Инсеминација

Инсеминација, нашите искуства со инсеминација, како се прави, каде да се прави инсеминација.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Инсеминација

Post by borjana » 28 Feb 2017, 19:13

Девојки јас пред една недела направив и втора инсеминација, тешко ми се верува дека ќе е успешна, имам ретро и синистро матка со дискретно лобуларни рабови десен прооден јајник лев прооден но малку потесен. полицистичнијајници стимулирана со кломифен 3 на лев и еден на десен фоликул сите 20 и 21 мм, ендометриум 9мм, обработена сперма со 10 милиони испливани сперматозоиди и примена прегнил инекција. некако ми се појавуваат бубулици и мн ми е ладно имам ладни раце и нозе и ме треси постојано а ако е бременост нели има покачена температура. немам стрпение веќе и сакам да идам на ин витро на приватно. до сега имам две инсеминации ама како да слуснав дека бараат 4 преку еден месец, ве молам информирајте ме.

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Инсеминација

Post by borjana » 28 Feb 2017, 19:13

Девојки јас пред една недела направив и втора инсеминација, тешко ми се верува дека ќе е успешна, имам ретро и синистро матка со дискретно лобуларни рабови десен прооден јајник лев прооден но малку потесен. полицистичнијајници стимулирана со кломифен 3 на лев и еден на десен фоликул сите 20 и 21 мм, ендометриум 9мм, обработена сперма со 10 милиони испливани сперматозоиди и примена прегнил инекција. некако ми се појавуваат бубулици и мн ми е ладно имам ладни раце и нозе и ме треси постојано а ако е бременост нели има покачена температура. немам стрпение веќе и сакам да идам на ин витро на приватно. до сега имам две инсеминации ама како да слуснав дека бараат 4 преку еден месец, ве молам информирајте ме.

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Инсеминација

Post by aneance » 28 Feb 2017, 19:19

Јас како што знам доколку нема некоја причина, мал бр сперматозоиди или непроодни канали мора 4 инсеминации да се прават сепак прочитај си на страната на фондот
Се надевам нема да ти треба, да биде успешна инсеминацијата (big-hug)

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Инсеминација

Post by borjana » 28 Feb 2017, 19:28

Фала ти драга за брзиот одговор, збунета сум зошто разбрав дека мора да бидат преку еден месец јас имам веке две усте две ке ми требаат но зошто да бидат преку еден месец а не кога било, поздрав голем и фала ти

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Инсеминација

Post by aneance » 28 Feb 2017, 19:53

Немора точно преку еден месец мислам дека минимум еден месец , мора организмот да одмори од кломифенот мора барем еден циклус да помине без терапија па после со нова доза

БибаРиба
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 18 Jun 2018, 12:39
Им се допаднал: 1 time

Re: Инсеминација

Post by БибаРиба » 18 Jun 2018, 12:44

Девојчиња ајде да ја активираме повторно темава.. правеше ли некоја инсеминација месецов?? (re)

Junior
Нов член
Нов член
Мислења: 32
Придружен: 02 Oct 2015, 23:50
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: Инсеминација

Post by Junior » 26 Jun 2018, 10:39

Јaс прaвев вo Мaрт aмa неуспешнa.Акo те интересирa нештo пoвели прaшaј (bu)

Одговори

Return to “Инсеминација”