ИН ВИТРО ВО СТРАНСТВО

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

ИН ВИТРО ВО СТРАНСТВО

Post by belomorka » 22 Sep 2012, 17:59

ДЕвојки незнам дали оваа треба да биде во темата избор на клиника или може да биде и посебно, но мене многу ме интересира дали некој правел инвитро во грција и какво искуство има. Јас имам една приателка правеше инвитро во солун незнам точно кај кој доктор ама и беше успешно, и уште две нејзини другарки што ги однесе и тие имаа успешно инвитро сите имаат деца од по 4 години, Денес ја сретнав приателката и ми рече дека се спрема до нова година повторно да прави инвитро во грција, ми вика докторот си ја знае работата. а сите тестови и дозволил да ги порави со скопје и целото следење на фоликули и слично кај нејзиниот матичен лекар тоја само и казал кога да дојде за пункција и трансфер и толку. Незнам што да правам ме стави во мисла. А јас баш сакав да си барам повторно инвитро преку фондот. Ајде ако некој правел нека напише.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: ИН ВИТРО ВО СТРАНСТВО

Post by Nespretna » 22 Sep 2012, 20:45

Беломорка јас не знам некој што правел ин витро во странство, но сепак, ако можеш да правиш ин витро преку фондот, ти препорачувам да ја искористиш таа шанса. Во Грција секако ќе треба да си платиш некоја солидна сума, претпоставувам.

domacica
Нов член
Нов член
Мислења: 57
Придружен: 27 May 2012, 20:08
Им се допаднал: 4 пати

Re: ИН ВИТРО ВО СТРАНСТВО

Post by domacica » 22 Sep 2012, 21:04

Belomorka, moja prijatelka se sprema za invitro vo Istanbul vo nekoj klinika. Ovde pravese 3 do sega i se neuspesni, i sega vo klinikava imalo mnogu visoka stapka na pozitivni rezultati i zatoa tamu odlucile. A sum slusala deka nekoi parovi pravat i vo Belgija, znam za 2 para, ama mi se na prijateli prijateli, i kaj dvata para postapkite bea uspesni. A kolku pari e ne znam ni za Istanbul, ni za Belgija.

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

Re: ИН ВИТРО ВО СТРАНСТВО

Post by belomorka » 23 Sep 2012, 11:16

во грција приателкава платила 3000 евра. а тоа мислам дека и кај нас ке те чини толку. јас преку гондот правев па пак доплатив уште 600 евра.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: ИН ВИТРО ВО СТРАНСТВО

Post by Nespretna » 24 Sep 2012, 06:06

Е па Беломорка, подобро 600, отколку 3000. Не е мала разлика... Сепак да размислуваме позитивно. Пробај преку фондот, па после нека ти стои ова како план Б. Но, гледај да размислуваш позитивно....

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: ИН ВИТРО ВО СТРАНСТВО

Post by marinela999 » 24 Sep 2012, 08:31

Belomorka јас знам еден пар што правеше ивф во солун исто. Тука правеа мислам 2-не беа успешни па потоа во солун прво ивф успешно и сега имаа две дечиња веќе 4 годинки. Нив цело ивф им го правеа таму и мислам дека ги фати околу 7-8 000 евра. Информацииве не ми се може мн точни затоа што лугево не ми се дирекно пријатели па не сум правела муабет со нив. Ја знаев и клиниката ама ја заборавив како се вика. Ако ја знаеш ти таа на твојата пријателка пиши ја, па може ќе ми текне дали е истата. Имам во план да седнам со нив да се посоветувам, што и како правеле они, кој бил нивниот проблем итн....ама никако да седнам. Јас немам баш околу мене блиски луге кои правеле или имаат потреба од ивф, па немам ни со кој да споделам искуство лично. Колку и да сме упатени во се во врската со ивф, секако дека друго искуство никогаш не е на одмет...ама затоа се имаме ние нели (thumbsup) (kup)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

Re: ИН ВИТРО ВО СТРАНСТВО

Post by belomorka » 02 Oct 2012, 10:11

Најдов нешто интересно на интернет.
A straightforward 15-minute procedure costing less than 100 pounds could double the success rates of IVF, researchers say. 

British researchers found that gently scratching the lining of the womb a month before IVF treatment improves the chances of pregnancy. 

A review of research on the technique found that twice as many women became pregnant after the procedure than without, boostingpregnancy rates to almost one in two. 

Doctors at Guy's and St Thomas' hospital, central London, are carrying out a larger trial to establish the overall efficacy of the technique with the hope of offering it routinely within three to five years. 

It is thought that scratching the womb lining stimulates growth factors and repair mechanisms that allow the fertilised egg to embed more easily. 

It takes only 15 minutes in clinic, can be carried out by trained nurses and uses simple equipment already in use. The procedure may add less than 100 pounds to the average 4,500-pound cost of a cycle of IVF treatment. 

"Endometrial scratching uses simple, inexpensive equipment that most hospitals already have and which clinicians are already trained to use, so complications are rare," the Telegraph quoted Dr Tarek El-Toukhy, who led the review study, as saying. 

"It's exciting that the chance of pregnancy could be doubled. The next step is to see if this applies to birth rates. About a third of IVF treatments result in a baby, so improving these odds would make a big difference to people trying to have children through IVF," El-Toukhy added. 

In the review, 128 out of 499 women who did not have the womb procedure became pregnant — almost 26 per cent. Of the 412 women who had the procedure, 198 fell pregnant, or 48 per cent. 

There were no serious side effects reported and early signs are that the doubling in rates will be translated into birth rates. 

The women in the study had all suffered repeated unexplained implantation failure, meaning other aspects of their fertility seemed normal but the egg did not implant properly in the womb. 

The study has been published in Reproductive Biomedicine online.

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

Re: ИН ВИТРО ВО СТРАНСТВО

Post by belomorka » 02 Oct 2012, 10:16

исто така прочитав и некоја стаија од Д-р Димитров каде сто пишување дека поголем успех би имало ако по понкцијата и оплодувањето на ј.к. прво се замрзнат па се припреми матката па потоа да се прав итрансфер ова е нешто ново. Ова не е за во темава ама да се надоврзам на претходниот пост

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: ИН ВИТРО ВО СТРАНСТВО

Post by anonimna123 » 02 Jan 2015, 14:26

ima li nekoja od vas iskustvo so sante plus grup imale klinika vo istambul za ivf i doagale doktori i ovde vo sk jas imam uste eden pat preku fondot i se mislam dali da go iskoristam ili da odime so mm pravo za istambul

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”