IVF со природен циклус

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: IVF со природен циклус

Post by Miki » 23 Aug 2012, 13:56

Matea, и јас да сум на твое место не би размислувала и би одела директно во стандардна поцедура и стимулации. Навистина си се измачила уште од малечка, и тоа е... се надевам ќе остане на тоа. Гледаш твојот труд и ризик се исплател. И тоа е прекрасна работа и навистина делува мотивирачки кај сите нас.
Да знам јас дека ќе останам од прва, ќе се наголтам веднаш хормони. Ич не размислувам. Ама јас ова го гледам како долгорочна битка. Нормално секој се надева на успех од прва, ама треба да бидам спремна и дека може и неколку ин витра да се повторат, па нема да бидам прв таков случај. Несакам да се истрошам од прва, незнам како да објаснам (laugh1)
А замрзнатите, здравје боже ќе се најдат за братчиња, сестричиња... ако повторно згусти и не иде природно, супер си направила што си замрзнала и јас така би играла.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: IVF со природен циклус

Post by Lejla7 » 23 Aug 2012, 14:23

Хормоните точно не се бонбони, ама и бонбоните не се безопасни ... секој според својата дијагноза ќе си одлучи дали е или не за ИВФ на природен циклус (во консултации со лекар), не можеме да генерализираме тука и да гласаме ЗА или ПРОТИВ
Јас си кажав мене што ми е сугерирано од лекар - кај мене и хормонската стимулација е знак ?, а камоли пак ИВФ на природен циклус - како да играм лото со едно бројче (sad1)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: IVF со природен циклус

Post by marinela999 » 23 Aug 2012, 14:29

Матеа кога го читам твојот пост исто како јас да сум го пишала, само во мојот би додала и спонтан во 21 недела ( прво ивф) и немање срцева реакција (второ ивф), моментално на пат накај 3-то ивф, и измеѓу уште милион мали-големи дешавки. (ner)
Мики јас апсолутно го подржувам инвитрото на природен циклус, поготово кај некој како тебе, со такви предиспозиции- имаш редовна овулација, добри јк итн... Пробај зошто да не. Секако дека треба доста пари, ама ако имаш можност пробај. Па ако не бива тука е ивф со хормони преку фонд. Јас немав простор воопшто да размислувам на оваа варијанта, па одма отидов на ивф со стимулации. И јас како Лејла немав никави нус појави, одлично ги поднесов хормоните и двете ивф, баш се ми беше најнормално. Дека е подобро да не ги примаме, сигурно дека е подобро без хормони, ама како би успеале ако не со нивна помош?? Јас исто сум цело време на хормони, вакво апче такво апче.....искрено незнам колку хормони имам испиено во живото и може веќе поради тоа сум навикната и не се замарам мн. Имам пријателки кои сега на 30 год првпат пијат понекој хормон и се толку исплашени дека пијат ХОРМОНИ. А мене тоа ми е толку нормално, пошто јас сум од 15год со хормони. Секој си има право како ќе одлучи дека е најдобро за него, а ти можеш да пробаш ивф на природен циклус па да славиме (joy) (joy) (joy)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: IVF со природен циклус

Post by Lejla7 » 23 Aug 2012, 14:30

Miki wrote: Како и да е, некако чуствувам одговорност кон себе дека треба да се обидам барем со еден природен циклус на ивф, пред да почнам да го бомбардирам организмот со јаки хормони.
Мојот гин е голем поборник за тоа, посебно зашто ме убедува дека кај мене нема никаков проблем, посебно не со овулација, и после години фоликулометрија и прегледи и ехо и.... секој пат наоѓаме барем еден одличн фолкул. Исто е убеден дека квалитетот на јк во природен циклус е многу подобар отколку со хормони. Можда сум под негово влијание зашто многу го почитувам, ама да не се фактор парите стварно би одела прво и со неколку природни циклуси.
А со ова Мики тотално се согласувам. Мислам дека лекарот добро ти вели, и греота е ваучерите од Фондот да ги трошиш на спонтан циклус. Па обиди се барем еднаш на спонтан циклус, зошто да не, ако не се проблем финансиите. (thumbsup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: IVF со природен циклус

Post by Lejla7 » 23 Aug 2012, 14:48

marinela999 wrote: Јас немав простор воопшто да размислувам на оваа варијанта, па одма отидов на ивф со стимулации. И јас како Лејла немав никави нус појави, одлично ги поднесов хормоните и двете ивф, баш се ми беше најнормално. Дека е подобро да не ги примаме, сигурно дека е подобро без хормони, ама како би успеале ако не со нивна помош?? Јас исто сум цело време на хормони, вакво апче такво апче.....искрено незнам колку хормони имам испиено во живото и може веќе поради тоа сум навикната и не се замарам мн. Имам пријателки кои сега на 30 год првпат пијат понекој хормон и се толку исплашени дека пијат ХОРМОНИ. А мене тоа ми е толку нормално, пошто јас сум од 15год со хормони. Секој си има право како ќе одлучи дека е најдобро за него, а ти можеш да пробаш ивф на природен циклус па да славиме (joy) (joy) (joy)
Пак јас, се извинувам што толку коментирам. Само уште нешто сакам да додадам - во врска со лековите-хормоните и нус појавите, а бе и еден обичен Парацетамол ако го прочиташ упатството има милион нус појави и предупредување за тоа. Јас многу многу не се замарам со нус појавите, знам дека секој лек, хормон и слично може да биде штетен но секогаш се проценува дали е поголем бенефитот или штетата од него кога се дава, така? Во овој случај мислам дека добивката е мноооооогу голема (за мене, за Маринела, за Матеа и други) и воопшто не размислувам понатаму. Кај Мики е друг случај, таа треба да си размисли што да прави.
Има луѓе кои се претпазливи не само во однос на хормоните туку и во однос на секој лек што ќе им го дадат. Јас, си признавам, не сум од тие луѓе. Кога ме боли, сакам да ми помине и тоа е. Не ме плаши помислата за штетата што ќе ми ја нанесе еден Парацетамол, или еден Аналгин, или еден антибиотик, како што реков-ако така мислам треба да се ставам под стаклено ѕвоно и да не јадам, да не пијам, да не дишам. Така мислам и за хормоните, долгорочно гледам не на штетата што можат да ми ја нанесат, туку на придобивката што ќе ја добијам од нив (bu) Ајде малку попозитивно, да не мислиме цело време само на негативните страни на ИВФ

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: IVF со природен циклус

Post by marinela999 » 23 Aug 2012, 15:03

Lejla и јас сум во таа твојата група на луѓе (rolll) што не размислуваат каква штета понатаму во животот ќе имам од сите овие хормони што ги имам примено. Немам простор да размислувам за тоа, бидејќи мојата единствена шанса да дојдам до дете е таа. Доста ми е оптоварувањето со СЕ останато, ако земам и за тоа да мислам кај ќе ми биде крајот. Како што кажа- кај некој бенефитот е мн поголем отколку евентуалните последници. Секако сите сме различни случаи за посматрање (rolll) па имаме и различни најдобри решение за проблемите. (a2) (cl)

sonce
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 27 Aug 2012, 16:50

Re: IVF со природен циклус

Post by sonce » 28 Aug 2012, 15:16

Jas pravev In vitro vo priroden ciklus(na privatno), imav edna jajna kletka koja uspesno bese oplodena i vratena so embriotransfer po dva dena, vo stadium na blastomeri no za zal ne dojde do bremenost.Mislam deka vo priroden ciklus sansite se pomali no sepak moze i toa da bide uspesno ponekogas, zavisi od srekata koja jas ja nemav.Sega cekam da vidam dali ke mi odobrat od fondot, pa ke pravam in vitro so stimulacii i se nadevam na pozitiven ishod (t3) bidejki so stimulacii se dobivaat poveke i pokvalitetni jajce kletki,pa taka najdobrite se vrakaat vo matkata i pogolemi se sansite za (b4)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: IVF со природен циклус

Post by Lejla7 » 28 Aug 2012, 16:13

Квантитетот и квалитетот се сосема различни поими - точно е дека со стимулации се добиваат повеќе јајце клетки, ама тоа не значи дека се поквалитетни, понекогаш токму јк од природен циклус испаѓа поквалитетна, тоа и гинеколозите го кажуваат...Потребни се повеќе фактори за едно ИВФ да биде успешно, не е само до бројот на јк, и Господ треба да замеша прсти (bu)
Сонце, ти посакувам да добиеш одобрение од Фондот и да си останеш бремена уште на првиот обид (bu) (bu) (bu) Нека е со среќа и сите да се зарадуваме со бебенца, па дали се природно зачнати, со ИВФ на спонтан циклус или со стимулирано ИВФ не е важно (thumbup)

sonce
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 27 Aug 2012, 16:50

Re: IVF со природен циклус

Post by sonce » 28 Aug 2012, 16:29

Navistina, najbitno e sto ke reci gospod da bide toa i ke bide!Ponekogas zaludno se izmacuvame so prasanja i prasanja, a vistinskiot odgovor samo eden go znae. Ajde denesna majka Bogorodica site da ne izraduva i da ni podari rod i porod sto poskoro

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: IVF со природен циклус

Post by Lejla7 » 28 Aug 2012, 16:46

Од твоја уста во Божји уши (bu) (bu) (bu)
(a2)

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”