Подготовка за ин витро

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Kalaninana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 455
Придружен: 07 Mar 2013, 16:43
Му се допанале: 120 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by Kalaninana » 26 Mar 2013, 23:51

NadicaG ako smetas deka toa sto nema da odis na rabota ke napravi da se cuvstvuvas porelaksirano i posrekno, i se razbira ako imas moznost da ne odis, togas zemi si boleduvanje, ili odmor i opusti si se.
Nie samite sebe najdobro se poznavame, dovolno e samo da umeme da si gi sfatime mislite i cuvstvata i ke znaeme sto tocno ni treba. Ti posakuvam mnogu uspeh! (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by Lejla7 » 02 Apr 2013, 21:24

Надица, можеш ли да ми кажеш од каде го купи тој мед и полен на Виталија и како изгледа? Фала

NadicaG

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by NadicaG » 18 Jul 2013, 14:15

saska jas gi piev i seuste gi pijam,gi piev 15 dena pred invitroto,no super sto ti ke gi pies 2 meseci pred invitroto,jas prodolziv zosto se nadevam deka skoro pak ke praam,ako dade Bog invitro (smile)
sto me sovetuvate da pijam vitax ovoj period ?

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by saska075 » 18 Jul 2013, 14:18

Jas mislam ovoj mesec bidejki si veke stimulirana od inekciite od IVF da ne pies nisto. Naredniot mesec ako dobies ( Daj Boze da ne dobies) mozes da probas so Vitex, no ako pravis IVF na spontan ciklus, i plus primis uste nekoja inekcija, ne bi ti sovetuvala da zemes da ne imas nekoi kontraindikacii.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by Debora » 18 Jul 2013, 15:01

Надица ќе ти го кажам моето мислење... најискрено мислам дека не треба да се силиш и да брзаш од што си повредена... ама ако со ладна глава планираш и си премна да правиш ин витро на спонтан циклус најдобро е уште наредниот месец затоа што сега јајниците секако ти работат засилено од хормоналната стимулација од минатиот. Јас сега не би земала витекс, од тоа што сум читала сите лекари викаат со хормоните да не се мешаат природни препарати, оти како што кажа Сашка075 можат да имаат контраиндикации.

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by ilovebabies » 12 Aug 2013, 23:49

Ajde i tuka da napisam malku :) Zasega pijam folna kiselina, jadam mnogu ovosje i zelencuk...A citajki od vasi iskustva na forumov, planiram da vnesam vo ishranata cveklo, ananas, avokado ( mozebi), nadevajki se deka ke bide dobro za endometriumot ;) Drugo ne znam sto bi primenila, osven da se opustam ( sto malku tesko odi) ;)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by Filigran » 14 Aug 2013, 01:29

Avokadoto e super. Go ima vo posnabdenite marketi kaj nas. Inaku nie go jademe vo salata, so krastavici, domati, marula, kromid, aokado. Prevkusno e. Treba da bidi malku omeknato, moze zatoa ne vi e vkusno. Inaku jas se spremam za IVF ama nisto ne zemam dopolnitelno. Si velam da pocnam folna i nekoi vitamini da zemam. Sovet?
P.s. i jas imam 34 godincinja, kazete vrsnicki sto zemate?
(kup)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by belomorka » 14 Aug 2013, 07:30

филигран мила јас не сум ти врсничка, можам да ти бидам постара сестричка (smile) , ама можеш да земаш Е витамин. тоа ми го препиша мене Лазаревски, ама јас нешто непијам баш. а фолна воопшто непијам и на друго место имам напишано дека ми отекува стомакот штом ке се напијам фолна.
јас во септември здравје боже на 3 ден од добивање ке проверам хормони, потоа пап и брисеви, и 3 д и 4 д, и хепатит б,ц,хив а мм спермограм и опс спремна со документи.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by Lejla7 » 14 Aug 2013, 09:47

Филигран, јас пред ин витрото пиев витамини Пре-Натал на Natural Wealth два месеци отприлика. Тие се поевтини, 100 таблети се околу 600 ден., а се препорачуват и пред забременување. До душа, докторот ми кажа - сакаш пиј, сакаш не пиј, ама ги пиев некаде до стимулација, чисто за свој мир.
Друго освен здрава исхрана и физичка активност не сум практикувала. Инаку, и јас сум 34 години - мислев нема никој тука на моја возраст, ама ете - се најдовме (smile)

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by ilovebabies » 08 Oct 2013, 15:17

Se nadevam deka ke odgovara prasanjeto vo ovaa tema... i deka nema da zvuci glupavo :) Milicki me interesira, dali ispituvavte debelina na endometrium po preporaka na vasiot ginekolog, ili ? Jas pojma koga i kako se ispituva ednometriumot, a bas me interesira kolku mi e ?? Dosega mojot d-r nikogas ne mi spomna za toa. Od vasite postovi stogi Imam citano, se zamisliv malku ;) (unsure) pozzd

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”