Подготовка за ин витро

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Подготовка за ин витро

Post by Debora » 22 Mar 2013, 15:26

Како да се подготвиме за ин витро? Во смисла на тоа дали сметате има има препарати што ќе ги зголемат шансите за успешност?
На сајтот имаше статија дека студија покажала дека авокадото ги зголемува шансите за успех http://tvoebebe.com/avokadoto-ja-podobruva-plodnosta , кај нас нема авокадо колку што знам. Не знам дали може да се најде во форма на капсули..
Можеби Конезим 1, DHEA, витамини ... ???
Кога ќе се почне со постапката, не се препорачува да се земаат веќе никакви тревки за да не се предизвика контра ефект на терапијата.
Ама дали сметате дека е добро некако претходно да се подготви парот и дали нешто земавте / земате?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by Lejla7 » 22 Mar 2013, 19:03

Како нема авокадо кај нас, јас купував пред два месеца - има во My Market, мислам дека го има овој маркет и во Скопје и во други градови. Ама морам да кажам, така ми остана, пробав да го ставам во салата, ич не ми се допадна вкусот

Како што знаете, јас веќе примам ДХЕА заради повишениот ФСХ, но на своја рака. Прочитав повеќе статии на Интернет во врска со овој хормон и плодноста, и некои лекари се за негово примање, некои против (зборувам за пред ин витро). Што се однесува до онаа израелската студија кај која се покажало дека жените кои примале ДХЕА пред ИВФ постапка имале три пати повеќе успех при забременување, не се знае точно дали токму ДХЕА го предизвикал тоа или други фактори. Потребни се уште испитувања. Како и да е, ДХЕА не може да наштети доколку имате ниско ниво на истиот хормон во телото како и ниско ниво на тестостерон (што е случај кај мене), но не се препорачува кај жени со ПЦОС и жени со ризик од канцер на матка и дојка.

Пред да го правам првото ин витро, примав капсули матичен млеч, пиев чаеви што ја продобруваат плодноста (два-три месеци пред постапката), Pregnacare, мед, не пиев алкохол, кафе само бескофеинско, се хранев здраво (односно си продолжив со стариот начин на исхрана кој сметам дека е здрав, само со повеќе овошје, зеленчук и јаткасти плодови).

Јас мислам дека парот не треба само пред ин витрото да се подготвува и да практикува здрав животен стил, туку ова да му биде постојана агенда. Затоа што пред се треба да бидете здрави за себе за после да можете да си грижите и за другите (читајте - за бебенцата што ќе дојдат (smile) )

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by Debora » 22 Mar 2013, 21:20

Читам дека кај повозрасни парови (втората половина од триесетите или во четириесетите години) може да помогне коензим 10 или Co-enzyme Q10, за да се подобри квалитетот на клетките. Бидејки како што стареат клетките имаат помалку енергија, Co-enzyme Q10 се смета дека им ја овозможува потребната енергија за правилен раст на клетките и делба на хромозомите.
In a 2009 study published in The Journal of Fertility and Sterility, Bentov and his colleagues found that taking up to 600 milligrams a day of Co-enzyme Q10 -- which can be purchased at any drug store -- actually helped to improve egg quality in older women and improved fertilization rates.
http://www.fertilityauthority.com/artic ... -and-sperm

Како што читам дозите се 100-600 мг - широк распон.
И сето ова засега не е доволно истражено. Како што кажа Лејла, исто како и за DHEA, и за ова се потребни дополнителни истражуања.

silvija
Член
Член
Мислења: 208
Придружен: 14 Jan 2013, 20:56
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by silvija » 24 Mar 2013, 10:05

ми се бендисува темата (smile)
јас искрено мислам дека чуда нема да се случат ако се внимава на исхраната пред самото инвитро, ама пуста мака на се ќе те натера (smile)

до сега од се ова што имам прочитано и тука на форумов и пошироко, почнав да конзумиам повеќе овошје и зеленчук, посебно цвекло, ананас, банемчиња, соја.. а богами и по една чаша пивце на ден (unsure)
пбидејќи сум во постапка на ивф, реков ајде и авокадо да пробам (има во веро).. ама толку ми беше неубаво што не можев ни едно цело да изедам, а купив цело кило (unsure) сега се чудам што да му правам..
прочитав и сок од калинка, ама тоа уште не сум пробала (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by Lejla7 » 24 Mar 2013, 18:13

Ова со пивото ми се допаѓа Силвија, ама ми е страв да не се поправам, е па белки од едно пивце чат пат нема да ми се поддуе стомакот, а? (smile)

Дебора ме замисли со овие Q10, се мислам дали да си ги купам барем месец пред ин витрото, ама треба да купувам и пренатални витамини, плус други здрави нешта за хранење (њам!) па да не си правам екстра трошоци. Од ананас во конзерва не откажувам, важно, многу ми е вкусен, а има еден поефтин во КАМ (smile)

И да не го заборавиме путерот од кикиритки за после трансфер. Јас не сум пробала до сега - како се јаде, се мачка на леб или ...? Не ми се смејте, стварно не знам, ама ќе си купам ако е ОК вкусот

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by Debora » 24 Mar 2013, 18:18

Лејла стварно не знам што да мисли човек. Ако земеш да купуваш се и сешто, не се престасува. Коензим10 е корисен за здравјето општо, за срце итн... и е добро да се зема, ама кога се работи за ин витро (според статииве) повеќе има смисла кај повозрасни парови, каде што енергијата во клетките е опадната, а ти си помлада мислам.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by Lejla7 » 24 Mar 2013, 18:22

Е не сум баш млада, 34 сум, баш во години кога плодноста почнува да опаѓа, а мм е 40. И нели јајниците ми се со дијагноза - ПОВОЗРАСНИ. Ај баш ќе видам што ќе ми каже д-р Ивановски, дали ќе ја потврди оваа дијагноза врз основа на резултатите од претходното ин витро и хормоните.

Во право си, не може човек да купи се за што ќе чуе. Само ми е шубе после да не се кривам себеси дека сум можела ова или она да пробам, а не сум пробала

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by Debora » 24 Mar 2013, 18:27

Лејлаааа лета времето, не беше 34 порано, а ни јас не бев 41. Само немој да викаш дека не си млада. (rolll)
Епа јас би ги земала коензим10 во тој случај. Гаранција за успех нема, ама па ако нешто што нема да штети, може да помогне, добро е барем да се земе во предвид.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by kit-kat » 24 Mar 2013, 22:26

Не очајувајте девојки.За да се стане мајка никогаш не е доцна.Се додека имаш циклус репродуктивна си!!!!!!!!
Мојот вујко има 53 а вујна ми 51год.Денес се горди родители на 3 месечно бебенце,со инвитро постапка после 18 год борба за него. (a2)
Никогаш не се откажувајте.Упорните Бог ги наградува кога тогаш.

NadicaG

Re: Подготовка за ин витро

Post by NadicaG » 25 Mar 2013, 20:17

Super e temava, Debora (smile) ,jas ke pravam 41god.vo april i znam deka so sekoj mesec mojte jajce-kletki oslabuvaat....kupiv ENADA I maticen mlec,medi polen odvitalija,sakam i avokado da kupam....no mislam deka sto rabotam vo smeni i stesna rabota doplnitelno mi go oslabuva organizmot,pa mozebi podobro e cela postapka,od pocetok na zemanjena hormoni,da ne odam na rabota.....sto mislite vie za toa?

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”