Боледување по ембрио трансфер

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Боледување по ембрио трансфер

Post by Miki » 28 Aug 2012, 20:39

Абе да можам да земам боледување... и сега би си земала... јас неможев одмор да си земам летово.
А за ова за настинкиве што го кажуваш... сега и мене ме уплаши. Па иде зима, настинки колку сакаш, па треба ли во зима да се забременува.
Ако можеш да си земеш боледувае, ич не размислувај...еве како што гледам, штом препишуваат матчните боледување, не треба да биде проблем.

gorda
Нов член
Нов член
Мислења: 51
Придружен: 24 Aug 2012, 14:42
Им се допаднал: 4 пати

Re: Боледување по ембрио трансфер

Post by gorda » 29 Aug 2012, 13:01

Miki, ne se plashi, ne e strasno... Jas isto rabotam so deca, stotici deca okolu mene, koe kashla, koe kiva, na koe nos mu brishesh.... I pominav cela btremenost so nekolku ispiranja nos i 2 pati so antibiotik i nekolku pati so Paracetamol, pa eve zivi zdravi sme site... Sezona na gripovi, nastinki, bakterii e na pragot, ama bez strav, samo drzi se malksimalno podaleku, ama nema beganje, no nema potreba od silum boleduvanje, barem spored mene.. A po ET lezev samo 3-4 dena, iako doktorot se smeeshe deka ako saka da se fati, kje se fati i da vozish velosiped/ avtomobil/ avion... (rolll) Pozdrav

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување по ембрио трансфер

Post by Lejla7 » 29 Aug 2012, 14:05

(rolll) (rolll) (rolll) Ако не се забременуваше во зима, немаше никој да раѓа во лето (rolll) (rolll) (rolll) Мики не ме насмевај, одиш од крајност во крајност (fr) јас пак ќе кажам - секој нека си направи онака како што си чувствува дека е најдобро за него. Јас си се знам и знам дека дека ако нешто не биде како што треба ќе се прашувам од настинка ли е, од што ли е и затоа за себе лично подобро ќе ми биде и поспокојно ако си земам боледување.
И зборувам за после трансфер, а не за природно забременување - сепак има разлика. Кога веќе ќе поминеш низ сите тие стресни боцкања со хормони, возење натаму наваму, пункција со анестезија, три дена чекање ќе се оплоди или не јк, по трансферот чувствата се многу и измешани и си треба одмор, и психички и физички. А природно може и нема да знаеш дека си бремена три месеци - имало и такви случаи, па не се пазеле од настинки и слично и сепак супер си ја поминале бременоста
Горда, секоја чест за смиреноста по ЕТ (thumbsup) . Јас не би можела така, си признавам.

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Боледување по ембрио трансфер

Post by imambebe » 09 Nov 2012, 21:47

Samo sto pisav vo mojot in vitro dnevnik, mojot gazda ne priznava boleduvanje, neznam sto ke pravam kaj i da e ke mi bide punkcijata, a toj mi kazuva prikazni- zosto ne sum si go cuvala odmorot (a 10 pati mu kazav deka ne go sakam cel odmor radi ova) a sega vaka mi pravi (ner)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

Re: Боледување по ембрио трансфер

Post by belomorka » 13 Nov 2012, 08:04

мила неможе да не признава боледување тоа си е закон не го измисли ти. Си земаш боледување и точка. Јас кога го правев ембриотрансверот, сестрата која е одговорна за ивф ми рече 14 дена да не си станала од кревет и нема бањање . јас се зачудив и стварно лежев 14 дена со тоа што во 9 ден отидов да права бхг а 6 дена сум се бришела со влажни марамици ама на крај ке пукнев и им се јавив да им кажам дека јас морам да се избањам и морам да ја зимијам косата која ми беше тогаш доста долга. Абе глупости. Здравје боже ако правам пак ке лежам еден ден после пункцијата и 3 дена по трансферот ништо повеќе.

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Боледување по ембрио трансфер

Post by imambebe » 04 Jan 2013, 10:53

E bas taka, koga mu rekov da zemam boleduvanje, demek ne priznaval, a sega mu baraat vo fondot i za tie 15 denovi pred testot za bremenost, t.e. posle ET. Koga ispaga deka nemam maticen, bre luge, haos e drzavava, se navremeno napraveno, so prijavi i odjavi, ovoj maticen mi e od juni mesec, nigde ne stoi deka mi e maticen, a mi davase uputi za 3 inseminacija, za pap, za brisevi, neznam, nemoze da mi pise boleduvanje, t.e. mi pisa od 4 12, a trebalo od 18 11, a nigde ne soti deka mi e maticen, osven vo kartonot, pa eve svekrva mi otide do fondot da vidi sto e rabotata. Drzavava e haos, tesko nas

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување по ембрио трансфер

Post by Lejla7 » 04 Jan 2013, 21:38

Имамбебе, држам среќа се да испадне како што треба и те молам не се нервирај, се ќе се среди, (bu) (bu) (bu) нека трчаат други за боледувањето, ти само мисли си на бебушко во мешето и на друго ништо да не си помислила. Толку време го чекаше, немој сега да дозволиш вакви бирократски работи да ти создаваат негативна енергија. Инаку ќе игра сукалото (rp) , слушаш ли? Ајде позитивно (smile) (smile) (smile)

NadicaG

Re: Боледување по ембрио трансфер

Post by NadicaG » 30 Mar 2013, 21:10

O,jas bi zemala bolovanje posle transferot,se nadevam maticniot ke mi dade,imam stresna rabota i rabotam vo smeni,taka da voopsto ne se mislam ke zemam 14 dena i ako treba ke gi odleza site denovi,rabotam 22 god i se custvuvam istroseno i umorno,pa veruvam ke mi treba odmor i pred samiot transfer,za da se opustam i odmoram (bu)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување по ембрио трансфер

Post by Lejla7 » 30 Mar 2013, 21:15

Надица, ич да не се секираш за боледување, матичниот врз основа на извештајот што ќе ти го дадат во Систина за направено ин витро е должен да ти даде боледување од 14 дена ако ти така сакаш. А потоа ако настане бременост, знам дека ти следува боледување врз основа на бременост постигната со ИВФ само не знам дали матичниот го дава или Комисија.

И јас зедов боледување кога правев ин витро. Морав. Едноставно ми беше страв да не закачам настинка или било што и после да се кривам себе си дека заради мене не успеало ин витрото. Само многу ми беше досадно дома. Не знаев ни дали воопшто смеам да излезам од дома бидејќи кога си на боледување не знам дали е дозволено да шеташ??? Ми беше страв да не останам без работа. Не знам што да кажам, многу тешка ситуација

NadicaG

Re: Боледување по ембрио трансфер

Post by NadicaG » 30 Mar 2013, 22:00

O,toa e bas teska situacija,jas za ovoj raboten staz dali dva pati za 22 god sum zemala bolovanj,koga ke se setam kolku pati odev bolna,zosto ne sakav da im go remetam raspordot na kolgite,koga smenski rabotis mislis i na drugite smeni....no sega stvarno mislam deka mi e potrebno,pogotovo sto mi e stresna rabotata....a toa deka ke mi bide dosadno,sigurno ke mi bide,no ve imam vas.......i se nadevam ke uzivam vo mir i filmovi....mislam deka treba da naucima da uzivame lejla,time for notinig,go molam Bog da nemas problem so gubitok na rabota poradi inv itroto (bu)

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”