razbole..odmaraj poveke, ke pomine, i taman koga ke ozdravis da se izraduvas so bfp Inaku veke polesno disam,borbata prodolzuva, nema gubenje nadez nikako. Mojata izleze mnogu poeftino posto samo so klomifen bese stimulacijata, a i ba drzavno ja pravev. Ne e vazno nisto,samo da osamne denot koga ke gi gusneme nasite (b4) .

s.86
Нов член
Нов член
Мислења: 33
Придружен: 10 Aug 2011, 21:43
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 10 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by s.86 » 08 Sep 2014, 21:31

Zdr devojki me nema podolgo vreme bidejki ne ze slucuvase nesto posebno na teba bebe, no veke pocnavme so ispituvanje za da ja napravime prvata inseminacija.Brisevite od mikrobiologija se vo red kaj mm na spermogramot ima zgolemen broj na leukociti se nadevam deka ne e nekoj problem, sea go cekam rezultatot od papot pa ponataka neznam sto ke se slucuva.Inseminacijata ke bide vi sistina kaj dr.popovic.Moze li nekoj da mi kaze sto sledi I dali nekoj ima iskustvo kaj oboj doktor.Denes mi dojde I menzis.pizz cekam nekoj odgovor.

Bea
Нов член
Нов член
Мислења: 30
Придружен: 14 Aug 2013, 08:11
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by Bea » 09 Sep 2014, 11:48

Јас имам правено 3 инсеминации во Ремедика, но протоколот претпоставувам секаде е ист.
Моите инсеминации беа без стимулација, зошто развивам убав фоликул во спонтан циклус. Докторот доколку смета дека е потребно може да одреди стимулација (кломифен и сл).
Прво со фоликулометрија се следи растот на фоликулите, кога ќе се достигне големина околу 21 mm се прави инсеминацијата. 36 часа пред прскање на фоликулот се прима стоп инекција (прегнил на пример) за да се осигура прскањето.
Јас само еднаш примив Прегнил, останатите 2 пати не.
На денот на самата инсеминација сопругот 2 часа порано остава материјал за обработка, потоа прочистениот материјал се вбризгува во матката. Ништо не боли, ништо не се чувствува, како најобичен преглед. Лежиш уште половина час и си одиш дома.
Докторот може да ти препише прогестеронска терапија, а и не мора. После 14 дена чекаме bfp

Среќно!

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1285 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by Lejla7 » 09 Sep 2014, 12:22

So sreka S.86 (bu)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by RedRose30 » 09 Sep 2014, 21:58

Good luck (thumbsup) bfp

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by milena15 » 16 Sep 2014, 11:25

I jas se spremam za inseminacija, prepisan mi e klomifen, estrofem, dekortin, spironolakton, metformin, i gonal inekcii. Iskreno epten mi e strav, mislev mesecov ke ima nesto no nemav ovulacija povtorno i doktorot rece da ne cekame poveke. Gospod neka e so mene, se nadevam ova ke bide posledno, godinava se namaciv so operacii i trista gluposti epten. (sad1)

Одговори

Return to “Инсеминација”