Ќе правам инсеминација

Инсеминација, нашите искуства со инсеминација, како се прави, каде да се прави инсеминација.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by RedRose30 » 31 Jan 2015, 12:37

Свити ти планираш секако во странство да ги правиш тие работи, не во МК, така? Бидејќи во Македонија ако одиш преку фонд за ИВФ 4 инсеминации обично се задолжителни (освен при одредени дијагнози - особено кај машкиот фактор). Со среќа душичке и пиши како ќе поминеш и што сте одлучиле. Само напред и ти посакувам исполнување на најголемата желба (s)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5852 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by Debora » 31 Jan 2015, 12:54

Слатка инсеминација е многу полесна и помалку инвазивна метода од ин витрото. Ако нема шанси со инсеминација (нпр запушени јајцеводи, претерано слаб спермограм и сл.) се оди директно со ин витро. Ако дијагнозата е таква да инсеминацијата има шанси да биде успешна, не ја пропуштајте. Сигурно лекарот ќе ви даде препорака во зависност од дијагнозата.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by sweety » 01 Feb 2015, 11:43

ДА редроуз не ги правам во Мк. и овде за преку фондот треба да имаме причина на пр. многу лош спермограм или непроодни јајници за да ни покрие и фондот, не е исто како кај нас со 4 инсеминации туку навистина да има некој проблем, Дебора до сега не сме имале проблеми еве еден спермограм со слаба подвижност и морфологија и наредниот излезе нормален и кај мене до сега е се во ред уште да видам хормоните кави ќе бидат ке видиме за три недели што ќе ни кажат какви се шансите

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by sakambebe » 11 Feb 2015, 18:52

zdravo dusicki jas treba da praam inseminacija pa me interesira kako odi postapkata se da mi objasnite i dali e bolna i sto treba od starana na analizi da imam pozz i cekam vasi odgovori sto e mozno pobrzoooooo

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by sweety » 11 Feb 2015, 19:01

Срцка прочитај наназад има се убаво објаснето , мислам дека се прима кломифен или незнам што за да имаш повеќе фоликули се следат на ехо и гинекологот одлучува кога ќе примиш инекција прегнил и после 12 или повеќе часа се зима примерок од мт се обработува спермата и се вбгризува во ттебе и после се најнормално си правиш дури и е препорачано да си имате односи , јас немам правено ова само што имам прочитано од други искуства (big-hug)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by sweety » 11 Feb 2015, 19:06

sakambebe wrote:zdravo dusicki jas treba da praam inseminacija pa me interesira kako odi postapkata se da mi objasnite i dali e bolna i sto treba od starana na analizi da imam pozz i cekam vasi odgovori sto e mozno pobrzoooooo
А од анализи мислам дека хормонски статус, микробиолошки, пап тест, и мислам ХСГ мораш да имаш направено оти џабе ќе си ги трошеш јајниците ако не дај Боже се непроодни каналите

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by sakambebe » 11 Feb 2015, 19:27

srce sweety imame hsg proodni kanali imame spermogram vo red mikrobioloski vo red e sega treba samo hormonskiot status da go obnovam oti postar e se e vo red drugooooo....

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by sweety » 11 Feb 2015, 19:37

Епа срцка направи тоа уште и договори со матичниот за инсеминациај и да вроди со успех

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by sakambebe » 11 Feb 2015, 20:01

utre sum na konsultacii so doktorkata koja treba da ja pravi inseminacijata ke mi kaze se sto treba i pocnuvame so postapkata so gospod napred da stavi raka da pomozi da bide uspeshno

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Ќе правам инсеминација

Post by sunshine_2012 » 11 Feb 2015, 21:26

Sakam bebe so lesno i uspesno da bide iseminacijata. Gospod da bide so tebe. (big-hug)

Одговори

Return to “Инсеминација”